همه اقدامات وزارت خارجه تا این لحظه برای مبارزه با کرونا، از رایزنی های ظریف تا ارسال یاری سازمان های بین المللی و کشورهای اروپایی و آسیایی

به گزارش ایران 20 دانلود، رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت خارجه کشورمان اقدامات دستگاه دیپلماسی را برای به حداقل رساندن آثار منفی ناشی از انتشار ویروس کرونا در هماهنگی و همکاری نزدیک با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان، تشریح کرد.

همه اقدامات وزارت خارجه تا این لحظه برای مبارزه با کرونا، از رایزنی های ظریف تا ارسال یاری سازمان های بین المللی و کشورهای اروپایی و آسیایی

با تور زمستان عمان از سفری عالی برای کسب آرامش لذت ببرید و با شهرهای زیبای صلاله و مسقط آشنا شوید.

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد اقدامات صورت گرفته از سوی این وزارتخانه به منظور جلب همکاری و مشارکت دیگر کشورها و سازمانهای بین المللی در زمینه اقلام مورد احتیاج برای مقابله با کرونا در کشورمان گفت:

آقای دکتر ظریف پس از اعلام و تایید ورود ویروس کرونا به کشورمان از سوی مقامات وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی چارچوبی مبنی بر کوشش جهت به حداقل رسانیدن آثار سوء اقتصادی، اجتماعی و سیاسی ناشی از انتشار ویروس کرونا را معین کردند و بر همین اساس تمامی بخشهای ذیربط وزارت امور خارجه و سفارتخانه های کشورمان در این رابطه فعال شدند.

در این ارتباط تشکیل جلسه توجیهی و پرسش و پاسخ با کلیه سفرای خارجی مقیم ایران ، نمایندگان نهادهای بین المللی در ایران از جمله سازمان بهداشت جهانی و نمایندگان وزارت بهداشت در محل وزارت خارجه در دستور کار نهاده شد.

در این جلسه نماینده سازمان جهانی بهداشت از توانایی و عملکرد ایران، به عنوان نمونه ای مثال زدنی یاد کرد. همچنین مقامات سازمان مذکور در ژنو نیز از توانایی اساسی ایران برای مدیریت بحران و سابقه اثبات شده کشورمان در مدیریت پیروز بحرانهای قبلی تهدید کننده سلامت و بهداشت جهانی سخن گفتند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که نقش وزارت امور خارجه در تامین احتیاجهای وزارت بهداشت کشورمان از سایر کشورها و سازمانهای بین المللی به چه ترتیبی بوده است گفت:

از جمله اقدامات اولیه وزارت امور خارجه ارائه فهرست منسجم احتیاجهای پیشگیرانه و درمانی کشور برای مهار کرونا به سازمان ملل، نهادهای بین المللی مرتبط و سفرای مقیم و نمایندگیهای ایران در خارج از کشور جهت حداکثری کردن پتانسیل یاریهای بین المللی بوده است.

در همین خصوص یاریهای بسیار موثری از سوی سازمان بهداشت جهانی شامل محموله قابل توجهی روز گذشته دوشنبه 98/12/12 با پرواز تخصیص داده شده توسط امارات به کشورمان انتقال یافت.

همچنین اقلام ارسالی از سوی یونیسف و همینطور بعضی کشورها بویژه چین،ترکیه و اتریش در این خصوص قابل ذکر است.

یاریهای ارائه شده از سوی سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه نیز بامداد امروز وارد کشورمان شده است.

در همین ارتباط تعداد قابل توجهی از کشورهای دیگر نیز در حال آنالیز آخرین احتیاجهای اعلامی و ارسال یاریها میباشند.

همچنین یاری اقتصادی جداگانه ای نیز از سوی سه کشور آلمان،فرانسه و انگلستان اختصاص یافته که از کانال سازمانهای ذیربط بین المللی ارائه می گردد.

موسوی اضافه کرد: این یاریها کوششهای بی وقفه واثر بخش دولت جمهوری اسلامی ایران و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را برای کنترل شرایط تکمیل خواهد نمود.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اعلام مراتب قدردانی جمهوری اسلامی ایران از یاریهای انساندوستانه اخیر ، مقابله موثر با شیوع کرونا را موضوعی دانست که مشمول همکاری موثر بین المللی قرار گرفته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد محدودیتهای ایجاد شده در جهت تامین احتیاجها با توجه به تحریمهای یکجانبه و ظالمانه رژیم ایالات متحده آمریکا گفت: شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا در کشور، بیش از پیش آثار منفی تحریمهای غیر قانونی آمریکا بر مردم ایران و بویژه اقشار آسیب پذیر را به جامعه جهانی و بویژه کشورهای اروپایی عیان ساخته است.

در پاسخ به این سوال که چه اقدامات دیگری از سوی وزارت امور خارجه در این زمینه در دست پیگیری هست ، موسوی گفت: انجام فعالیتهای سیاسی مختلف از جمله تماسهای وزیر امور خارجه، مدیران این وزارت و نمایندگیهای ایران در خارج از کشور با همتایان و نهادهای ذیربط دو جانبه و بین المللی از دیگر اقداماتی هست که در جهت جلب یاریهای درمانی و بهداشتی، مساعدتهای کنسولی و مرتبط با تردد اتباع ایرانی و خارجی، برطرف محدودیت مرزی و تجاری با رعایت ملاحظات احتیاطی بهداشتی در دست پیگیری و اقدام است و در این رابطه، تعدادی از مرزها کشورمان با همسایگان فعالیت خود را از سر گرفته اند که با حصول اطمینان دیگر کشورها از رعایت استانداردهای بهداشتی و ایمنی بالا در سطح کشور، انشاءالله، شرایط با سرعت بیشتری به سمت عادی شدن پیش خواهد رفت.

علاوه براین به منظور آنالیز مسائل تبادلات تجاری با کشورهای همسایه در پی شیوع ویروس کرونا در کشور، جلسه فوق العاده ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی نیز در وزارت امور خارجه برگزار گردید که طی آن نمایندگان وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی کشور و بخش خصوصی ضمن قدردانی از کوشش ها و اقدامات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مقابله با کرونا، آخرین اقدامات بعمل آمده در جهت برطرف نگرانی طرف های تجارت خارجی کشورمان را مورد آنالیز قرار داده و پیرامون تسهیل در ترددهای مرزی و مراودات تجاری با کشورهای همسایه تصمیماتی را اتخاذ کردند.

موسوی همچنین از رایزنی های آینده وزیر امور خارجه با بعضی از همتایان اروپایی در این خصوص اطلاع داد و رایزنی با کمیسیون اروپا به منظور بهره برداری از امکانات آن در این حوزه را نیز مورد اشاره قرار داد.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 811

به "همه اقدامات وزارت خارجه تا این لحظه برای مبارزه با کرونا، از رایزنی های ظریف تا ارسال یاری سازمان های بین المللی و کشورهای اروپایی و آسیایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه اقدامات وزارت خارجه تا این لحظه برای مبارزه با کرونا، از رایزنی های ظریف تا ارسال یاری سازمان های بین المللی و کشورهای اروپایی و آسیایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید