نامه ذوالنوری به محمدجواد ظریف

به گزارش ایران 20 دانلود، مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، از ارسال نامه خود به محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه درباره پیشنهاداتی برای اخذ تضمین از آمریکا و طرف های برجامی در مذاکرات اطلاع داد.

نامه ذوالنوری به محمدجواد ظریف

به گزارش تسنیم، وی در تشریح جزئیات نامه خود به وزیر امور خارجه و شروط و پیشنهادات مطروحه در این نامه بیان نمود: این شروط پیشنهادی خلاف برجام نیست و کاملا هم معقول است به طور مثال ایران در حدود 5 تن اورانیوم غنی سازی شده دارد که اورانیوم با غنای 3/67 که در برجام ذکر شده 300 کیلوگرم است و با غنای 4/2 درصدی که در گام ها انجام داده ایم و 5، 20 و 60 درصدی است که سازمان انرژی اتمی با قانون راهبردی لغو تحریم های مجلس این اقدام را داشته است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: ما باید بگوییم که مانند زمان برجام ذخایر موجود اورانیوم خود را به اورانیوم خام، طبیعی و یا کیک زرد تبدیل نمی کنیم بلکه ما این مقدار را نگه می داریم و زیر نظر آژانس آن را فیریز می کنیم تا اگر آمریکا تحریمی علیه ما وضع کرد و به پیمان خود عمل نکرد در این صورت ما مجاز هستیم که مهر و موم آژانس را بشکنیم و اورانیوم را استفاده کنیم.

ذوالنوری در شرح پیشنهاد و شرط دوم، گفت: سانتریفیوژ هایی که نصب کردیم مثل (ir 2 m) و (ir 6) که ظرفیتی و سو آن ها چند برابر (ir 1) است، این ها یک بضاعت است، ما این ها را جمع نکنیم ممکن است طرف مقابل بگوید که ما در حال بازگشت به برجام هستیم و در برجام هم این سانتریفیوژ ها را نداشتیم ما باید بگوییم که الان هم نباشد، اما آبشار ها باید روشن باشد بدون چرخش گاز، استندبای و عملیاتی باشد که هر زمان که آمریکا به تعهداتش عمل نکرد، دست ما هم پر باشد.

وی اضافه نمود: کما اینکه در فوردو که ما 2 هزار و هشتصد سانتریفیوژ داشتیم در برجام به ما گفتند که باید هزار و 44 تای آن بماند که از این تعداد هم فقط باید 500 عدد آن روشن باشد و به آن ها هم گاز و هگزافلوراید اورانیوم تزریق نگردد و خالی بچرخد که وقتی سانتریفیوژ ها خاموش باشد بعد از مدتی کراش شده و ممکن است که قابل ریکاوری نباشد بنابراین اگر سانتریفیوژ خاموش باشد از بین می رود لذا باید روشن باشند تا به موقع اگر خواستیم استفاده کنیم و این ها هم می تواند زیر نظر دوربین ها آژانس باشد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس افزود: اگر طرف مقابل گفت ما می خواهیم به برجامی برگردیم که در آن نه سانتریفیوژ (ir 2m) و (ir 6)، نه اورانیم بیش از 3/673 در صد بوده و نه بیش از 300 کیلو گرم ذخیره اورانیم در آن بوده، پیشنهاد این است که از زمانی که آمریکا از برجام خارج شده و می خواهند دستآورد های چند ساله ما را بگیرند باید خسارت های ما را بدهند؛ خود آمریکایی ها می گویند ما با خروج از برجام یک ترلیون دلار به ایران آسیب زدیم. آمریکا به 3 سال پیش برگردد و خسارت ما را جبران کند.

ذوالنور بیان نمود: همه این موارد تضمین است که می گردد از طرف مقابل گرفت بنابراین باید آمریکا همه تحریم ها را بردارد، خسارات را جبران کند و تضمین دهد که دیگر چنین اقدامی انجام ندهد بعد می تواند در برجام کنار بقیه اعضا بنشیند.

منبع: فرارو
انتشار: 12 تیر 1400 بروزرسانی: 12 تیر 1400 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1674

به "نامه ذوالنوری به محمدجواد ظریف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامه ذوالنوری به محمدجواد ظریف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید