تبعید بورس به 1400

به گزارش ایران 20 دانلود، نخستین روز معاملاتی دومین هفته اسفند با ثبت بیشترین افت از زمان به کارگیری دامنه نوسان نامتقارن به اتمام رسید. در این روز کاهش شاخص کل بورس 98/ 0 درصدی شد و این نماگر برای سومین بار در زمستان سال جاری به کانال یک میلیون و 190 هزار واحدی رسید.

تبعید بورس به 1400

دنیای اقتصاد در ادامه نوشت: بررسی آمار و ارقام معاملات این روز نشان می دهد که دلیل افت نکردن قیمت در بسیاری از نماد ها قفل شدن در صف های فروش و در نتیجه بدون خریدار ماندن سهام بوده است. بر این اساس در حالی که نقدشوندگی بازار سرمایه با تهدید جدی رو به رو است شاخص بورس بیش از هر وقت دیگری تصویری غیردقیق از شرایط بازار ارائه می دهد. حال بازار سهام خوب نیست. دیروز هم شاخص بورس تهران افت کرد تا واکنش منفی سرمایه گذاران در بورس و فرابورس به دامنه نوسان نامتقارن تداوم یابد.

آن طور که به نظر می آید در آستانه ورود این قانون به هفته سوم عمر خود گوش هیچ کس در سازمان به گفته های کارشناسان بدهکار نیست و مسوولان سازمان بورس و اوراق بهادار آنقدر از مداخله در بازار و جلوگیری از ریزش بیشتر آن شاد هستند که دیگر ملاحظه خواب پول مردم در صف های فروش را نمی کنند. بالاخره هر چه باشد تجربه سال های اخیر در بازار سرمایه نشان داده که حفظ ظاهر از حل مشکل مهم تر است. یک نمونه این ادعا همان جعبه ابزار متنوع بازار سرمایه است که در عمل هیچ اثری از فعالیت روزمره آن در بازار یاد شده مشاهده نمی شود.

این در حالی است که محدود شدن دامنه منفی نوسان به حدود 2 درصد در دو هفته اخیر سبب شده برخی از فروشندگان برای روز های متمادی در صف های فروش بمانند و به جز آزمودن بخت خود در صف های فروش روز بعد، راه دیگری نداشته باشند. روز گذشته نیز بازار سهام در همین شرایط ماند تا شاخص کل که در جریان فشار فروش در بسیاری از سهام در محدوده 2 درصد گیر افتاده است راهی به جز افت ناچیز 98/ 0 درصدی نداشته باشد. در این روز نماگر اصلی بازار سرمایه به میزان 11 هزار و 855 واحد افت کرد تا عقبگرد قیمت ها در بازار سهام بار دیگر شاخص اصلی بورس را به ابرکانال یک میلیون و 100 هزار واحدی برساند.

ریزش شاخص یاد شده به سطح یک میلیون و 193 هزار و 973 واحد طی شرایطی رخ داد که بسیاری از نماد ها در طرف عرضه اشباع شده اند و همان قیمت پایانی محدود نیز که در این صف ها پر نمی شود به دلیل بدون خریدار ماندن آن ها است و نه متعادل شدن قیمت ها در سطوح فعلی.

شکستن کلید تدبیر در قفل معاملات

بازار سرمایه با چرخه ای معیوب رو به رو است. همان طور که در گزارش های پیشین نیز بار ها به آن اشاره شد، به کارگیری قوانین ابداعی مسوولان نظیر دامنه نوسان و حجم مبنا سبب شده تا در ادوار گوناگون جریان عادی عرضه و تقاضا در معرض خطر قرار گیرد و نقدشوندگی به عنوان یکی از ارکان مهم ثبات و سلامت بازار های اقتصادی تهدید شود. هم اکنون نیز در بازار سرمایه این رخ داده است.

در حالی که به گفته بسیاری از کارشناسان اوضاع سهام از لحاظ بنیادی در موقعیت خوبی واقع شده است، ریسک نقدشوندگی که به میزان سهولت تبدیل یک دارایی به وجه نقد اشاره دارد، در بورس و فرابورس تا حد قابل توجهی افزایش یافته است. دلیل این افزایش نیز چیزی نیست جز قانون حجم مبنا که در همدستی با دامنه نوسان نامتقارن در عمل انجام معاملات در جهت رسیدن قیمت ها به تعادل را ناممکن کرده است.

داد وستد های روز شنبه در شرایطی پایان یافت که بسیاری از نماد ها به دلیل سنگین شدن صف های فروش در عمل بی تقاضا مانده بودند و نداشتن تقاضای موثر مانع از پر شدن حجم مبنا در آن ها شد. چنین اتفاقی سبب شد در روز گذشته محدوده قیمت ها نزدیک به محدوده فعلی باشد و عرضه روز جاری نیز بر میزان عرضه های فردا افزوده شود. از جمله این نماد ها می توان به کبافق، دبالک، دسانکو، حریل، تاپکیش، ثفارس و دتولید اشاره کرد که به رغم داشتن صفوف فروش بعضا حتی تا 1/ 0 درصد قیمت پایانی را هم پر نکرده بودند.

شاخص کل هموزن که در بسیاری از روز ها واگرایی آن با نماگر اصلی گواهی بر استقبال بازار از نماد های کوچک بود نیز این روز ها بی خریدار ماندن نماد های کوچک را در عقب ماندن از دماسنج اصلی بازار نشان می دهد. روز شنبه معاملات سهام در حالی به اتمام رسید که در مقابل کاهش 98/ 0 درصدی شاخص کل، نماگر هموزن تنها 23/ 0 درصد از ارتفاع خود را از دست داد. این طور که مشهود است سال 99 نیز در حالی تا دو هفته دیگر به تاریخ می پیوندد که مجموع تدابیر مسوولان بیش از آن که سنگی را از جلوی پای لنگ بازار بردارد، بر مسائل آن افزوده است.

بازار نامرئی جهانی

مجموع اتفاقات گفته شده که در امتداد افت حدودا یک میلیون واحدی شاخص بورس رخ داده است سبب شد بازار سهام بیش از هر وقتی در چند سال گذشته نسبت به تحولات بازار های بین المللی و مبادلات کامودیتی ها بی تفاوت باشد.

روز گذشته در حالی بسیاری از نماد های کالا محور بازار سرمایه نظیر فولادی ها، پتروشیمی ها و وسایر نماد ها در محدود منفی معامله می شدند که چشم انداز بازار های جهانی به دلیل برون رفت از شرایط بیماری کرونا همچنان مثبت است و محرک های اقتصادی تورمی نیز روی میز سیاست مداران غربی و شرقی جا خوش کرده است. بر این اساس معاملات روز شنبه در حالی پایان یافت که قیمت مس در روز های میانی هفته اخیر تا 9600 دلار در هر متریک تن افزایش یافت.

بهای جهانی نفت در دو معیار وست تگزاس و برنت نیز به ترتیب قیمت های 61 دلار و 64 دلار را اختیار کرده بودند. در بازار هایی نظیر سنگ آهن و فولاد نیز شرایط به همین منوال است. این فرایند اگرچه در روز های پایانی هفته به دلیل افزایش نرخ بازده اوراق بدهی دستخوش تغییر شد، اما تا به امروز شواهدی درجهت تاثیر بلندمدت آن مشاهده نشده است. اگر این شرایط تداوم پیدا کند، انتظار می رود فشار بیشتری بر جریان فروش در بورس وارد کند.

در آینه ارقام

اما از تمامی حواشی و تحولات روز گذشته که بگذریم، در اعداد و ارقام به ثبت رسیده در این روز چند نکته خودنمایی می کرد؛ نخست آنکه در روز شنبه خالص خرید حقوقی در بازار سهام به رقم 692 میلیارد تومان رسید که دومین خرید بزرگ حقوقی ها از زمان به کار گیری دامنه نوسان نا متقارن است. این طور که به نظر می رسد سرمایه گذاران نهادی بازار سهام در روز های آخرین فرصت را مناسب دیده اند تا در مواجهه با بهبود متغیر های بنیادی ترکیب پرتفوی خود را بر اساس واقعیات جاری بهینه کنند.

دیگر نکته قابل توجه معاملات این روز ارزش یک هزار و 994 میلیارد تومانی معاملات خرد بود که تنها کسر اندکی از کل ارزش 6 هزار و 847 میلیارد تومانی معاملات در بورس را شامل می شد. روز گذشته از 348 نماد معامله شده در بورس تهران، قیمت پایانی 3/ 6 درصد از نماد ها مثبت و 2/ 69 درصد نماد ها منفی بود. 9 نماد (3 درصد) صف خرید به ارزش 182 میلیارد تومان و 295 نماد (85 درصد) صفوف فروشی به ارزش 3257 میلیارد تومان تشکیل دادند.

اپال تازه وارد که در روز های گذشته حواشی عرضه و اولیه آن در محافل رسمی و غیر رسمی توجه بسیاری را به خود جلب کرده بود، در اولین روز معاملات خود بعد از عرضه اولیه با صف خرید 107 میلیون سهمی به ارزش 141 میلیارد تومان بیشترین حجم صف خرید را داشت. این در حالی است که بیم استقبال اندک از این عرضه اولیه تعداد سهام آن را برای عرضه اولیه کاهش داده بود و در روز های پیش از عرضه آن نیز بار ها شایعه لغو عرضه آن مطرح شد. گفتنی است، در مقابل خساپا با صف فروش 410 میلیون سهمی به ارزش 96 میلیارد تومان بیشترین حجم صف فروش را دارا بود.

منبع: فرارو
انتشار: 9 فروردین 1400 بروزرسانی: 9 فروردین 1400 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1514

به "تبعید بورس به 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبعید بورس به 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید