تأکید آمریکا بر لزوم اجرای مکانیزم ماشه، هشدار ایران درباره استفاده از مکانیزم بازگشت اتوماتیک تحریم ها

به گزارش ایران 20 دانلود، نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت که واشنگتن در روزهای آینده برای اجرای مکانیزم بازگشت اتوماتیک تحریم ها (مکانیزم ماشه) جهت احیای تحریم ها علیه ایران اقدام خواهد کرد.

تأکید آمریکا بر لزوم اجرای مکانیزم ماشه، هشدار ایران درباره استفاده از مکانیزم بازگشت اتوماتیک تحریم ها

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رویترز، کلی کرافت نماینده آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد که واشنگتن طی روزهای آینده برای استفاده از مکانیزم بازگشت اتوماتیک تحریم ها (مکانیسم ماشه) تلاش خواهد کرد.

کرافت ادامه داد: اگرچه آمریکا امروز به دلیل چراغ سبز اکثریت اعضای شورای امنیت به ایران برای خرید و فروش تمامی انواع سلاح های متعارف ناخوش است، اما غافلگیر نیست.

وی شکست آمریکا در تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران را به گردن شورای امنیت انداخت و گفت: قصور امروز شورای امنیت هرگز در خدمت صلح یا امنیت نخواهد بود، بلکه به درگیری های بیشتر دامن خواهد زد.

از سوی دیگر، مجید تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل، در بیانیه ای درباره اقدام آمریکا برای استفاده از مکانیسم ماشه (یا مکانیسم بازگشت اتوماتیک تحریم ها) جهت احیای تحریم های بین المللی علیه ایران هشدار داد و اعلام کرد که رأی شورای امنیت در رد قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تسلیحاتی ایران و انزوای آمریکا در عرصه بین الملل، نشان دهنده بی پایه و اساس بودن ادعای واشنگتن درباره مکانیسم ماشه هم تلقی می شود.

وی گفت: تحمیل هرگونه تحریم یا محدودیت از سوی شورای امنیت بر ایران با پاسخ سخت ایران روبرو خواهد شد و در این خصوص گزینه های ما محدود نیست و آمریکا و هر موجودیت دیگری که احتمالاً به آن کمک کند یا به رفتار غیرقانونی آن تن در دهد، مسئولیت کامل اقدامات خود را به عهده خواهد داشت.

نماینده ایران در سازمان ملل توضیح داد: این هفته، آمریکا مصرّانه خواستار رأی گیری شورای امنیت درباره دومین پیش نویس قطعنامه خود شد با اینکه پیشاپیش می دانست چنین قطعنامه ای از حمایت اعضای شورا برخوردار نیست. سؤال این است که؛ چرا این کشور به چنین اقدامی دست می زند؟

تخت روانچی افزود: آمریکا، بر اساس محاسبات نادرست خود، می خواهد از این اقدام به عنوان بهانه ای برای تحقق هدف نهایی خویش که همانا نابودی دائمی برجام از طریق به کارگیری مکانیسم ماشه است، استفاده نماید در حالی که به عنوان یک کشور غیرعضو برجام، آمریکا صلاحیت لازم برای استفاده از مکانیسم ماشه را ندارد.

تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل متحد در بخش دیگری از بیانیه خود در محکومیت اقدامات ضدایرانی آمریکا گفت: طی سالیان متمادی، آمریکا با سوءاستفاده از عضویت دائم خود در شورای امنیت، تلاش نموده است ایران را تهدیدی علیه صلح و امنیت بین المللی جلوه دهد و برای اعمال تحریم علیه آن تلاش نماید. یک نمونه آشکار، پیشنهاد کنونی آن برای تحمیل تحریم های تسلیحاتی جامع و نامحدود بر کشور من است. آیا هیچ استدلال حقوقی درست یا قرائن عینی امنیتی برای چنین اقدامی وجود دارد؟ آیا واردات و صادرات سلاح از ایران می تواند تهدید علیه صلح و امنیت بین المللی تلقی شود؟ و اساساً هدف غایی ایالات متحده از این اقدام چیست؟

او در ادامه به توضیح درباره سیاست های ضدایرانی آمریکا در منطقه و اقدام این کشور در صدور تسلیحات پرداخته و توضیح داده است:

تنها در شش کشور همسایه ایران در منطقه خلیج فارس، آمریکا 50 هزار نیرو به همراه 300 هواپیمای نظامی، یک ناو هواپیمابر و دهها ناوچه مستقر نموده و چهار مقر فرماندهی مرکزی برای نیروهای زمینی، هوایی، دریایی و نیروهای ویژه خود ایجاد نموده است. از 40 پایگاه نظامی غربی در خاورمیانه، 29 پایگاه آن متعلق به آمریکا است. چنین حجم وسیعی از استقرار نیرو، این منطقه را به بزرگترین مرکز تجمع نیروهای نظامی خارجی در جهان تبدیل نموده است.

حال اجازه دهید به اشتهای سیری ناپذیر آمریکا برای صدور تسلیحات به این منطقه و تشنگی مفرط متحدین منطقه ای آن برای واردات سلاح اشاره کنم؛

عربستان سعودی با واردات 12 درصد از کل تسلیحات صادراتی جهان از سال 2015 تا 2019، بزرگترین واردکننده تسلیحات در جهان بوده که 75 درصد آن، تسلیحات وارداتی از آمریکا است، برای نمونه، من معامله تسلیحاتی 110 میلیارد دلاری آمریکا با عربستان در سال 2017 را یادآوری می کنم که ترامپ رئیس جمهور آمریکا آن را بزرگترین سفارشی که تا کنون انجام شده است، توصیف کرد. از لحاظ هزینه های نظامی، عربستان سعودی در سال 2018 رتبه سوم و در سال 2019 رتبه پنجم را در کل کشورهای جهان داشته و در این سال 8 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به هزینه های نظامی تخصیص داده است که بالاترین رقم در جهان است. عربستان سعودی با فاصله بسیار زیاد نه تنها بزرگترین هزینه کننده نظامی در خاورمیانه است بلکه به شدت نیز به نوسازی و گسترش نیروهای نظامی خود ادامه می دهد. طبق گزارش مؤسسه سیپری، این کشور بزرگترین زرادخانه تسلیحات پیشرفته در میان کشورهای خلیج فارس را دارد.

اما شرایط ایران از نظر خریدهای نظامی چگونه است؟ بین سالهای 1994 تا 2018، واردات سلاح توسط ایران به میزان قابل توجهی کاهش یافت. طبق گزارش سیپری، در این مدت میزان واردات تسلیحات ایران در مقایسه با دیگر دولتهای خاورمیانه نسبتاً اندک بود. بین سالهای 2009 تا 2019، رتبه ایران از نظر میزان واردات سلاح در جهان، 57 بود. هزینه نظامی ایران در سال 2019 یک پنجم عربستان بود و ایران تنها 2.3 درصد تولید ناخالص داخلی خود را صرف هزینه های نظامی نموده که 3.5 برابر کمتر از عربستان سعودی است.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 مهر 1399 بروزرسانی: 17 مهر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1166

به "تأکید آمریکا بر لزوم اجرای مکانیزم ماشه، هشدار ایران درباره استفاده از مکانیزم بازگشت اتوماتیک تحریم ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأکید آمریکا بر لزوم اجرای مکانیزم ماشه، هشدار ایران درباره استفاده از مکانیزم بازگشت اتوماتیک تحریم ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید