اعتراض همتی به سهم صفر ایران از وام IMF

به گزارش ایران 20 دانلود، به گزارش خبرنگاران، رییس کل بانک مرکزی گفت: انتظار داریم، صندوق بین المللی پول بدون تبعیض و نفوذ های ایجاد شده توسط لابی های سیاسی یا فشارهای وارده از سوی آمریکا، هر چه سریع تر به درخواست قانونی ایران پاسخ دهد.

اعتراض همتی به سهم صفر ایران از وام IMF

دکتر عبدالناصر همتی عصر امروز و درجلسه مجازی که در ادامه سلسله نشست های جانبی اجلاس بهاره صندوق بین المللی پول و بانک جهانی و با حضور رییس صندوق بین المللی پول، وزرا، روسای کل بانک های مرکزی و روسای موسسات مالی منطقه ای حوزه مناپ (MENAP) برگزار شد، گفت: از زمان شیوع بیماری کوید-19، اقتصاد همه کشورها به ویژه کشورهای در حال توسعه به شدت آسیب دیده است و ایران یکی از کشورهایی است که بیشترین آسیب را از این بیماری همه گیر در منطقه تجربه نموده است.

وی با اشاره به تحریم های آمریکا علیه کشورمان اضافه نمود: با این حال و با وجود تحریم های اعمال شده توسط آمریکا و سیاست فشار حدبیشتری آن کشور، ایران توانسته بر مسائل غلبه نموده و تدابیر مناسبی را اتخاذ کند و آخرین رشد مالی کشور در 9 ماهه سال 1399، در سطح 2.2 درصد بوده است. اما همانند بیشتر کشورهای درحال توسعه، برای پیشبرد سیاست های خود به منابع مالی احتیاج دارد.

عالی ترین مقام بانک مرکزی با اشاره به اقدامات موسسات مالی بین المللی در این زمینه یادآور شد: به همین دلیل، مؤسسات مالی بین المللی برای یاری به کشورهای احتیاجمند نسبت به ارائه بعضی تسهیلات مالی اقدام کردند تا آثار منفی بیماری یاد شده را کنترل و رشد مالی شان را احیا نمایند.

دکتر همتی با بیان اینکه صندوق بین المللی پول تا به امروز بیش از 100 میلیارد دلار به 85 کشور وام ارائه نموده، توضیح داد: صندوق به کشورهای منطقه مناپ نزدیک 16 میلیارد دلار وام داده است اما ایران که از نخستین کشورهایی بود که تقاضای وجوه اضطراری کرد، تا به امروز هیچ گونه تسهیلاتی را بدون ارائه هرگونه دلیل منطقی دریافت ننموده است.

بایکوت یک سال و اندی یک درخواست وام

ایران در قالب وام های ضروری صندوق بین المللی پول درخواست نموده به میزان 100 درصد سهامش در صندوق، از وام های نوع RFI (تسهیلات تامین مالی سریع) استفاده کند.

این در خواست با هدف مبارزه با کرونا و پس از از نیم قرن مطرح شد. به گفته رئیس کل بانک مرکزی، مبلغ درخواستی 5 میلیارد دلار است. عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی روز آدینه 16اسفند ماه 98، نامه ای به خانم کریستالینا جورجیوا نوشت و در آن توضیح داد: براساس اعلان رسمی شما برای پشتیبانی از اعضا، از جمله ایران و با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا در کشورمان و ضرورت تداوم پر قدرت اقدامات پیشگیری، درمان و مقابله با آثار مالی آن، با توجه به میزان سهمیه جمهوری اسلامی ایران در صندوق، خواهان بهره مندی از تسهیلات تامین مالی سریع(RFI) درحدود 5 میلیارد دلار می باشیم. اما ابزار تسهیلات تامین مالی سریع یا RFI چه جایگاهی در صندوق بین المللی پول دارد؟

RFI چیست؟

صندوق بین المللی پول تسهیلات و ابزارهایی را برای یاری به کشورها در پاسخ به اثرات مالی ویروس چینی در نظر گرفته که یکی از مهم ترین این ابزارها، وام های اورژانسی است. در این قالب، RCF (تسهیلات اعتباری سریع) و RFI (ابزار تامین مالی سریع) یاری های مالی ضروری را برای کشورهای عضو بدون احتیاج به ارائه یک برنامه کامل مالی، مهیا می نماید.

این وام ها (تا حدبیشتر40 میلیارد دلار برای بازارهای نوظهور و 10 میلیارددلار برای کشورهای کم درآمد) می تواند بسیار سریع برای یاری به کشورهای عضو صندوق بین المللی پول پرداخت گردد تا قادر باشند سیاست هایی برای حل بحران هایی از جمله کرونا را به کار گیرند. در سال 2016، صندوق بین المللی پول به اکوادور، برای یکی از عظیم ترین زلزله های یک دهه اخیر، وام ضروری RFI پرداخت کرد.

این نهاد اولین نهاد مالی بین المللی بود که در سال 2014، برای مقابله با شیوع ابولا، تامین مالی مضاعفی را برای گینه، لیبریا و سیرالئون تدارک دید. این اقدام به این کشورها یاری کرد تا فضایی در بودجه برای مخارج سلامتی در شرایط بحرانی در نظر گرفته گردد. ایران اکنون درخواست 5 میلیارد دلار یاری مالی در قالب RFI نموده است. این نوع وام برای گستره وسیعی از احتیاجهای اورژانسی کاربرد دارد، از شوک های قیمتی در بازارهای کالا، فجایع طبیعی، شرایط مبارزه تا فوریت های حاصل از شنمایندگی اقتصاد. RFI برای موقعیت هایی طراحی شده که در آنها، برنامه مالی معین ضروری یا ممکن نیست. دسترسی به RFI برای هر سال محدود به 50 درصد سهمیه کشورها در صندوق و برای مجموع 100 درصد سهمیه کشورها در صندوق است.

ایران می خواهد از ظرفیت 100 درصد سهمیه اش استفاده کند. ایران در صندوق بین المللی پول در حدود 5/ 3 میلیارد SDR سهمیه دارد. SDR سبد پول یا به زبان ساده تر واحد پول IMF است که از ترکیب وزنی دلار آمریکا، ین ژاپن، یوآن چین، پوند و یورو تشکیل شده است. نرخ تبدیل SDR به دلار در حدود 4/ 1 است که در نتیجه سهم ایران در صندوق، تقریبا 5 میلیارد دلار می گردد.

از آن تاریخ تا کنون صندوق بین المللی پول مرتب اعلام نموده این درخواست در حال آنالیز است و تا به امروز به این درخواست پاسخ نداده است. این در حالی است منطقه مناپ(شامل خاورمیانه،شمال آفریقا،افغانستان و پاکستان) 16 میلیارد دلار وام دریافت نموده است و سهم ایران هیچ بوده است.

منبع: اقتصادنیوز

آخرین اخبار مالی را در سایت خبرنگاران دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 9 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1571

به "اعتراض همتی به سهم صفر ایران از وام IMF" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض همتی به سهم صفر ایران از وام IMF"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید