سال 2020 آبستن بحران های جدید جهانی؛ چالش ها در عرصه امنیت بین الملل

به گزارش ایران 20 دانلود، نباید انتظار داشت در سال جدید میلادی تغییرات مثبتی در عرصه روابط بین الملل بوجود آید، فعال شدن مجدد گرو ه های تروریستی، تشدید جنگ های تجاری و تحریم ها، افزایش مسائل اجتماعی و بلایای طبیعی، عواقب ناخوشایندی را برای بشریت رقم زده اند.

سال 2020 آبستن بحران های جدید جهانی؛ چالش ها در عرصه امنیت بین الملل

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه نیزاویسیمایا گازیتا، چاپ مسکو نوشته است: تغییرات منفی در عرصه سیاست دنیای، اقتصاد، امنیت و محیط زیست نشان می دهد که بحران های جدید در سال 2020 در انتظار ما را دارند. عوامل زیادی وجود دارد که قادر به تحریک این بحران ها هستند.

آمریکایی ها همچنان بر منحصربه فرد بودن خود اصرار دارند و سیاست های کشورهای دیگر را نمی پذیرند. آنها با از دست دادن مواضع خود در دنیا، در کوشش هستند تا به وسیله توسعه فناوری های جدید نظامی، از بین بردن توافقات بین المللی در زمینه کنترل تسلیحات و عدم گسترش سلاح های کشتار جمعی، موقعیت خویش را حفظ نمایند.

در ایالات متحده، نظریه ای مبتنی بر فراوری سلاح هایی برای استقرار در مدار زمین با انرژی راهنمایی شده در جهت کشف و از بین بردن موشک های روسی در دست اجرا دارند. تا سال 2023 ، آمریکاییها قصد دارند سیستمی را برای مقابله با سامانه های موشکی هایپرسونیک (مافوق صوت) روسی در فضا ایجاد نمایند. نظامی سازی فضای خارج از کره رمین باعث تسریع رقابت تسلیحاتی و تضعیف ثبات راهبردی در دنیا خواهد شد.

داعش پس از شکست در سوریه و عراق در فکر ضربه زدن به مراکز اقتصادی و ایجاد آشوب است

فعالیت بازیگران غیردولتی مانند گروه های تروریستی داعش و القاعده (که فعالیت هر دو در فدراسیون روسیه ممنوع است) در حال افزایش بوده و ساختارهایی مانند بنیاد سوروس، امپراتوری تجاری بیل گیتس و غیره... ، قادر به تأثیرگذاری بر فرآیندهای دنیای و حتی جایگزین شدن به جای ساختارهای بین المللی هستند.

تروریست های داعشی دوباره فعال شده و در حال سازگاری با شرایط جدید و از دست دادن قدرت منطقه ای خود هستند . رهبران داعش پس از شکست نظریه ایجاد خلافت اسلامی مورد نظرشان در خاک سوریه و عراق، کوشش های خود را به دیگر کشورها منتقل نموده اند و هدف اصلی این تروریست ها وارد کردن ضربه مراکز اقتصادی برای تحریک بی ثباتی است. در ماه نوامبر، ایدئولوژیست های داعشی از طرفداران خود در کشورهای اروپایی خواستند تا جنگلها را به آتش بکشند و هرج و مرج و وحشت بوجود آورند. اخبار ظهور ساختارهای داعش از آفریقا (لیبی، مراکش، تونس، سواقتصادی، جمهوری دموکراتیک کنگو) و آسیا (افغانستان، پاکستان، سریلانکا، فیلیپین، مالزی) به گوش می رسد.

پیدا شدن چنین ساختارهایی نتیجه منطقی از بین بردن خلیفه گری های داعش در سوریه و عراق است. اغلب این اقدامات هم به طور عمدی توسط نیروهای خارجی انجام می گردد. غالباً آنها در سایر کشورها نیز مطابق قوانین داخلی خود عمل می نمایند، همانطور که بعد از 11 سپتامبر 2001 در آمریکا صورت گرفت.

در عرصه اقتصادی دنیا نیز، جنگ های تجاری و اعمال تحریم ها جنبه عادی به خود گرفته است. ایالات متحده دنیا را در این زمینه رهبری نموده و از این طریق کوشش می نماید تا سایر کشورها را وادار به اجرای خواسته های سیاسی و اقتصادی واشنگتن کند. مثال مناسب در این خصوص اعمال تحریم ها علیه خط لوله گاز جریان شاقتصادی-2 است که بطور جدی بر منافع شرکت های کشورهای اروپایی تأثیر می گذارد.

جنگ تجاری بین دو متحد آمریکا، یعنی ژاپن و کره جنوبی نیز نمونه دیگری از اقدامات تجاری با اهداف سیاسی است.

شکوفایی اقتصاد سایه و بطور همزمان افزایش جنایات فرامرزی

اقتصاد سایه در حال شکوفایی است. طبق مطالعات دانشمندان انگلیسی، این مسئله تقریباً 10 درصد فراوری ناخالص داخلی در انگلستان، حدود 14 درصد در کشورهای اسکاندیناوی و 20 تا 30 درصد در بسیاری از کشورهای جنوب اروپا را شامل می گردد. به گفته دانشمندان آمریکایی، مناطقی که بیشترین سهم از اقتصاد سایه را دارند، کشورهای زیر صحرای آفریقا، آمریکای لاتین و منطقه کارائیب هستند.

اقتصاد سایه با جنایات سازمان یافته فرامرزی ارتباط ناگسستنی دارد. علاوه بر عرصه مرسی فعالیت خود (قاچاق مواد مخدر، تجارت اسلحه، قاچاق مواد اولیه، آثار باستانی تاریخی، قاچاق انسان و ارگان های بدن)، در زمینه مالکیت معنوی، سرقت های سایبری از حساب های بانکی شهروندان و سازمان ها، افزایش جرم و جنایات نیز افزایش یافته است. طبق بعضی تخمین ها، سود جنایات سازمان یافته فرامرزی بیش از 2 درصد فراوری ناخالص داخلی دنیا را شامل می گردد.

افزایش بلایای طبیعی و گسترش درگیری های نظامی بر سر تسلط منابع انرژی

با وجود پیشرفت و مدرنیزه شدن دنیا، کمبود مواد غذایی نه تنها در حال کاهش نیست، بلکه در بعضی مناطق و در وهله نخست در مناطقی که درگیری های نظامی جریان داشته و فجایع آب و هوایی رخ می دهد، همچنان قربانیان زیادی می گیرد. در حال حاضر، 42 کشور دنیا به ارسال یاری های غذایی خارجی بشدت نیازمند هستند. براساس بعضی تخمین ها، با تغییر اوضاع، این مشکل بدتر هم خواهد شد - حوادث شدید آب و هوایی در بیشتر مناطق دنیا اغلب بیشتر از گذشته اتفاق می افتند.

از جمله عواملی که باعث بروز درگیری ها نظامی می گردد، کاهش منابع طبیعی است. این امر به ناپدید شدن گونه هایگیاهان و جانوران ، تغییرات آب و هوایی و البته توزیع مجدد حوزه های نفوذ مربوط می گردد. در بخش انرژی، مشکل منابع در حال تشدید است و آسیب پذیری مسیرهای تأمین منابع هیدروکربن از کشورهای فراورینماینده به کشورهای مصرف نماینده رو به افزایش است.

این در حالی است که فعالیت اقتصادی بشر مسائل زیست محیطی را ایجاد نموده است. در بسیاری از مناطق، کمبود روزافزون آب آشامیدنی وجود دارد، از بین رفتن جنگل ها و گسترش بیابان ها افزایش یافته، مشکل دفع زباله های خانگی حادتر از گذشته شده و بیماری های فراگیر و اپیدمی های مرزی جدید گسترش یافته است.

افزایش مسائل اجتماعی، فساد اقتصادی و روابط ناسالم سیاسی و عواقب ناشی از آنها

در عرصه اجتماعی و سیاسی نقش دولت رو به افول و فساد اقتصادی در حال رشد است، از جمله در ایالات متحده و کشورهای اتحادیه اروپا، جایی که شکل های پنهانی به خود گرفته اند . احیای روابط قبیله ای، رشد ناسیونالیسم و سیاسی شدن روابط بین ادیان نیز کاملا قابل مشاهده است.

در حوزه بشردوستانه، دنیا با عدم تعادل جمعیتی ، فرآیندهای مهاجرت در مقیاس بزرگ روبرو است. براساس بعضی تخمین ها، تعداد پناهندگان در دنیا به تنهایی به رقم 26 میلیون نفر رسیده است.

در مواجهه با چنین مسائل بیشماری، بیشتر مردم خود را محروم و جدا افتاده از مشارکت در جامعه تلقی می نمایند . در بسیاری از کشورها ، عدم اعتماد در سیستم انتخاباتی مشاهده می گردد و تمایلات برای هرج و مرج و بی توجهی به قانون شدت یافته است. دنیا در عرصه روابط بین المللی با نوعی آشفتگی روبروست که با کندی در رشد اقتصادی و ظهور کانون های جدید تنش همراه است.

شرایط دنیا کنونی ما بسیار پیچیده تر از گذشته شده است. تنها یک راه نجات وجود دارد و آن متوقف کردن تشدید هیستری در روابط بین الملل و به توافق رسیدن بر سر انجام اصلاحات در ساختارهای سازمان ملل متحد، رهایی از دیکته کردن خواسته ها به سایر کشورهاست. در غیر این صورت هیچ کس از بحران های آینده جان سالم بدر نخواهد برد، حتی غول های اقتصادی مانند ایالات متحده و چین.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 680

به "سال 2020 آبستن بحران های جدید جهانی؛ چالش ها در عرصه امنیت بین الملل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال 2020 آبستن بحران های جدید جهانی؛ چالش ها در عرصه امنیت بین الملل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید