بزرگترین موزه های دنیا ؛ دریچه ای به تاریخ و فرهنگ و هنر

به گزارش ایران 20 دانلود، موزه های بسیار بزرگی در گوشه وکنار جهان وجود دارد که با مجموعه های ارزشمند و چند هزار ساله خود، هر گردشگری را به سفر در تاریخ و فرهنگ و هنر ترغیب می نمایند.

بزرگترین موزه های دنیا ؛ دریچه ای به تاریخ و فرهنگ و هنر

موزه ها ثروت بزرگی از هنر، تاریخ و داستان ها هستند و آنچه مجذوب کنندهیت سفر را دوچندان می نماید، عطش یادگیری و تجربه های فرهنگی است که با مجموعه های موجود در بزرگ ترین موزه های جهان برطرف می شود. بی شک، دیدنی آثار باستانی و هنری ارزشمند یا اسکلت یک جانور ماقبل تاریخ، خاطره ای فراموش نشدنی برای هر کسی به جا می گذارد. در سراسر جهان حدود 55 هزار موزه وجود دارد که هرکدام به صورت تخصصی به موضوع ویژه ای پرداخته اند. بعضی از آن ها حتی روی موضوعات عجیبی تمرکز دارند که از آن جمله می توان به مانند موزه قلاده سگ در انگلستان یا موزه نمک پاش و فلفل پاش در تنسی اشاره نمود.

از بین موزه های جالب و عجیب جهان، به 15 مورد از بزرگترین موزه های جهان اشاره خواهیم کرد که باید در برنامه سفر هر گردشگری قرار بگیرند.

با بزرگترین موزه های جهان آشنا شوید:

 • موزه لوور، فرانسه
 • موزه هرمیتاژ، روسیه
 • موزه دولت، هند
 • موزه ملی چین، چین
 • موزه هنر متروپولیتن، ایالات متحده آمریکا
 • موزه واتیکان، شهر واتیکان
 • موزه ملی توکیو، ژاپن
 • موزه ملی مردم شناسی، مکزیک
 • موزه ویکتوریا و آلبرت، لندن
 • موزه ملی کره، کره جنوبی
 • موسسه هنر شیکاگو، ایالات متحده آمریکا
 • موزه نانجینگ، چین
 • موزه بریتانیا، لندن
 • گالری ملی هنر، ایالات متحده آمریکا
 • موزه هنر و تاریخ، بلژیک

موزه لوور، فرانسه

 • مساحت: 72,735 متر مربع

موزه لوور واقع در پاریس فرانسه با مساحت 72,735 متر مربع، بزرگ ترین موزه جهان محسوب می شود که به بزرگی 280 زمین تنیس است. لوور بعلاوه پربازدیدترین موزه در پاریس و یکی از پربازدیدترین موزه های جهان به شمار میرود. این موزه فرانسوی نامی آشنا در پست های رسانه های اجتماعی و کتاب های راهنمای سفر است که اغلب با هرم شیشه ای نمادین نشان داده می شود. موزه لوور و ساختمان آن یکی از دلایل اصلی سفر مردم به پاریس هستند.

موزه لوور قبل از تغییر کاربری به موزه هنر، قلعه ای از قرن دوازدهم بود که در سال 1546 به عنوان اقامتگاه سلطنتی مورد استفاده نهاده شد و در نتیجه ساختمان آن به خودی خود یک بنای تاریخی ارزشمند است. اولین نمایشگاه آن عمدتا شامل نقاشی های متعلق به خانواده سلطنتی بود که به مرور زمان به 480 هزار اثر فعلی توسعه یافت. موزه لوور آثار دوران پیش از تاریخ تا قرن 21 را در خود جای داده است و گالری های متمایزی از آثار باستانی مصر، شرق نزدیک، یونان، تمدن اتروسک، روم، هنرهای اسلامی، مجسمه سازی، هنرهای تزیینی و... را پیش روی بازدیدنمایندگان می گذارد. از معروف ترین آثار هنری لوور می توان از مونالیزا، ونوس میلو و پیروزی بالدار ساموتراس نام برد.

 • آدرس: فرانسه، پاریس، خیابانrue de Rivoli، موزه لوور (نمایش روی نقشه)

موزه هرمیتاژ، روسیه

 • مساحت: 66,842 متر مربع

موزه دولتی هرمیتاژ یا ارمیتاژ سن پترزبورگ که چند دهه قبل از لوور افتتاح شد، مشابه موزه لوور، یک پروژه سلطنتی بود و در حال حاضر دومین موزه بزرگ جهان است. ملکه کاترین کبیر با دستیابی به مجموعه ای از نقاشی ها در اواسط دهه 1700، موزه ای تاسیس کرد که امروزه سه میلیون اثر دیدنی دارد.

این مجموعه بزرگ در 6 ساختمان به نمایش درآمده است که شامل هرمیتاژ کوچک، هرمیتاژ قدیمی، هرمیتاژ تازه، تئاتر هرمیتاژ و کاخ زمستانی سابق (مورداستفاده تزار) می شود. از آثار دوران ماقبل تاریخ تا امپراتوری سابق روسیه، هنرهای عشایری، آثار مصری و باستانی کلاسیک در این مجموعه به چشم می خورد. این موزه بر تاریخ هنر اروپای غربی تمرکز دارد و از آثار برجسته آن می توان به آثار پیکاسو، داوینچی، روبنز، رامبراند، گویا و... اشاره نمود؛ اما جاذبه اصلی آن، اتاق های طلا (Gold Rooms) هستند که شاهکارهای طلایی اوراسیا، شرق و ساحل دریای سیاه در دوران باستان را به نمایش می گذارند.

 • آدرس: روسیه، سن پترزبورگ، میدان کاخ، موزه هرمیتاژ (نمایش روی نقشه)

موزه دولت، هند

 • مساحت: 66,000 متر مربع

موزه دولت که با نام موزه مدراس (Madras Museum) نیز شناخته می شود، در سال 1851 تاسیس شد و دومین موزه قدیمی هند است که به خودی خود یک گنج به شمار میرود. این موزه یکی از بزرگ ترین موزه های جنوب آسیا محسوب می شود که به عنوان مخزنی غنی از برترین شاهکارهای هنری، باستان شناسی، مردم شناسی، سکه شناسی و غیره هر گردشگری را به خود جذب می نماید.

موزه مذکور دارای 6 ساختمان مستقل با 46 گالری است که در ساختمان اصلی آن از مصنوعات و مجسمه های تاریخی تا گالری حیوانات، گالری گیاه شناسی و گالری تمبرشناسی پیدا می شود. در میان مجموعه های باستان شناسی و سکه شناسی انواع مختلفی از مصنوعات به چشم می خورد که بیشتر آن ها مربوط به امپراتوری روم هستند. برای دیدن آثار بومی به سراغ گالری هنر ملی یا گالری برنز بروید که صدها مجسمه برنزی متعلق به 1000 سال قبل از میلاد از آسیا را نمایش می دهند.

 • آدرس: هند، چنای، اگمور، جاده Pantheon، مجاور زایشگاه دولتی، موزه دولت (نمایش روی نقشه)

موزه ملی چین، چین

 • مساحت: 65,000 متر مربع

موزه ملی چین، موزه نسبتا تازهی است که در اثر ادغام موزه انقلاب چین و موزه ملی تاریخ چین در سال 2003 شکل گرفت و در حال حاضر به عنوان دومین موزه پربازدید در جهان محسوب می شود. طراحی مناسب موزه به بازدیدنمایندگان امکان می دهد تا به راحتی در موزه بگردند؛ به خصوص پس از بازسازی های اخیر که به افزایش فضای نمایش تا 200 هزار متر مربع منتهی شد.

با ورود به این موزه می توانید در حدود دو میلیون سال تاریخ گشت بزنید و گالری هایی را ببینید که از لباس های تدفین یشمی و ظروف برنزی باستانی تا منبت کاری طلا، سرامیک و پول های قدیمی در آن ها وجود دارد. نقش برجسته های سنگی، بالش های یشمی، جعبه های لاکی رنگ و کتیبه های موزه، بسیاری از آداب ورسوم قدیمی را نشان می دهند. در مقابل، نمایشگاه جاده جوانسازی، تاریخ اخیر چین را ارائه می دهد که تاسیس حزب کمونیست و پیشرفت های بعدی تحت رهبری آن را دنبال می نماید.

 • آدرس: چین، ناحیه دونگچنگ، خیابان 16 E Changa، موزه ملی چین (نمایش روی نقشه)

موزه هنر متروپولیتن، ایالات متحده آمریکا

 • مساحت: 58,820 متر مربع

موزه هنر متروپولیتن نیویورک با حدود دو میلیون اثر، معروفیتی جهانی دارد و با بیش از هفت میلیون بازدیدنماینده در سال، پربازدیدترین موزه در ایالات متحده آمریکا به شمار میرود. این موزه با نام the Met نیز شناخته می شود که کوتاه شده نام کامل آن است. برای بازدید از موزه که 17 بخش دارد، باید چندین ساعت زمان بگذارید.

بخش های مختلف موزه شامل آثار هنری اروپای قدیم، مصر باستان و کلکسیون بزرگی از هنر مدرن و آمریکایی می شود. علاوه بر این، در موزه هنر متروپولیتن می توانید شاهد هنرهای آفریقایی، اسلامی، آسیایی و بیزانس باشید. مجموعه بزرگ تاریخ اسلام و ایران باستان، یکی از مهم ترین بخش های موزه است که آثاری از ایران همانند تندیس نقره ای گاو نشسته، کاسه زرین میخی نگار، بشقاب شکار قوچ، سنگ نگاره پیشکش آوران تخت جمشید و... در آن دیده می شود. با وجودی که جاذبه های چشمگیر زیادی در موزه مت وجود دارد؛ مشهورترین آن ها حکاکی آدم و حوا به وسیله آلبرشت دورر است.

 • آدرس : ایالات متحده آمریکا، نیویورک، مجاور ضلع شرقی سنترال پارک، موزه هنر متروپولیتن (نمایش روی نقشه)

موزه واتیکان، شهر واتیکان

 • مساحت: 43,000 متر مربع

موزه واتیکان مشهورترین و محبوب ترین موزه ایتالیا به شمار میرود که به عنوان یکی از قدیمی ترین موزه های جهان، فعالیت خود را در سال 1506 شروع کرد. موزه واتیکان شامل مجموعه ای از انواع موزه ها همانند موزه چیارومونتی، موزه مصر، موزه پیو، موزه دله کارته، اتاق رافائل و کلیسای سیستین می شود که علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ را حسابی مجذوب خود می نمایند. شاید مجذوب کننده ترین بخش های موزه، Museu Pio-Clementino با یک مجسمه کلاسیک فوق العاده ؛ Pinacoteca شامل برترین مجموعه نقاشی های دوران رنسانس و قرون وسطایی واتیکان؛ اتاق های رافائل با اتاق کاملی از نقاشی های رافائل و کلیسای سیستین با آثار نقاشی میکل آنژ باشند.

در این موزه بعلاوه مجموعه ای از کالسکه ها و وسایل نقلیه مورداستفاده پاپ ها و کاردینال ها در معرض نمایش قرار گرفته است و آثار مختلفی مانند پرده های منقوش و قالیچه نماهایی از قرن پانزدهم و هفدهم، نقشه ها و نقاشی های مختلف ایتالیا، گالری سنگ شناسی با 137 سنگ نوشته عبری از گورستان های باستانی رم، نقشه ای چرمی از آثار داوینچی و... خودنمایی می نمایند.

موزه واتیکان به خاطر مجموعه وسیعی از آثار هنری دوران باستان تا دوران مدرن معروفیت دارد و بی علت نیست که با بیش از 6 میلیون بازدیدنماینده در سال، یکی از پربازدیدترین موزه های جهان محسوب می شود. گشت وگذار در این موزه می تواند بیش از دو ساعت طول بکشد.

 • آدرس: ایتالیا، شهر واتیکان، موزه واتیکان (نمایش روی نقشه)

موزه ملی توکیو، ژاپن

 • مساحت: 38,000 متر مربع

موزه ملی توکیو، بزرگ ترین و قدیمی ترین موزه هنر ژاپن است که در سال 1872 در شهر توکیو تاسیس شد. این موزه بزرگ ترین مجموعه هنر ژاپنی و فرهنگ ژاپن باستانی را در خود جای داده است که شامل شمشیرهای سامورایی، کیمونوهای زیبا و... می شود. موزه مذکور در محوطه زیارتگاه ها و مسیرهای پرپیچ وخم پارک اوئنو واقع شده است و از همین رو، هرگز موزه ای با موقعیتی به این زیبایی پیدا نخواهید کرد.

گالری های موضوعی در ساختمان های مختلف موزه نهاده شده اند که از آن جمله می توان به هونکان (گالری ژاپنی)، تویوکان (گالری آسیایی) و بخشی اختصاصی برای نگهداری آثار معبد هوریو (متعلق به شهر باستانی نارا) اشاره نمود. از 110 هزار اثر این موزه، 87 مورد گنجینه ملی محسوب می شوند که ماندالاهای قرن 12 (دایره ای حاوی پیکره خدایان واشکال هندسی) تا نسخه های خطی مذهبی را در بر می گیرند. موزه ملی توکیو بر آثار هنری آسیایی متمرکز است که فرهنگ باستانی و قرون وسطایی و بعلاوه هنرهای در امتداد جاده ابریشم را نشان می دهند. بازدیدنمایندگان به وسیله وسایل مجسمه سازی، سرامیک و آثار تاریخی، با رشد آیین بودایی، هنر و شیوه های فرهنگی آشنا می شوند که در طول زمان تکامل یافته است. در محوطه موزه، چندین رستوران و مغازه و بعلاوه نمایشگاه های فضای باز و باغ موزه فعالیت می نمایند. موزه ملی با بیش از دو میلیون بازدیدنماینده در سال 2017، پربازدیدترین موزه ژاپن بود.

 • آدرس: ژاپن، توکیو، منطقه تایتو، پارک اوئنو، موزه ملی توکیو (نمایش روی نقشه)

موزه ملی مردم شناسی، مکزیک

 • مساحت: 33,000 متر مربع

موزه مردم شناسی از معروف ترین موزه های مکزیک است که در سال 1964 تاسیس شد و بزرگ ترین مجموعه هنرهای باستانی این کشور را در خود جای داده است. موزه مردم شناسی دارای 23 نمایشگاه دائمی است که طبقه همکف به نمایشگاه های باستان شناسی و طبقه اول به نمایشگاه های قوم نگاری اختصاص دارند. در این نمایشگاه ها، اقلام مربوط به تمدن های پیشاکلمبی نمایش داده می شوند.

موزه مذکور به لطف وجود مجسمه های کواتلیکوئه (مادر خدایان) و سنگ خورشید یا مجسمه آزتک که برای اولین بار در انتها قرن 18 نمایش داده شد، بر سر زبان ها افتاد و با وجود جابه جایی ها و تغییر نام های مکرر، آثار موجود در آن به طور تصاعدی افزایش یافته است. سنگ خورشید که به سنگ تقویم نیز مشهور است، مربوط به اواخر دوره قوم آزتک می شود و عده ای معتقدند که به خدای آتش تعلق داشته و قدمتی چند هزار ساله دارد. در کنار سنگ خورشید، سرهای سنگی اولمک، گنجینه مایاها، ماکت درپوش مقبره پاکال و مدل های مقایسه ای قلمرو گذشته آزتک و طرح معاصر آن وجود دارد.

این موزه ملی با حدود دو میلیون بازدیدنماینده در سال، پربازدیدترین موزه در مکزیک به شمار میرود.

 • آدرس: مکزیک، میگوئل هیدالگو، پولانکو، Paseo de la Reforma، موزه ملی مردم شناسی (نمایش روی نقشه)

موزه ویکتوریا و آلبرت، لندن

 • مساحت: 30,658 متر مربع

موزه ویکتوریا و آلبرت لندن بزرگ ترین موزه هنرهای تزیینی جهان به شمار میرود که در سال 1852 تاسیس شد و در سال 1909 به مکان فعلی خود انتقال یافت. 2,27 میلیون اثر در 145 گالری موزه نهاده شده اند که پنج هزار سال تاریخ هنر را نشان می دهند و شامل آثار گوناگونی از سراسر جهان همانند اروپا، آفریقای شمالی، آسیا و آمریکای شمالی می شوند که قالی اردبیل، قدیمی ترین فرش جهان، نیز در میان آن ها به چشم می خورد.

گالری های انگلیسی از 15 گالری با حدود 4000 اثر از قرن های 16 تا 20 میلادی تشکیل شده اند. گالری آسیا، آثار متنوعی از جمله سلاح، سفال و غیره از چندین کشور آسیایی را به خود اختصاص داده است که معروف ترین اثر این بخش، ببر تیپو (Tipus Tiger) نام دارد. در مجموعه هنر اسلامی آن نیز خنجر طلای میناکاری شده ایرانی و غلاف آن خودنمایی می نماید.

مجموعه سرامیک و شیشه، بیش از 80 هزار اثر از تمام قاره ها را در بر می گیرد و از بخش های مجذوب کننده آن می توان به مجموعه شیشه های رنگی انگلیس و اروپا از قرن 12 تا 16 میلادی اشاره نمود. گالری های مجسمه نیز با صدها مجسمه و گچ کاری برجسته و ستون های بلند، هر ببیننده ای را به خود خیره می نمایند. در این گالری بیش از 22 هزار اثر نگهداری می شود که نسخه کپی تندیس داوود، اثر میکل آنژ، مهم ترین اثر این گالری است.

گالری معماری از بخش های تازهتر موزه محسوب می شود که با بیش از 700 هزار عکس و 600 هزار نقاشی، تاریخچه معماری را به نمایش می گذارد. گالری مد و منسوجات بخش دیگری از موزه ویکتوریا و آلبرت لندن به شمار میرود که لباس های تاریخی دوره رنسانس تا به امروز و همین طور نمونه هایی از تکنیک های پارچه بافی را در خود جای داده است. گالری جواهرات با بیش از 6000 اثر از دوران مصر باستان تا به امروز و گالری مبلمان با تمرکز بر وسایل انگلیسی و طراحان قرن 18 تا 20 میلادی سایر بخش های این موزه را تشکیل می دهند.

 • آدرس: بریتانیا، لندن، جاده کرومول، موزه ویکتوریا و آلبرت (نمایش روی نقشه)

موزه ملی کره، کره جنوبی

 • مساحت: 27,090 متر مربع

موزه ملی کره، بزرگ ترین موزه کره جنوبی و سومین موزه بزرگ آسیا است که در سال 1945 در سئول تاسیس شد و تاریخ جالب کره از دوران باستان تا مدرن را نشان می دهد. موزه در سال 2005 در ساختمان تازهی بازگشایی شد و علاوه بر نمایش آثار گوناگونی از تاریخ پرفرازونشیب کره جنوبی از دوران باستانی تا معاصر، اجرای برنامه های فرهنگی-هنری و آموزشی را نیز در دستور کار خود دارد.

این موزه با بیش از 220 هزار اثر در مجموعه های خود، همانند یک موسسه فرهنگی، نماینده هنر و فرهنگ کره جنوبی است. نمایشگاه های موزه به سه طبقه تقسیم شده اند که گذشته، حال و آینده کره جنوبی را به تصویر می کشند. 6 گالری دائمی در موزه وجود دارد که عبارت اند از گالری پیش از تاریخ و تاریخ باستان، گالری تاریخ قرون وسطا و دوران مدرن نخستین، گالری هدایا، گالری خوشنویسی و نقاشی، گالری هنر آسیایی و گالری مجسمه سازی و صنایع دستی.

آثار مرتبط با جاده ابریشم از آسیای مرکزی، آسیای شرقی و کره نیز بخش مهمی از این موزه را تشکیل می دهند. مجموعه منحصربه فردی از آثار زیردریایی سینان (Sinan Undersea Relics) برای بازدیدنمایندگان مجذوب کنندهیت دارد. این کشتی غرق شده چینی در سال 1975 در سواحل جنوب غربی کره نزدیک به سینان پیدا شد که حدود 30 هزار اثر متفاوت مربوط به جاده ابریشم را در خود جا داده بود و کالاهای چینی متعددی از سکه و ظروف تا صنایع فلزی و اشیای پزشکی در میان آن ها وجود داشت. موزه ملی با ارائه خدمات پیشرفته به بازدیدنمایندگان امکان استفاده از تور دیجیتالی را می دهد که برای افراد 14 سال به بالا دردسترس است.

محوطه این موزه نیز مجذوب کنندهیت زیادی برای گردشگران دارد؛ زیرا در مرکز پارک خانوادگی یونگسان و مشرف به رودخانه هان واقع شده است و در پس زمینه آن کوه نامسان قرار گرفته است. موزه ملی کره پیروز شده است که این آثار مهم را در طول جنگ ها و وقایع زمان حفظ کند و امروزه بازدیدنمایندگانی از سراسر جهان دارد.

 • آدرس: کره جنوبی، یونگسان گو، سئوبینگو دانگ، سئوبینگو رو 137، موزه ملی کره (نمایش روی نقشه)

موسسه هنر شیکاگو، ایالات متحده آمریکا

 • مساحت: 26,000 متر مربع

موسسه هنر شیکاگو، دومین موزه بزرگ ایالات متحده آمریکا و دهمین موزه بزرگ جهان است که در سال 1879 در شهر شیکاگو تاسیس شد و هیچ سفری به شیکاگو بدون بازدید از آن کامل نمی شود. موسسه مذکور که همیشه در بین موزه های برتر جهان از نظر مسافران تریپ ادوایزر رتبه بندی شده، میزبان بزرگ ترین مجموعه نقاشی های امپرسیونیستی خارج از پاریس از جمله آثار مونه، رنوار، سورا و ون گوگ است. این موزه بیش از 300 هزار مجموعه هنری دارد و بازدیدنمایندگان می توانند از آثار هنری در ساختمان قدیمی و بعلاوه بخش مدرن لذت ببرند که به وسیله معمار معروف رنزو پیانو (Renzo Piano) طراحی شده است.

جالب اینکه موسسه هنر شیکاگو به آثار چاپی ژاپن قدیم، هنر امپراتوری بیزانس و به طور خاص مجموعه ای استثنائی از نقاشی های فرهنگ غربی معروفیت دارد. اینجا به عنوان یک موسسه تحقیقاتی، دارای بخش علم حفاظت است که شامل پنج آزمایشگاه حفاظتی می شود؛ ضمن اینکه یکی از بزرگ ترین کتابخانه های تاریخ هنر و معماری کشور در این محل فعالیت می نماید.

 • آدرس: ایالات متحده آمریکا، شیکاگو، خیابان میشیگان 111، موسسه هنر شیکاگو (نمایش روی نقشه)

موزه نانجینگ، چین

 • مساحت: 26,000 متر مربع

موزه نانجینگ از بزرگ ترین موزه های چین محسوب می شود که به محل نمایش 400 هزار مجموعه هنری اختصاص دارد. این موزه به طور جامع داستان تمدن این کشور از دوران پارینه سنگی را پوشش می دهد و 6 سالن نمایشگاهی دارد که عبارت اند از تالار تاریخی، تالار هنر، تالار دیجیتال، تالار جمهوری چین، تالار میراث فرهنگی ناملموس و سالن نمایشگاه ویژه. در این موزه می توانید از چراغ روغنی قرون وسطایی از دوره هان گرفته تا آثار هنری بی نظیری از چینی های سلطنتی متعلق به سلسله های کینگ و مینگ و بعلاوه مجسمه های یشم، نقاشی و... را دیدن کنید.

در سالن تاریخی موزه نانجینگ، نمایشگاهی دائمی به نام نمایشگاه منطقه جیانگ سو در دوران باستان وجود دارد که به ترتیب زمانی از دوران باستان تا سلسله های مینگ و کینگ را نشان می دهد. در اینجا از اسکلت دایناسورها تا دیواری باستانی متعلق به سلسله های شمالی و جنوبی به چشم می خورد.

بخش هنری از 11 گالری تشکیل شده است. گالری مجسمه سازی با آثار مربوط به دوران باستان؛ گالری نقاشی با معرفی 110 مکتب نقاشی محلی از سلسله های مینگ و کینگ؛ گالری Chenzhifo با نقاشی های متعددی از گل ها و پرندگان Chenzhifo؛ گالری هنر فوبائوشی با نقاشی ها و آثار کاغذی مرتبط با نقاشی فوبائوشی؛ گالری مجسمه سازی Wuweishan با مجسمه های متعددی از افراد مشهور داخلی و خارجی همانند لئوناردو داوینچی، از جمله این گالری ها هستند.

سالن دیجیتال موزه نانجینگ به دو سالن واقعی و سالن مجازی تقسیم می شود. سالن واقعی برای نمایش تمدن باستانی چین ایجاد شده است. سالن مجازی با استفاده از اینترنت و تشخیص تصویر، بخش دیگری از سالن دیجیتال به شمار میرود که به بازدیدنمایندگان امکان انجام بازی های تعاملی برای آشنایی بیشتر با چین باستان را می دهد. سالن جمهوری چین، به زندگی مردم بومی در دوران جمهوری چین اختصاص دارد. بسیاری از ساختمان های مسکونی در جمهوری چین مانند اداره پست، آرایشگاه، داروخانه چینی و جواهرفروشی در کنار خیابان قرار دارند و همگی فعالیت می نمایند. تالار میراث فرهنگی ناملموس به نمایش آثار و هنر سنتی جیانگ سو مانند برش کاغذ، ساخت فانوس جشنواره، قصه گویی و... مربوط می شود.

 • آدرس: چین، جیانگسو شنگ، نانجینگ شی، منطقه شوانوو، جاده شرقی ژونگشان، موزه نانجینگ (نمایش روی نقشه)

موزه بریتانیا، لندن

 • مساحت: 25,700 متر مربع

موزه بریتانیا بزرگ ترین موزه انگستان و یکی از قدیمی ترین موزه های جهان است که آثاری از تمام قاره ها در آن پیدا می شود. این موزه به هنر، فرهنگ و تاریخ جهان اختصاص دارد و شامل هشت میلیون اثر ارزشمند از استخوان های بسیار قدیمی تا بخش هایی از پارتنون آتن و اتاق های کاخ آشوری می شود. موزه بریتانیا در طول تاریخ توسعه یافت و بخش های دیگری مانند موزه تاریخ طبیعی لندن به آن اضافه شد که از موزه بریتانیا جدا شد و فعالیتش را به صورت مستقل ادامه داد.

علی رغم تمام آثار برجسته ای که در موزه بریتانیا به نمایش گذاشته شده است، جاذبه اصلی آن را می توان گالری مصر دانست. در این گالری دیدنیی، آثار متنوعی از جمله تندیس های نیم تنه و تابوت ها و غیره به چشم می خورد که مجذوب کننده ترین آن ها، سنگ رزتا متعلق به 196 قبل از میلاد است. مجسمه نیم تنه رامسس دوم نیز از آثار مشهور این بخش محسوب می شود.

در بخش مجسمه های پارتنون، مجسمه های زیبایی از معبد پارتنون در آکروپولیس آتن وجود دارد که در فاصله سال های 438 تا 447 قبل از میلاد ساخته شده اند. بخش سفال های چینی، مجموعه بی نظیری از حدود 1700 سرامیک و سفال کمیاب را در بر می گیرد که قدمت بعضی از آن ها به زمان ابداع ظروف چینی در 2000 سال پیش برمی گردند. آثار کشتی ساتون هوو در بخش دیگری از موزه در معرض دید قرار گرفته است که شامل جواهرات طلا، ظروف نقره ، کلاه خود آهنی و تابوت مجلل می شود.

در بخش شکار شیر امپراتوری آشور می توانید صحنه هایی از مراسم شکار آخرین فرمانروای مقتدر آشوریان را مشاهده کنید که از لحظه رهاکردن شیرها تا مرحله تعقیب و شکار را به نمایش می گذارند. گالری های روشنگری، کلکسیون آفریقایی و... سایر بخش های موزه بریتانیا را تشکیل می دهند.

 • آدرس: بریتانیا، لندن، خیابان گریت راسل، موزه بریتانیا (نمایش روی نقشه)

گالری ملی هنر، ایالات متحده آمریکا

 • مساحت: 25,200

گالری ملی هنر به عنوان مرکز هنرهای تجسمی، فرهنگ و آموزش در واشینگتن تاسیس شد و بیش از 150 هزار نقاشی، هنرهای تزیینی، مجسمه، چاپ، عکس و نقاشی با موضوع تاریخ هنر غرب را به نمایش می گذارد. این موزه از دو ساختمان تشکیل شده است؛ ساختمان غربی با قدمت بیشتر در سال 1941 به انتها رسید و ساختمان شرقی که با گذرگاه زیرزمینی به بخش غربی متصل می شود.

ساختمان غربی با استفاده از سنگ مرمر صورتی به وسیله جان راسل پوپ (John Russel Pope) طراحی شد و مجموعه وسیعی از مجسمه ها و نقاشی های هنرمندان اروپایی از دوران قدیم از جمله کلود مونه، ورمیر، ون گوگ و لئوناردو داوینچی در آن به نمایش درآمده است.

ساختمان شرقی که در سال 1978 تکمیل شد، از نظر طراحی در تضاد کامل با ساختمان غربی است و به شکل ذوزنقه شباهت دارد. این بخش به هنر مدرن و معاصر اختصاص یافته و مجموعه ای از آثار پابلو پیکاسو، اندی وارهول، هنری ماتیس، رابرت مادرول و... را نمایش می دهد.

آدرس: استان متحده آمریکا، واشینگتن دی سی، خیابان کانستیتوشن، گالری ملی هنر (نمایش روی نقشه)

موزه هنر و تاریخ، بلژیک

موزه هنر و تاریخ در پارک سنکوانتنر (Cinquantenaire Park) در بروکسل، مرکز بلژیک واقع شده است. اولین مجموعه این موزه به دوره دوک بورگوندی برمی شود. امروزه مجموعه های موزه به چهار دسته تقسیم می شوند که عبارت اند از: باستان شناسی ملی، دوره باستانی کلاسیک، تمدن غیراروپایی و هنرهای تزیینی اروپایی.

باستان شناسی ملی شامل مجموعه بزرگی از آثار باستان شناسی از دوران ماقبل تاریخ، دوره گالو رومی و مروونژی ها می شود. در دوره باستانی کلاسیک شاهد آثاری از تمدن های مصر باستان، خاورمیانه، روم و یونان خواهید بود. بخش های غیراروپایی به آثار آسیایی مانند کره، ژاپن، چین و آسیای جنوب شرقی اختصاص دارند. بخش اروپایی به هنرهای قاره اروپا و قرون وسطا می پردازد و از مجسمه و سرامیک تا مبلمان، ظروف شیشه ای و فلزات در آن یافت می شود.

 • آدرس : بلژیک، بروکسل، پارک سنکوانتنر، موزه هنر و تاریخ (نمایش روی نقشه)

در این مقاله از خبرنگاران به معرفی بزرگ ترین موزه های جهان پرداختیم. اگر تا به امروز از این موزه ها دیدن نموده اید، می توانید نظر و تجربه خود را با کاربران ما در میان بگذارید.

پرسش های متداول

بزرگترین موزه جهان کدام است؟

موزه لوور واقع در پاریس فرانسه با مساحت 72,735 متر مربع، بزرگ ترین موزه جهان محسوب می شود که به بزرگی 280 زمین تنیس است.

پربازدیدترین موزه آمریکا کدام است؟

موزه متروپولیتن پربازدیدترین موزه آمریکا محسوب می شود

بزرگ ترین موزه هنرهای تزیینی جهان کدام است؟

موزه ویکتوریا و آلبرت لندن بزرگ ترین موزه هنرهای تزیینی جهان است .

مشهورترین آثار موزه لوور چیست؟

از معروف ترین آثار هنری لوور می توان از مونالیزا، ونوس میلو و پیروزی بالدار ساموتراس نام برد..

منبع: کجارو / plustop10.com / travelmedium.com / the-travelling-twins.com
انتشار: 20 فروردین 1401 بروزرسانی: 20 فروردین 1401 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1993

به "بزرگترین موزه های دنیا ؛ دریچه ای به تاریخ و فرهنگ و هنر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگترین موزه های دنیا ؛ دریچه ای به تاریخ و فرهنگ و هنر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید