آیا می دانید که تنهایی، هفت نوع مختلف دارد؟ شما کدام نوعش را دارید؟

به گزارش ایران 20 دانلود، خبرنگاران ارتش آمریکا به نام ویوک مورتی در سال 2017 در نوشته ای هشدار داد که تنهایی در آمریکا همه گیر شده.

آیا می دانید که تنهایی، هفت نوع مختلف دارد؟ شما کدام نوعش را دارید؟

سه سال بعد از آن هشدار که البته چیزی محدود به فقط یک کشور نیست و در تمام دنیا عمومیت دارد، بیماری کرونا دنیا را درگیر کرد و توانایی ما برای رفتارهای اجتماعی شدن را به سبب قرنطینه ها و خانه نشینی ها به شدت کاهش داد و مشکل را تشدید کرد.

مدتهاست که روی خود بیماری کرونا تمرکز کرده ایم، اما کمتر کسی است که حواسش به جنبه های روانی آن باشد. اهمیت انزوا و تنهایی را وقتی متوجه می شوید که بدانید دانشمندان متوجه شده اند، ایزوله شدن از جامعه به اندازه کشیدن 15 سیگار در روز، زیان آور است.

اما برای مقابله با هر چیزی نخست باید ماهیت آن چیز را کاملا بشناسیم.

جالب است بدانید که تنهایی را می شود به 7 نوع تقسیم کرد:

1- آنهایی که یک دوستی سطحی دارند

برخی معتقدند که این بدترین نوع تنهایی است. یعنی اینکه شما با ده ها نفر در روز احوال پرسی می کنید و با آنها برخورد می کنید، اما این دوستی عمیق نیست، طوری که همیشه حس انزوا و دیده نشدن از طریق کسانی که دوستشان می پرندازید، دارید. شما همیشه حس می کنید به جز احوالپرسی و گفتگوهای کاری و شوخی های سطحی، هر وقت پای یک گفتگوی جدی می رسد، شما در حلقه نیستید یا برخی از اخبار مهم محیط کار را آخرتر از همه متوجه می شوید و کسی شما را اصلا لایق ندانسته که آن موضوع را به شما بگوید.

2- دنیا قشنگ نو

این نوع تنهایی بد نیست و وقتی رخ می دهد که یا کارتان را عوض کرده اید و مدتی زمان برای تطبیق و بررسی کسانی که دمخور شما هستند، نیاز دارید.

3- محدود کردن رابطه با حیوانات

این هم نوعی از تنهایی است. اینها کسانی هستند که بیشترین شادی و سرگرمی را وقتی دارند که با حیوانات خانگی خود وقت می گذرانند. این نوع تنهایی می تواند ناگزیر باشد، مثلا برای آدم هایی که مشکل جسمانی دارند و همه ساعات در خانه هستند یا در همین دوران قرطینه کرونا یا به خاطر پیری و از کارافتادگی.

اما برخی هم به سبب داشتن دوستان یا شریک زندگی که تصور می کنند به آنها بد کرده، دیگر نمی توانند اعتماد زیادی به دوستی با انسان ها کنند و شرایط رقت برانگیز دوستی محدود به حیوانات در آنها ایجاد می شود

4- خود را همانند یک جمع ندانستن

این نوع تنهایی هم تنهایی پیچیده ای است. شما رابطه سطحی با یک گروه از همکاران دارید، اما در عین حال دیدگاه های سیاسی و سبک زندگی و علایق شما، اصلا به آنها نزدیک نیست و در بازه زمانی که هستید، جستجوی شما برای پیدا کردن حتی یک نفر که مشابه شما باشد، به نتیجه نمی رسد.

به تدریج این حس نارضایتی درونی که دارید، به گروهی که پیرامون شما هستند، ناخواسته منتقل می شود و آنها هم شما را آدم مغرور یا کم جوشی تصور می کنند.

در صورتی که همین شما، بدون هیچ تغییری در محیطی دیگر ممکن است، بسیار بشاش و مجلس گرم کن و پرگو باشید و از رابطه خود لذت ببرید!

5- نداشتن دوست محرم اسرار

دوست محرم اسرار، کسی است که شما حتی عادات بد و نظرهای غیررسمی را هم بتوانید به او بگویید. مثلا به او بگویید که از سر حسادت صرف چقدر از فلان همکار متنفر هستید، یا مثلا بگویید که فلان کتاب محبوب به نظرتان مزخرف است یا بدون ترس و واهمه، نزد او از رئیس یا حتی ختی مرتبه های بالاتر از او بد بگویید و لطیفه های مبتدل برای هم تعریف کنید!

وقتی چنین دوست یا شریک زندگی نداشته باشید و همیشه مجبور باشید درجاتی از سانسور و ملاحظه کاری را رعایت کنید، همیشه یک چیزی در زندگی کم دارید.

6- تنهایی ناشی از ارتقای کاری و رتبه ای

این نوع تنهایی یک زیرشاخه از نوع دوم تنهایی است که اسمش را گذاشته بودیم دنیا قشنگ نو. شما در دبیرستان دوستان صمیمی ای داشتید، اما به ناگاه در کنکور در رشته دلخواه قبول می شوید و پرت می شوید به یک محیط نو. یا اینکه مهاجرت می کنید و شرایط زندگی تان را در بسیار جنبه ها خوب می کنید، اما مسلما نمی توانید با فرهنگ جامعه نو کنار بیاید.

7- تنهایی جنسی

در مورد این نوع تنهایی، معمولا خیلی ها ملاحظه می کنند و چیزی نمی گویند (مخصوصا در ایران)، اما جالب است که بدانید مقامات بهداشتی برخی از کشورها مانند هلند در روزهای همه گیری شدید کرونا، متوجه مضرات این نوع انزوا هم شده بودند و توصیه هایی کرده بودند که ذکرش اینجا موردی ندارد.

شما ممکن است روابط محبت آمیز زیادی داشته باشید و افراد هم فکر را هر روز ببینید و دمخور آدم های خوش مشرب و خوش محضر زیادی باشید، اما به هر حال سائق جنسی و خواهش های آن را نمی شود ندید گرفت.

خیلی ها علیرغم داشتن همسر، این نوع تنهایی را دارند، چون علیرغم تلاش دو نفره، شریک زندگی شان هوش یا شکیبایی درکشان در این زمینه را ندارد یا به سبب نوع فرهنگ و عقاید، حتی رابطه زناشویی را توام با نوعی ناپاکی می بینید!

گرچه جامعه ایران مدرن شده و از حالت ازدواج های سنتی، دست کم در شهرهای بزرگ فاصله گرفته، اما هنوز هم خیلی ها با هم ازدواج می کنند، بدون اینکه کوچکترین شناختی در مورد علایق جنسی خود و سلیقه طرف مقابل داشته باشند و آثار این عدم شناخت در زندگی بعدی آنها نمود پیدا می کند.

منبع: + با تغییرات

منبع: یک پزشک
انتشار: 16 مرداد 1400 بروزرسانی: 16 مرداد 1400 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1738

به "آیا می دانید که تنهایی، هفت نوع مختلف دارد؟ شما کدام نوعش را دارید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا می دانید که تنهایی، هفت نوع مختلف دارد؟ شما کدام نوعش را دارید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید