کرونا شکاف دیجیتالی در خاورمیانه و شمال آفریقا را افزایش داد

به گزارش ایران 20 دانلود، با شیوع کرونا، تغییراتی گسترده در رفتار دیجیتال مردم، نحوه اداره مشاغل، آموزش، مراجعه به پزشک، سفر و تفریح و...در جهان ایجاد شد، اما کاربران در بعضی مناطق جهان به دلیل پایین بودن کیفیت زیرساخت ها، سرعت پایین اینترنت، فقر و...نتوانستند بخوبی از این ظرفیت استفاده نمایند.

کرونا شکاف دیجیتالی در خاورمیانه و شمال آفریقا را افزایش داد

با تور آفریقای جنوبی ارزان یه جذابترین کشور قاره آفریقا سفر کنید، ترکیبی از سافاری های دلنشین و اقامت در هتل های لوکس را در این سفر پر هیجان تجربه کنید.

به بیان دیگر کووید 19 شکاف دیجیتال موجود در جهان را در مناطقی ازجمله خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA) پررنگ تر از گذشته به نمایش گذاشت؛ منطقه ای که هم سریع ترین و هم کندترین اینترنت همراه جهان را در خود جای داده و این، نماد مسلم یک شکاف دیجیتال عظیم است.

آسیب پذیری کاربران

اتحادیه جهانی مخابرات(ITU) با تأیید این موضوع که بحران کووید 19 شکاف دیجیتالی موجود در بعضی مناطق جهان را برجسته تر نموده است در بیانیه ای گفت: در بعضی مناطق جهان بسیاری از خانواده ها، کارگران و کارمندان، صاحبان کسب و کار، تجار و بخش عمده ای از مردم نمی توانند از مزایای فناوری دیجیتال بهره بگیرند. به همین دلیل هم می توان گفت این افراد در برابر پاندمی کرونا بسیار آسیب پذیرتر هستند. کووید 19 چالش های گسترده و عظیمتر فناوری اطلاعات را که پیش از این هم بسیاری از دولت ها، مشاغل و جوامع با آن روبه رو بوده اند به دلیل احتیاج بیشتر مردم جهان به تکنولوژی برجسته تر کرد.

اتحادیه جهانی مخابرات در گزارشی که توسط زد دی نت(Zdnet) منتشر شده، یکی از این مناطق را خاورمیانه و شمال آفریقا(MENA) عنوان نموده و یادآور شده که این شکاف دیجیتالی، با توجه به تنوع فرهنگی و مالی منطقه قابل توجه است، اگرچه این موارد، پیش از شیوع این بیماری همه گیر نیز وجود داشت و قبلاً هم بعضی ساکنان این منطقه با چنین مسائلی دست و پنجه نرم می کردند اما کرونا، احتیاج به مقابله با این مسائل را دوچندان نموده است. در این گزارش به سه مورد از عظیمترین مسائل شکاف دیجیتال موجود در این منطقه اشاره شده است.

فقر، عامل اصلی شکاف دیجیتال

اتحادیه جهانی مخابرات یکی از مسائل این منطقه را عدم دسترسی به شبکه اینترنت تلفن همراه می داند هرچند تأکید دارد که اکنون شرایط نسبت به سال 2014 بهبود یافته است. آخرین گزارش انجمن جهانی موبایل(GSMA) نشان می دهد نسبت جمعیت خاورمیانه و آفریقا که بین سال های 2014 تا 2018 زیر پوشش شبکه اینترنت تلفن همراه قرار نداشته اند کاهش چشمگیری داشته و این رقم به 11درصد رسیده که دستاوردی عظیم به شمار می رود، اما موضوع اینجاست که با وجود این پیشرفت، طبق مشاهدات GSMA تقریباً نیمی از جمعیت این منطقه به اینترنت متصل نیستند حتی اگر تحت پوشش یک شبکه3G یا 4G قرار داشته باشند.

یکی از مسائل موجود بر سر راه مردم این منطقه برای استفاده از اینترنت همراه، قیمت بالای گوشی هوشمند و همچنین بسته های اینترنتی است. پیش از این نیز اعلام شده بود در منطقه ای که بهای دسترسی به اینترنت، مبلغی معادل 40درصد دستمزد ماهانه یک فرد است عملاً نمی توان انتظار داشت که مردم از مزایای این پهن باند استفاده نمایند؛ حتی سال 2014 میلادی بانک جهانی در گزارشی اعلام نموده بود برای دسترسی کامل مردم این منطقه به اینترنت ثابت و موبایل احتیاج به سرمایه گذاری 25میلیارد دلاری وجود دارد،هرچند کوشش هایی برای کاهش این شکاف دیجیتالی اجرا شده ولی اصلاً کافی نبوده و مسائل ناشی از این شکاف در دوران کرونا بیشتر به چشم می آید؛ برای نشان دادن این شکاف نگاهی به آمار انجمن جهانی موبایل می اندازیم.اطلاعات GSMA نشان می دهد ضریب نفوذ تلفن هوشمند در سال 2019 در کشورهای عرب شیخ نشین به 75درصد رسیده درحالی که این رقم در شمال آفریقا 52درصد است و در بعضی کشورهای عربی همچون سودان به 39درصد می رسد؛ در شرایط کرونا، که بیکاری فزاینده ای در جهان دیده می گردد اتصال مردم این مناطق به اینترنت و استفاده از سرویس های آنلاین بشدت مشکل است و هیچ عدالتی در این زمینه دیده نمی گردد.

از سوی دیگر در کشورهای درگیرجنگ منطقه ازجمله لیبی، سوریه و یمن که شاهد بی ثباتی مالی هستیم کاربران با اینترنت کم سرعت و هزینه های بالا روبرو هستند؛ یکی دیگر از مسائلی که در این منطقه درکنار شکاف دیجیتال به وضوح دیده می گردد شکاف جنسیتی است و مشاهده می گردد که زنان به نسبت مردان دسترسی کمتری به اینترنت دارند.

کندترین و سریع ترین اینترنت همراه جهان در یک منطقه

طبق این گزارش در منطقه MENA هم کندترین ترین و هم سریع ترین اینترنت همراه جهان را شاهد هستیم که این شکاف برای کاربران مسائلی جدی در دوران کرونا ایجاد نموده است، به عنوان نمونه در منطقه امارات متحده عربی و قطر کاربران یکی از بالاترین سرعت های اینترنت همراه در جهان را تجربه می نمایند و از آن طرف کشورهایی مانند لیبی، سودان و عراق پایین ترین سرعت اینترنت را در جهان دارند. ازسوی دیگر طبق گزارش سیمون کمپ از تحلیلگران ارشد مؤسسه پژوهشی DataReportal، بسیاری از کاربران کشورهای این منطقه در فاصله فوریه تا مارس 2020 (اسفند و فروردین ماه گذشته) که اوج کرونا در جهان و قرنطینه خانگی بود با کاهش چشمگیر سرعت اینترنت ثابت و موبایل روبرو شدند، به عنوان مثال متوسط سرعت دانلود با اینترنت همراه در مراکش کاهش 11درصدی داشت و این رقم کاهش در ترکیه به 9.7درصد رسید. کمبود محتوا و سرویس هایی به زبان عربی هم بخشی دیگر از مسائل کاربران این منطقه در دوران پاندمی کرونا بوده است. این تحلیلگر معتقد است شناسایی این کمبودها در نتیجه حضور کرونا می تواند به کاهش شکاف دیجیتالی در این منطقه یاری شایان توجهی کند چراکه حالا دیگر لزوم هرچه کمتر شدن این شکاف، بیش از پیش برای دولت ها و مردم تعیین شده است.

علاوه بر مشکل سرعت اینترنت، شروع کرونا در منطقه MENA برای کسانی که مجبور بودند از خانه دورکاری نمایند مسائل دیگری را نیز برجسته کرد. بخش عمده ای از سرویس های تماس ویدئویی و سرویس های VoIP در این منطقه فیلتر بودند و همین موضوع مسائل زیادی برای کاربرانی که به اینترنت و فضای مجازی دسترسی داشتند ایجاد کرد. با توجه به ادامه دار شدن پاندمی کرونا، بسیاری از این محدودیت ها به طور موقت برداشته شد تا مردم بتوانند به صورت قانونی از بعضی سرویس ها ازجمله زوم و اسکایپ استفاده نمایند.

لزوم افزایش سواد دیجیتال

یکی دیگر از مواردی که در بحران کرونا اتحادیه جهانی مخابرات و همچنین سازمان جهانی بهداشت بر آن تأکید دارند لزوم مقابله با اخبار جعلی با افزایش سواد دیجیتال مردم است. سازمان جهانی بهداشت معتقد است اخبار فیک که به اندازه ویروس کرونا خطرناک هستند بسیار سریعتر و آسانتر از ویروس منتشر می شوند و خاورمیانه و شمال آفریقا نیز مانند سایر مناطق به طور فزاینده ای در معرض اطلاعات غلط قرار دارند، گرچه این فرایند مختص شرایط فعلی نیست. این گزارش تأکید دارد که افزایش مهارت و سواد دیجیتال به منظور کاهش شکاف موجود، باید به اولویت کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا تبدیل گردد.

مردم باید به منظور مقابله با انتشار اخبار غلط از نظر دیجیتالی باسواد شوند تا اخبار جعلی را تا حد زیادی تشخیص دهند؛ در بحران های سلامت شبیه کرونا باید کوشش های بیشتری برای حقیقت یابی انجام گردد. یکی از این موارد کوشش AFP به عنوان یکی از 3آژانس خبری عظیم جهانست که ابزار حقیقت یاب فیس بوک را به زبان عربی راه اندازی کرد تا کاربران این منطقه بتوانند اخبار جعلی را سریعتر شناسایی نموده و در دام آن نیفتند. AFP حقیقت یاب هایی به زبان های انگلیسی، فرانسه، اسپانیایی و پرتغالی نیز دارد.

اتحادیه جهانی مخابرات نیز خاطرنشان کرد امروز بیش از هر زمان دیگری دولت ها، صنایع، سازمان های بین المللی، سازمان های مردم نهاد، آموزشگاه ها و... در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا باید برای یافتن راهکاری برای مقابله با اخبار جعلی همراه و هماهنگ شوند همان طور که پیش از این هم فیس بوک و توئیتر با ارائه نسخه هایlite سرویس های خود به دنبال کاهش شکاف دیجیتالی در این مناطق بوده اند. سرمایه گذاری بیشتر در آموزش تکنولوژی و فراوری بیشتر محتوای عربی، تغییر به سوی پذیرش دورکاری و همچنین کوشش برای ایجاد سرویس ها و محصولات جدید ازجمله کیف های موبایل(mobile wallets) و فین تکاز بایدهای این منطقه برای کاهش شکاف دیجیتال موجود است.

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1069

به "کرونا شکاف دیجیتالی در خاورمیانه و شمال آفریقا را افزایش داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا شکاف دیجیتالی در خاورمیانه و شمال آفریقا را افزایش داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید