کدخدایی: انتقاد از کدخدایی و شورای نگهبان ضدیت با نظام نیست، علت ردصلاحیت کاندیدا ها به خودشان اعلام می گردد

به گزارش ایران 20 دانلود، سخنگوی شورای نگهبان گفت: انتقاد به شورای نگهبان و شخص کدخدایی، ضدیت با نظام نیست و ما از انتقاد سازنده استقبال می کنیم.

کدخدایی: انتقاد از کدخدایی و شورای نگهبان ضدیت با نظام نیست، علت ردصلاحیت کاندیدا ها به خودشان اعلام می گردد

به گزارش گروه سیاسی ایران 20 دانلود، مدیران و سردبیران بیش از 20 رسانه مطرح کشور و از جناح های مختلف سیاسی، صبح دیروز (شنبه، 9 آذر 98) مهمان دکتر عباسعلی کدخدایی قائم مقام دبیر و سخنگوی شورای نگهبان بودند.

در این نشست که با موضوع بیان نظرات، پیشنهادات و نقدها درباره عملکرد ها و اقدامات شورای نگهبان برگزار گردید، مدیران و سردبیران این رسانه ها نقطه نظرات خود را صریحاً خطاب به قائم مقام دبیر شورای نگهبان بیان کردند.

در ابتدای این جلسه، دکتر کدخدایی طی سخنان کوتاهی با اشاره به دلیل برگزاری این نشست، ضمن قدردانی از حضور مدیران رسانه های کشور گفت: مدتی بود که مترصد فرصتی برای برگزاری نشستی صریح و صمیمی با مدیران و سردبیران رسانه ها بودیم و قصد داشتیم که نظرات عزیزان رسانه ای را از نزدیک بشنویم؛ البته ما مکرراً جلسات انفرادی با اهالی رسانه داشته و داریم، اما قصد داشتیم این بار به صورت جمعی، همه عزیزان یکجا و دور هم نشسته و نظرات و پیشنهادات خودشان را بیان نمایند.

وی با اشاره به انتخابات پیش رو، گفت: حضرت امام (ره) به عنوان پایه گذار این نظام سیاسی، انتخابات را یک اصل می دانستند و در قانون اساسی هم، اصول متعددی پیرامون انتخابات بیان شده است.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان توضیح داد: انتخابات یک کُنش اجتماعی عظیم است که همه در آن درگیر هستند و هرکس به سهم خودش در این کُنش نقش دارد. ما امیدواریم که انتخابات پرشور و نشاطی را در اسفندماه ببینیم و این مهم، رخ نمی دهد مگر اینکه مشارکت مردم در انتخابات حداکثری باشد.

در ادامه این نشست، 20 تن از مدیران و سردبیران رسانه های مختلف کشور، نقطه نظرات، پیشنهادات و نقدها خود را به صورت صریح با قائم مقام شورای نگهبان در میان گذاشتند.

حضور فعالانه در عرصه رسانه ای کشور، لزوم پاسخگویی سریع به شبهات موجود درباره شورای نگهبان، تبیین وظایف شورای نگهبان و لزوم اطلاع رسانی پیرامون نحوه آنالیز صلاحیت افراد، جزو مهمترین نکاتی بود که مدیران رسانه ای کشور در این نشست 140 دقیقه ای مطرح کردند.

پس از بیان نظرات مدیران رسانه ها، دکتر عباسعلی کدخدایی قائم مقام دبیر و سخنگوی شورای نگهبان به سؤالات و نکات مطرح شده از سوی مدیران رسانه ها در قالب شش بخش مجزا، پاسخ داد.

*** اقتصاد و سهمیه بندی بنزین ***

وی در ابتدا، اشاره ای به نقدها مطرح شده در خصوص شرایط مالی کشور، گفت: اوضاع مالی از مواردی نیست که مستقیماً به شورای نگهبان مربوط باشد، اما ما همواره نگران عملکرد های مالی بوده و هستیم؛ آرزو داریم که دوستان در بخش های مخلتف به گونه ای عمل نمایند که مسائل مردم سریع تر حل شود.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان اضافه نمود: البته ما اگر جایی احساس کنیم که می توانیم یاریی به مسئولان بکنیم، حتماً دریغ نخواهیم کرد چرا که معتقدیم که نظام جمهوری اسلامی باید به پیش برود و به پیش هم خواهد رفت لذا هر کسی هر جایی که مشغول به خدمت و کار است، باید هر یاریی که می تواند انجام دهد.

دکتر کدخدایی در پاسخ به ابهامات مطرح شده از سوی یکی از مدیران رسانه ها مبنی بر اینکه شورای نگهبان باید در حوزه هایی مثل افزایش قیمت بنزین و بودجه ریزی ورود داشته باشد، پاسخ داد: درباره موضوعاتی مثل تدوین لایحه بودجه، معمولاً مباحث خوبی بین ما و مسئولان دولت و مجلس شکل می گیرد و ما کوشش مان این است که به دولت و مجلس یاری کنیم.

وی با بیان اینکه هر نهاد و سازمانی وظایفی برعهده دارد که باید در انجام وظایفش دقیق و درست عمل کند، گفت: اگر چه موضوع سهمیه بندی بنزین مستقیماً با شورای نگهبان مرتبط نبود، اما بنده قبل از اجرای این طرح در جلسه ای که مسئولان مالی کشور نیز حضور داشتند، اعلام کردم که از نظر ما، اجرای این طرح به صلاح کشور نیست و حداقل در خصوص انتخابات اثرات خوبی در پی نخواهد داشت.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: حتی بنده جزو اولین کسانی بودم که نظر خودم را درباره افزایش قیمت بنزین در قالب یک توئیت منتشر نموده و اعلام کردم که باید مردم را قانع کردن کرد؛ به هر حال ما هم احساس می کنیم که باید به مسئولان در جهت اجرای وظایف شان یاری کنیم و این یاری معمولاً در قالب های مختلفی اعمال شده است.

دکتر کدخدایی همچنین گفت: موضوع افزایش قیمت بنزین به سال 94 و مصوبه مجلس برای رسیدن قیمت بنزین به فوب خلیج فارس، بازمی شود و اصلاً موضوع جدیدی نیست البته این نکته را هم باید گفت: که، اگرچه اجرای این مصوبه لازم بوده، اما مسئولان باید در شکل و زمان اجرای آن دقت بیشتری می کردند تا مردم دچار مشکل نشوند.

وی در خاتمه سخنانش درباره شرایط مالی و افزایش قیمت بنزین، توضیح داد که، من از بعضی وزرا هم که سؤال کردم، گفتند که وزارتخانه های تحت امرشان مخالف اجرای این مصوبه در شرایط فعلی بوده اند، لذا کاری از دست ما هم برنمی آمد چرا که دولت زمان اجرای این طرح را معین نموده بود و نهایتاً هم این طرح را اجرا کرد.

*** آنالیز صلاحیت ها ***

یکی از مدیران رسانه ها درباره آنالیز صلاحیت ها در انتخابات ریاست جمهوری و مصلحت سنجی شورای نگهبان در ایجاد توازن (تأیید سه کاندیدا از هر جناح) از سخنگوی شورای نگهبان پرسیده بود که دکتر کدخدایی در این خصوص پاسخ داد که، در بحث انتخابات ریاست جمهوری ایجاد تعادل در کاندیدا های تأیید صلاحیت شده، هیچ وقت مطرح نبوده و نیست و اصولاً شورای نگهبان به هیچ وجه چنین نگاهی ندارد.

وی با بیان اینکه باید همه کوشش خود را به کار بندیم که مشارکت مردم در انتخابات افزایش یابد، اما نه از راه های فراقانونی، تأکید کرد: بار ها تأکید نموده ام که اجرای صحیح قانون بهترین عامل برای افزایش مشارکت مردم در انتخابات است لذا لازم نیست که بخواهیم در آنالیز صلاحیت ها، قانون را نادیده بگیریم تا مشارکت افزایش یابد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به شبهه یکی از مدیران رسانه ای کشور درخصوص ردصلاحیت بعضی از کاندیدا ها به دلیل دریافت عکس یادگاری با بعضی افراد، گفت: این که گفته می شود شورای نگهبان یک کاندیدا را فقط به دلیل دریافت عکس یادگاری با بعضی افراد مسئله دار، ردصلاحیت نموده، غلط است چرا که همین الان افرادی در مجلس شورای اسلامی نماینده مردم هستند که، بعضاً با همین افراد عکس گرفته و حتی ارتباط نزدیکی هم با آن ها دارند، اما ردصلاحیت نشده اند، بنابراین مبنای ما دریافت یک عکس نیست.

نکته دیگری که دکتر کدخدایی به آن اشاره نمود، این بود که، در بحث حریم خصوصی داوطلبان، قانون کاملاً رعایت می شود، مخصوصاً در خصوص التزام عملی به اسلام؛ در این مورد، اگر گزارشی درباره عدم التزام فرد به اسلام به شورای نگهبان ارائه نشود، شورای نگهبان هیچ ورودی در این باره ندارد، اما اگر گزارش یا مستنداتی درباره عدم التزام وجود داشته باشد، آن را آنالیز می کنیم. معمولاً گزارشاتی در این مورد از داوطلبان انتخابات به دست مان می رسد که آنالیز می کنیم.

*** انتخابات و قانون انتخابات ***

قائم مقام دبیر و سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی درباره اصلاح قانون انتخابات، گفت: قانون انتخاباتی که در کشور ما اجرا می شود، قانون مصوب دهه 60 است و اصلاً جوابگوی دهه 90 نیست؛ به طور مثال، آیا در دهه 60 تبلیغات و شیوه اجرای انتخابات به شکل فعلی بود؟ در دو دهه اخیر با رقابت های سنگین سیاسی روبرو هستیم که هر کسی خود را مکلف به شرکت در انتخابات می بیند حال اینکه در دهه 60 اصلاً اینطور نبود و بنا بر صلاحیت ها و توانمندی های افراد، نخبگان و افراد موجه به فرد پیشنهاد می دادند که در انتخابات شرکت کند، اما در حال حاضر شرایط این طور نیست بلکه متأسفانه ما شاهد جشنواره ثبت نام افراد هستیم!

دکتر کدخدایی با بیان اینکه ما از قانون فعلی 3 محور اصلی را استخراج نموده و مبنا و معیار عمل خود قرار داده ایم، گفت: فساد مالی، فساد اخلاقی و ضدیت با نظام و انقلاب، سه محور اصلی شورای نگهبان در آنالیز صلاحیت ها است و محکم روی این سه محور ایستاده ایم.

وی در خصوص انتقاد یکی از مدیران درباره علت عدم اعلام دلایل ردصلاحیت کاندیداها، تأکید کرد: قانون انتخابات تصریح دارد که باید دلایل ردصلاحیت افراد فقط به خود فرد، آن هم به طور محرمانه، اعلام شود و ما نمی توانیم خلاف قانون عمل کنیم. در واقع، مستندات قانونی ردصلاحیت و یا عدم احراز صلاحیت افراد به طور رسمی و طی یک نامه به فرد اعلام می شود، البته فرد می تواند به نتیجه ای که شورای نگهبان به آن دست یافته، اعتراض کند و اعتراضات هم به طور دقیق آنالیز می شود.

برای اصلاح قانون انتخابات، کارشناسان شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی چند سال کار کارشناسی و تخصصی انجام داده بودند، اما متأسفانه این اصلاحیه به دلیل اضافه شدن ناگهانی یک بخش (استانی شدن انتخابات) دچار ایراداتی شد که نهایتاً از دستور کار مجلس هم کنار گذاشته شد؛ این نکته دیگری بود که قائم مقام شورای نگهبان به آن اشاره نمود و گفت: قانون انتخابات باید اصلاح شود چرا که با شرایط فعلی، به دلیل به روز نبودن قانون، نظارت بر انتخابات با مسائل زیادی روبرو است.

دکتر کدخدایی با بیان اینکه یکی از نقایص قانون فعلی انتخابات این است که درباره شایستگی های کاندیدا ها تکلیف معین نیست، تأکید کرد: احزاب باید در فرآیند انتخابات فعال باشند چرا که احراز شایستگی افراد، به هیچ وجه کار شورای نگهبان نیست بلکه شورای نگهبان می تواند مؤلفه های معینی از صلاحیت افراد را آنالیز کند لذا احزاب می توانند در یک نظارت داخلی، شایستگی کاندیدا های حزب خودشان را بسنجند.

*** گلایه از بعضی رسانه ها ***

وی در بخش دیگری از سخنانش از بعضی رسانه ها گلایه کرد و گفت: انتظار ما این است که رسانه ها در انتشار اخبار مرتبط با شورای نگهبان به صحت و درستی اخبار توجه نمایند. متأسفانه بعضی رسانه های کشور اخبار کذب و خلاف واقع را به شورای نگهبان نسبت می دهند حال اینکه توقع این است که قبل از انتشار این اخبار، صحت و سقم آن را از شورای نگهبان جویا شوند. البته ما هم کوشش داریم که ارتباط مان با رسانه ها را بیشتر کنیم.

*** تبادل نظر با احزاب و گروه ها؛ انتقاد از شورای نگهبان ***

یکی از مدیران رسانه ها از عدم وجود ارتباط و تبادل نظر میان شورای نگهبان و گروه ها و احزاب گلایه کرد که سخنگوی شورای نگهبان در این باره گفت: ما هیچ ممنوعیتی برای تبادل نظر و صحبت کردن با افراد و گروه ها نداریم.

وی اضافه نمود: تاکنون افراد زیادی از جناح های مختلف سیاسی برای تبادل نظر به شورای نگهبان آمده و خیلی راحت سخنانشان را بیان نموده اند و هیچ مسئله ای هم نبوده است، البته درباره رسانه ای کردن این جلسات، ما اعلام نموده ایم که این جلسات از سوی شورای نگهبان رسانه ای نخواهد شد، اما افرادی که تمایل دارند، می توانند خودشان این جلسات را رسانه ای نمایند.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان در پاسخ به سؤال یکی از مدیران رسانه ها درخصوص اینکه بعضی می گویند، انتقاد از شورای نگهبان باعث ردصلاحیت افراد خواهد شد، پاسخ داد: انتقاد به شورای نگهبان و شخص کدخدایی، ضدیت با نظام نیست و ما از انتقاد سازنده استقبال می کنیم؛ شورای نگهبان یک باشگاه سیاسی نیست که براساس موارد شخصی و جناحی عمل کند، بلکه ما وظایف قانونی و معینی داریم و موظف به اجرای وظایف مان هستیم.

*** نظارت استصوابی و تحقیقات محلی ***

یکی از سؤالات مطرح شده در این نشست، مبنای قانونی نظارت استصوابی بود که دکتر کدخدایی در پاسخ به این سؤال گفت: نظارت شورای نگهبان از ابتدا استصوابی بوده است و این طور نیست که این موضوع را به مصوبه مجلس چهارم نسبت می دهند، به این صورت که نظارت استصوابی به قانون اضافه شده باشد. اصولاً نظارت اگر غیر از استصوابی باشد، عملاً هیچ مفهوم و کارکردی ندارد.

وی ادامه داد: قانون به شورای نگهبان دستور داده که صلاحیت افراد را آنالیز و اعلام کند که آیا این فرد صلاحیت حضور در رقابت انتخاباتی را دارد، یا خیر؛ این خودش به معنای استصوابی بودن نظارت شورای نگهبان است نه استطلاعی بودن آن. قانوناً شورای نگهبان مسئول تأیید یا ردصلاحیت هاست و این یعنی نظارت استصوابی و نظارت استطلاعی هیچ مفهومی در این موضوع ندارد.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان در خصوص تحقیقات محلی و گزارش مراجع چهارگانه در آنالیز صلاحیت داوطلبان انتخابات، تأکید کرد: ما نظر مراجع چهارگانه را کاملاً قبول داریم، اما این صرفاً نظر کارشناسی است و باید این نظرات هم آنالیز شود. در واقع تحقیقات محلی مکمل نظرات مراجع چهارگانه است و قانون این اختیار را به شورای نگهبان داده است.

دکتر کدخدایی اضافه نمود: ما به مراجع چهارگانه اعلام نموده ایم که باید هرچه گزارش درباره داوطلبان برای ما ارسال می نمایند، مستند باشد چرا که مبنای قضاوت ماست و از سوی دیگر، علت عدم احراز یا ردصلاحیت، به خود داوطلبان نیز اعلام می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 572

به "کدخدایی: انتقاد از کدخدایی و شورای نگهبان ضدیت با نظام نیست، علت ردصلاحیت کاندیدا ها به خودشان اعلام می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدخدایی: انتقاد از کدخدایی و شورای نگهبان ضدیت با نظام نیست، علت ردصلاحیت کاندیدا ها به خودشان اعلام می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید