با خانم نخست وزیر 34 ساله آشنا شوید

به گزارش ایران 20 دانلود، فنلاندی ها جوان ترین نخست وزیر تاریخ اروپا را انتخاب کردند.

با خانم نخست وزیر 34 ساله آشنا شوید

با همراهی تور عمان از نگین خاورمیانه مسقط و صلاله دیدن کنید و با زیبایی های خاورمیانه و فرهنگ شیخ نشین ها آشنا شوید .

کانال توئیت پرس به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشت: سانا مارین 34 ساله امروز سه شنبه در حالی در برابر مجلس فنلاند به عنوان نخست وزیر سوگند یاد خواهد نمود که فاقد تجربه سیاسی است.

در همین باره گفته می گردد: انتخاب جوانی 34 ساله به نخست وزیری فنلاند نه رخدادی منحصر به فرد بلکه ادامه فرایند جوان گرایی و افزایش حضور زنان در حکومت این کشور اروپایی است.

رسانه ها امروز خبر دادند که حزب سوسیال دموکرات فنلاند پس از استعفای آنتی رینه نخست وزیر، سانا مارین وزیر 34 ساله ترابری را برای جایگزینی وی انتخاب کرد.

رینه که حدود 6 ماه پیش ریاست دولت ائتلافی فنلاند را به عهده گرفته بود، پس از بالا دریافت اختلافات داخلی احزاب تشکیل دهنده دولت ائتلافی، هفته پیش استعفای خود را به رئیس جمهوری فنلاند تقدیم کرد.

مارین که جوان ترین نخست وزیر در دنیا خواهد بود، از امروز سکان راهنمایی دولت را در فنلاند به دست خواهد گرفت. او پیش تر نماینده مجلس بود و در جریان انتخابات شواری شهر تمپره نامش بر سر زبانها افتاد و از سال 2013 تا 2017 میلادی رئیس این شورا بود.

در همین رابطه خبرگزاری ایرنا نوشت: نخست وزیر جدید فنلاند مدرک کارشناسی ارشد علوم اداری را از دانشگاه تمپره گرفته و یک فرزند خردسال دارد. او که 23 سال از سلف خود جوانتر است، پیش تر گفته بود که اگر نامزدی نخست وزیری به وی پیشنهاد از پذیرش آن ابایی نخواهد داشت.

شخص مارین اهمیت جنسیت در پیروزی اش را ناچیز دانسته و گفته است: من واقعا هرگز به فکر سن و جنسیتم نبودم. جوانترین نخست وزیر دنیا اکنون ائتلافی از 5 زن سیاستمدار را رهبری می نماید که چهار نفرشان زیر 35 سال سن دارند.

فنلاند و دیگر کشورهای شمال اروپا در زمینه حضور زنان در دولت پیشتاز هستند. اولین نخست وزیر مونث فنلاند سال 2003 انتخاب شد و زنان 47 درصد مجلس جدید این کشور را تشکیل می دهند.

با این حال زنان مهاجر و بومیان سامی فنلاند با تبعیض مواجهند و احتمال اشتغال زنان مهاجر نسبت به اتباع فنلاندی کمتر است. در سال 2015 مهاجران 6 درصد جمعیت این کشور را تشکیل داده و تعدادشان در سال های اخیر رو به افزایش گذاشته است. اتباع کشورهای روسیه، افغانمستان و عراق بخش اصلی مهاجران مقیم فنلاند را تشکیل می دهند.

مارین در حالی به نخست وزیری فنلاند می رسد که این کشور در میانه اعتصابی سه روزه است که باعث توقف فراوری بعضی از بزرگترین شرکت های فنلاندی شده است. کنفدراسیون صنایع فنلاند میزان خسارت حاصله از این اعتصاب را 500 میلیون یورو تخمین زده است.

چالش دیگری که جوان ترین نخست وزیر دنیا از اولین روز تکیه بر این جایگاه با آن روبرو است، ریاست دوره ای فنلاند در اتحادیه اروپا تا سرانجام امسال میلادی است. با وجود آنکه کمتر از یک ماه از سال 2019 و سرانجام دوره ریاست فنلاند مانده، نقش محوری این کشور در کوشش برای تصویب بودجه سال جدید اتحادیه اروپا کار مارین را سخت تر خواهد نمود.

، خبرآنلاین

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 12 شهریور 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 603

به "با خانم نخست وزیر 34 ساله آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با خانم نخست وزیر 34 ساله آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید