پودر تالک چیست و آیا استفاده از آن برای بچه ها ضرر دارد؟

به گزارش ایران 20 دانلود، پودر تالک یک افزودنی در پودرهای بچه است که خواص ضد عرق و نرمی برای پوست دارد. امروزه مصرف این پودر برای بچه ها توصیه نمی گردد، زیرا این پودر حاوی موادی است که ممکن است منجر به مسائل تنفسی و ریوی در بچه ها گردد. بهتر است با پمادها و ژل ها و یا حتی پودرهای مبتنی بر آرد دانه ها مانند نشاسته، التهابات پوستی کودکمان را درمان کنیم.

پودر تالک چیست و آیا استفاده از آن برای بچه ها ضرر دارد؟

خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - از پودر تالک به عنوان مهم ترین افزودنی بسیاری از پودر های بچه، استفاده می گردد. این پودر خواص لیز و چرب نمایندگی دارد. این دانه های سفید معدنی روی پوست می لغزند و باعث ایجاد نرمی و لطافت آن می شوند. پودرتالک تعرق بیش از اندازه را می گیرد. اما سوالی که در این جا مطرح می گردد، این است که آیا استفاده از پودر های بچه، موجب سرطان و مسائل دیگر در نوزادان نمی گردد؟ در این مقاله به اینگونه سوالات پاسخ داده می گردد.

پودر تالک چیست؟

تالک به طور طبیعی یک ماده معدنی بوده و ترکیبی از سیلیکات منیزیم، اکسیژن و هیدروژن است. تالک یا سیلیکات منیزیم آبدار، ﻧﺮمﺗﺮﯾﻦ ﻣﺎده ﻣﻌﺪﻧﯽ است که تا به امروز شناخته شده است. این پودر قابلیت جذب رطوبت، روغن ها و عطر ها را دارد و به عنوان روانساز و همچنین ماده قابض در محصولات مورد استفاده برای پوست به کار می رود.

آیا استفاده از پودر تالک برای کودک ضرر دارد؟

استفاده مستقیم از این پودر، برای بچه ها توصیه نمی گردد، زیرا پودر تالک حاوی مواد و افزودنی هایی است که باعث تشدید التهاب می گردد. صدور مجوز های بهداشتی فرآورده های پودری حاوی پودر تالک، برای بچه ها زیر سه سال ممنوع شده است.

در واقع هنگامی که شما از پودر بچه برای نوزاد خود استفاده می کنید، همراه با بوی دوست داشتنی آن، ذرات بسیار ریزی آزاد می گردد که می تواند به راحتی توسط کودک شما استنشاق گردد و خطر ابتلا به مسائل ریوی و تنفسی، در بچه های که نارس به جهان آمده اند، یا بیماری های تنفسی مکرر دارند و یا با بیماری قلبی مادرزادی متولد شده اند را زیادتر می نماید. به همین دلیل استفاده از پودر بچه برای نوزادان توصیه نمی گردد. همچنین اتلین اکسید موجود در پودر بچه که بی رنگ است و بوی دلپذیری دارد، می تواند عاملی برای سرطان یا عقیم سازی باشد.

موارد استفاده از پودر تالک چیست؟

  • صنایع آرایشی و بهداشتی مانند پودر بچه
  • صنایع غذایی مثل برنج و آدامس
  • فراوری انواع قرص های دارویی

چگونه پودر تالک به عنوان یک ضد عرق عمل می نماید؟

تالک به عنوان ماده اصلی بسیاری از محصولات آرایشی استفاده می گردد. ذرات بسیار ریز در این پودر به سهولت به پوست می چسبد، اما به آسانی قابل شستشو است. نرمی تالک اجازه می دهد تا بدون ایجاد خراش بر روی پوست قرار گرفته و پاک گردد. تالک دارای قابلیت جذب چربی و عرق پوست انسان را دارد. ویژگی های تالک مانند توانایی در جذب رطوبت، معطر بودن، چسبیدن به پوست، روان نماینده و ایجاد اثر قابض در تماس با پوست انسان، آن را به یک عنصر مهم در بسیاری از ضد عرق ها تبدیل کرده است.

عوارض استفاده از پودر تالک در نوزادان و بچه ها چیست؟

  • آسم و بیماری های تنفسی
  • خشک شدن غشاهای مخاطی
  • خس خس سینه نوزاد
  • التهاب سینه نوزاد
  • استفاده اندک از پودر بچه می تواند ریه های نوزادانی که از بیماری قلبی و ریوی رنج می برند را تحریک کند (به ویژه بچه ها گروه پر خطر، شامل نوزادان نارس، نوزادان با بیماری مادرزادی قلبی، و نوزادانی که بیماری تنفسی مکرر داشته اند).

نحوه استفاده از پودر تالک چگونه است؟

در شرایطی که مجبور به استفاده از این پودر برای کودک خود شدید، ابتدا به دور از کودک، پودر را بر روی دست خود بریزید و بعد آن را به پوست نوزاد خود نتقل کنید. این پودر را به طور مستقیم بر روی پوست نوزاد و یا در نزدیکی کودک خود، پودر را بر روی دستان خود نریزید، زیرا ابری از پودر ایجاد می گردد و کودک آن را استنشاق می نماید. همچنین قوطی پودر را دور از دسترس کودک نگه دارید.

برای جلوگیری از تحریک پوست بدن کودک، اجازه ندهید پودر روی پوستش تجمع کند. در هر تعویض پوشک، ضروری است حتماً پودر را از پاهای کودک به خوبی بشویید. ظرف حاوی پودر را در جای مناسبی نگهداری کنید تا نوزادان و بچه ها به راحتی ذرات آن را استنشاق ننمایند.

سعی کنید از پودرهای بچه مبتنی بر آرد ذرت بهره ببرید و مطمئن شوید که پودر حاوی فتالات یا تالک نمی باشد. هرگز اجازه ندهید، پودر پس از حمام روی بدن نوزادتان تجمع یابد. همچنین به یاد داشته باشید که پس از هر بار تعویض پوشک لازم نیست از پودر بهره ببرید.

به جای پودر تالک برای کودک، از چه پودری استفاده کنیم؟

بیشتر پودرهای بچه مبتنی بر پودر تالک بوده و از این رو، ذرات آن به راحتی قابل استنشاق هستند. پودرهای بچه مبتنی بر تالک، شامل ذرات بسیار ریزی از مواد معدنی تالک بوده و استنشاق این پودرها برای نوزاد بسیار بد است. با این وجود، بعضی از پودرهای بچه مبتنی بر آرد ذرت هستند و اگر به اندازه کافی و با دقت استفاده شوند، امن می باشند. پودرهای بچه مبتنی بر آرد ذرت دارای ذرات عظیم تری هستند و در نتیجه کمتر توسط نوزاد استنشاق می شوند.

سخن آخر خبرنگاران با پدر و مادرها ...

استفاده از پودر بچه برای بچه ها می تواند مسائلی به وجود آورد، اما این مسائل به دلیل اثر خود پودر روی پوست بچه ها نیست و دلیل اصلی آن وارد شدن ذرات آن به درون سیستم تنفسی و ریهٔ بچه ها است. حال بهترین جایگزین برای استفاده نوزادان ژل مواد نفتی می باشد که برای بهبود زخم و جراحت آنها بسیار موثر است. افراد عظیمسال نیز می توانند از محصولات ایمن تری چون پودرهای بچه مبتنی بر نشاسته دانه ها (ذرت) استفاده نمایند.

بسیاری از مادران از پودر بچه برای تسکین پوست پس از تعویض پوشک استفاده می نمایند. همواره بهتر است پس از هر بار تعویض پوشک، پوست نوزاد را خوب خشک کنید. جوش پوشک زمانی پدید می آید که پوشک خیس مدت زمان زیادی با پوست در تماس باشد، بنابراین با رعایت نکات و موارد بهداشتی می توانید از مسائل پوستی نوزادان جلوگیری کنید.

منبع: setare.com
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1466

به "پودر تالک چیست و آیا استفاده از آن برای بچه ها ضرر دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پودر تالک چیست و آیا استفاده از آن برای بچه ها ضرر دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید