فناوری ام.ار.ان.ای پیغام رسان، قابلیت تطبیق خود با مدل های جهش یافته ویروس کرونا را دارد

به گزارش ایران 20 دانلود، مصطفی قانعی، رئیس کمیته ملی ستاد مبارزه با کرونا در تشریح شرایط فراوری واکسن کرونا گفت: انواع واکسن های کرونا بر اساس فناوری های مختلف تا شهریور آینده ارائه خواهد شد و فناوری ام.ار.ان.ای پیام­رسان، قابلیت تطبیق خود با مدل­های جهش یافته ویروس کرونا را دارد.

فناوری ام.ار.ان.ای پیغام رسان، قابلیت تطبیق خود با مدل های جهش یافته ویروس کرونا را دارد

به گزارش خبرنگاران از ستاد ارتباطات و اطلاع ­رسانی بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص)، مصطفی قانعی رئیس کمیته ملی ستاد مبارزه با کرونا در چهارمین نشست ترویج علم بنیاد مصطفی(ص) با موضوع تشریح روش های ساخت واکسن کرونا به سوالات در اذهان عمومی در خصوص مدیریت فراوری واکسن داخلی، شیوه های آن، راهبرد و سیاست های آن پرداخت و گفت: فراوری واکسن از همان اسفند 98 آغاز شد؛ با اینکه نظریه هایی وجود داشت که کرونا تا چندماه بعد از بین می رود.

وی ادامه داد: این سوال در اذهان وجود دارد که چرا چند نوع واکسن با فناوری های مختلف در ایران در حال فراوری است؟ زیرا هنوز نمی دانیم چه گروه سنی باید از کدام واکسن استفاده نمایند؛ برخی از واکسن ها در گروه های سنی مختلف مشکل ایجاد نموده است .

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) با اشاره به مرحله آغاز واکسیناسیون گفت: شاید در خردادماه به این نتیجه برسیم که آغاز واکسیناسیون با یک واکسن و یادآور آن با نوع دیگری باشد، فراوریات دنیا به شکلی نیست که هر لحظه هر کدام را بخواهیم و باید به اندازه احتیاج در کشور داشته باشیم.

وی با اشاره به فواصل مطلوب تزریق واکسن شرح داد: هنوز نمی­دانیم دو دُز در سال کافی است یا خیر؛ همچنین برخی از واکسن­ها در کشورهای مختلف در مراحل گوناگون شکست خوردند؛ مانند واکسن پاستور فرانسه که در مرحله اول کارآزمایی بالینی انسانی متوقف شد.

قانعی با اشاره به توسعه فناوری واکسن سازی گفت: برخی فناوری­ها مانند فناوری mRNA یا ام ار ان ای پیغام رسان فقط برای فراوری واکسن کرونا کارایی ندارند و در توسعه روش های دیگر علمی برای درمان نیز استفاده می شوند؛ بنابراین کرونا فرصتی بود تا مسئولان به واکسن­ سازی توجه نمایند و به حرف واکسن سازان گوش دهند.

رئیس پیشین انستیتو پاستور با اشاره به حمایت معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری و ستاد توسعه زیست فناوری از گروه­های فعال در ساخت واکسن کرونا گفت: واکسن برای ورود به فاز 3 انسانی به زیرساخت های فراوریی احتیاج دارد، همه دولت­ها از گروه­ های سازنده واکسن حمایت کردند .

وی اضافه نمود: از ابتدای بحث فراوری واکسن کرونا، گروه های مختلف واکسن­ساز، مایل به آزمایش واکسن خود روی قومیت­های مختلف بودند، اما ایران حاضر به این کار نشد. ولی شرط گذاشتیم در مرحله سوم آزمایش انسانی به شرط انتقال دانش فنی همکاری کنیم که کوبا موافقت کرد.

رئیس کمیته ملی ستاد مبارزه با کرونا در ادامه بیان داشت: فناوری ام.ار.ان.ای پیغام رسان، قابلیت تطبیق خود با مدل­های جهش یافته ویروس کرونا را دارد.

قانعی تاکید نمود: ما با فناوری مشکل نداشتیم و نداریم، اگر همان فناوری ام ار ان ای را توسعه دهیم و بر اساس آن واکسن بسازیم، می توانیم از آن استفاده کنیم.

گفتنی است؛ چهارمین نشست ترویج علم بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) با موضوع تشریح روش های ساخت واکسن کرونا صبح امروز (دوشنبه، 27 بهمن) با حضور مصطفی قانعی، رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، وحید خدامی، مدیر پروژه ساخت واکسن کرونا بر پایه mRNA ، کیهان آزادمنش، مدیر گروه تحقیقات ویروس شناسی انستیتو پاستور، روح الله درستکار، رئیس بخش ویروس شناسی دانشگاه بقیه الله و سیدرضا بنی هاشمی، مدیر بیوتکنولوژی و آزمایشگاه مرکزی مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی برگزار گردید.

بنیاد مصطفی(ص) در حوزه گفتمان ­سازی علم به اهدافی همچون اثر گذاری بر سیاستگذاری برای حرکت جمعی و ایجاد وجدان علمی مشترک در دنیا اسلام جهت برطرف وابستگی های عرصه فناوری و تقویت دنیا اسلام و تشویق و ترغیب دانشمندان دنیا اسلام و مسلمانان سراسر دنیا در جهت فراوری علم و توسعه فناوری و افزایش رفاه، امنیت و سلامت جامعه بشری با استفاده از روش های ترویج علم می­پردازد.

از همین­رو یکی از برنامه های این بنیاد با نام نشست ترویج علم بنیاد مصطفی (ص) طراحی شده است.

نشست ­های پیشین ترویج علم بنیاد مصطفی (ص) با موضوعاتی چون آنالیز فرایند درمان ویروس کرونا به وسیله پلاسما درمانی (نشست اول، 12 تیر) و آنالیز سیستم هوشمند تشخیص کووید 19 (نشست دوم اول مرداد) و آخرین دستاوردهای حوزه واکسن کرونا (نشست سوم 29 شهریور) برگزار گردیده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 اسفند 1399 بروزرسانی: 25 اسفند 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1483

به "فناوری ام.ار.ان.ای پیغام رسان، قابلیت تطبیق خود با مدل های جهش یافته ویروس کرونا را دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فناوری ام.ار.ان.ای پیغام رسان، قابلیت تطبیق خود با مدل های جهش یافته ویروس کرونا را دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید