فرمول قیمت گذاری خودرو نهایی شد، کاهش قیمت در راه است

به گزارش ایران 20 دانلود، رئیس شورای رقابت با اعلام اینکه دستورالعمل قیمت گذاری خودرو در این شورا نهایی و به ستاد تنظیم بازار ارائه می شود گفت که باید منتظر کاهش قیمت ها در بازار بود.

فرمول قیمت گذاری خودرو نهایی شد، کاهش قیمت در راه است

به گزارش گروه اقتصادی ایران 20 دانلود، رضا شیوا در رابطه با فرمول قیمت گذاری خودرو و آنچه که قرار بود بین شورای رقابت و ستاد تنظیم بازار مورد توافق قرار بگیرد توضیح داد: در جلسه هفته گذشته که با حضور وزیر صمت برگزار شد قرار بر این شد تا شورای رقابت فرمول قیمت گذاری خودرو را مشخص و برای تایید به ستاد تنظیم بازار ارائه کند. بر این اساس ما در شورا، فرمول را بر اساس سقف قیمتی مورد بررسی و محاسبه قرار داده و آن را در اولین فرصت به ستاد تنظیم بازار ارائه می کنیم.

وی با بیان اینکه فرمولی که شورای رقابت برای قیمت گذاری خودرو مشخص کرده به روال گذشته است، اضافه کرد: بر این اساس سه متغیر تورم بخشی، بهره وری و کیفیت مورد توجه است.

رئیس شورای رقابت با تاثیر گذاری فرمول شورا بر قیمت بازار گفت: به طور حتم می تواند موجب کاهش قیمت شده و حباب را بشکند.

وی با بیان اینکه به قوه قضائیه و سایر نهاد های ناظر پیشنهاد می کنیم که رصد بیشتری در بازار داشته باشند، اضافه کرد: گفته می شود معمولا چند نفری هستند که فضای بازار را به هم می ریزند وگرنه در حال حاضر تقاضا برای خودرو آنقدر بالا نیست که بخواهد بازار را به هم بریزد. بر این اساس اگر نهاد های ناظر و دستگاه های ذیربط بتوانند جلوی افراد سودجو را بگیرند به طور حتم بازار از این حالت تا حدود زیادی خارج می شود.

از زمانی که در دو سال پیش با مصوبه سران سه قوا به نوعی شورای رقابت از قیمت گذاری خودرو کنار گذاشته شد رایزنی های بسیاری برای برگشت شورا در جریان بود و رئیس شورای رقابت اعتقاد داشت که کنار گذاشتن آن ها به دلیل برداشت اشتباه وزیر صمت وقت بوده است وگرنه مصوبه سران سه قوا موجب این برکناری شورای رقابت از قیمت گذاری خودرو نمی شد.

در روز های اخیر نیز اعلام شده بود که قیمت گذاری خودرو در ستاد تنظیم بازار نهایی شده است که بعد از آن رئیس شورای رقابت اعلام کرد: چنین قیمت گذاری بدون توافق و مشارکت شورای رقابت غیرقانونی بوده و باید طبق قانون پیش برود. این در حالی است که شیوا تاکید داشت، قیمت گذاری ستاد تنظیم بازار و فرمولی که سازمان حمایت مد نظر دارد بر اساس بهای تمام شده است که موجب افزایش قیمت خودرو می شود و شورا چنین قیمت گذاری را قبول ندارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1011

به "فرمول قیمت گذاری خودرو نهایی شد، کاهش قیمت در راه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرمول قیمت گذاری خودرو نهایی شد، کاهش قیمت در راه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید