عربستان، ادامه وحشی گری های آل سعود علیه شیعیان

به گزارش ایران 20 دانلود، منابع خبری از ادامه سیاست های وحشیانه رژیم آل سعود علیه شیعیان عربستان در مناطق مختلف این کشور و بازداشت غیرقانونی آنها خبر دادند.

عربستان، ادامه وحشی گری های آل سعود علیه شیعیان

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری العهد، عناصر نظامی و امنیتی عربستان سعودی در چارچوب سیاست حملات مداوم فرقه گرایانه و بدون هیچ گونه توجیه و مجوز قانونی به منطقه شیعه نشین قطیف یورش بردند تا مقاومت و اراده اهالی این منطقه در اعتراض به ظلم و استکبار نظام سعودی را بشنمایند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

طی دو ماه گذشته سرویس های اطلاعاتی عربستان ده ها جوان شیعه را در عملیات های خشونت آمیز که در آنها از تجهیزات جنگی همچون وسایل نقلیه زرهی استفاده شد بازداشت کردند که آخرین مورد آن ها 23 نوامبر جاری بود. در این تاریخ نیروهای ویژه سعودی با همراهی مأموران امنیتی وابسته به دستگاه امنیتی دولت عربستان به منطقه شیعه نشین العوامیه حمله نموده و شماری از ساکنان آن را بدون هیچ حکم و مجوز قانونی و حتی دلایل روشن بازداشت کردند.

جوانانی به نام های وسیم آل نمر، نبیل آل یاسین و زکی أبو عبدالله در 22 و 23 نوامبر جاری به دست عناصر سعودی بازداشت شدند.

مقامات سعودی پس از بازداشت این افراد درباره آمار واقعی آنها که به مقصد نامعلومی برده شدند اظهارات ضد و نقیضی مطرح می نمایند. علاوه بر آن خانواده های این بازداشت شدگان اجازه تماس با فرزندان خود و یا حتی اطلاع از محل و شرایط بازداشت آنها را ندارند.

در 11 نوامبر جاری نیز مقامات سعودی با یک حمله وحشیانه به خانه دو تن از جوانان منطقه العوامیه بدون هیچ مجوز قانونی و نقض همه قوانین داخلی و بین المللی آنها را بازداشت کردند.

منابع گزارش دادند که این دو جوان به نام های خادر العوامی و شیخ عباس السعید از شاگردان شهید شیخ نمر باقر النمر بودند که در تاریخ 2 ژانویه 2016 به دست جنایتکاران سعودی اعدام شد.

فعالان همچنین گزارش دادند که رژیم سعودی به وسیله عناصر نظامی خود با ماشین های زرهی نظامی به محله های شهر العوامیه یورش برده و یکی از محله ها را به شکل کامل محاصره نموده است که به دنبال این حمله شماری از ساکنان این منطقه بازداشت شدند.

حدود 10 تا 15 درصد از جمعیت عربستان را شیعیان تشکیل می دهند که عمدتاً در استان الشرقیه ساکن هستند . شرق عربستان از سال 2011 در اعتراض به بی عدالتی و توزیع ناعادلانه ثروت صحنه اعتراض ها علیه رژیم آل سعود است . معترضان خواهان آزادی همه زندانیان سیاسی، برخورداری از حق آزادی بیان و برگزاری اجتماع و همچنین خاتمه تبعیض گسترده هستند.

اما برخورد ضد انسانی آل سعود با مخالفان و اقلیتها در این کشور بیانگر اوج برخوردهای فرقه گرایانه و ضد انسانی این رژیم است. رفتارهای جنون آمیز آل سعود علیه مخالفان به ویژه در مناطق شیعه نشین در شرق عربستان در این چارچوب قابل ارزیابی است . رژیم سعودی با تخریب مناطق زندگی مخالفان و معترضان عملا حق حیات را نیز سلب نموده است. عملکرد آل سعود در تشدید تغییر بافت جمعیتی و جغرافیایی مناطق شیعه نشین این کشور نگرانی های افکار عمومی را درپی داشته است.

این در شرایطی است که آمریکا نیز با سیاستهای حمایتی خود از رژیم های سرکوبگری نظیر عربستان عملا به تداوم جنایات و سیاستهای فرقه گرایانه چنین رژیمهایی چراغ سبز نشان داده است. در چنین فضایی پس از تصدی پست ولیعهدی عربستان توسط محمد بن سلمان ، فرزند پادشاه کنونی عربستان بر شدت سرکوب و کشتار شهروندان این کشور به ویژه شیعیان افزوده شده است.

تحولات سیاسی در عربستان نشان داده است که با جابجایی قدرت در خاندان آل سعود نیز تغییری در سیاستهای کلی این رژیم سیاسی بدوی مبتنی بر مولفه های استبدادی به وجود نمی آید. تشدید نقض حقوق انسانی در عربستان و نبود هیچ چشم اندازی در مورد چرخش در سیاست استبدادی زمامداران عربستان ، نگرانی ها را در مورد تضییع بیشتر حقوق انسانی در این کشور افزایش داده است.

اگرچه سرکوبگری آل سعود شامل همه مردم این کشور می گردد اما شیعیان عربستان ، با نقض شدیدتر و فراگیرتر حقوق بشر روبرو هستند.

آل سعود با نگرش فرقه ای به سیاست، به شیعیان عربستان به عنوان شهروندان درجه دو می نگرد. این نگاه سبب می گردد شیعیان عربستان از حقوق اولیه خود محروم شوند و شاهد تبعیض های همه جانبه آل سعود باشند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1332

به "عربستان، ادامه وحشی گری های آل سعود علیه شیعیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان، ادامه وحشی گری های آل سعود علیه شیعیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید