سرنوشت بیش از 4000 خودروی خارجی دپوشده در گمرک

به گزارش ایران 20 دانلود، گرچه با دستور ترخیصی که اخیرا برای تعداد دیگری از 13 هزار خودرو دپوشده صادر شد در مجموع بیش از نیمی از آنها از گمرک خارج شدند اما همچنان بیش از 4000 خودروی دیگر وضعیت معین ندارند تا در موردشان تصمیم گیری شود.

سرنوشت بیش از 4000 خودروی خارجی دپوشده در گمرک

به گزارش ایران 20 دانلود به نقل از ایسنا، اخیرا بعد از رایزنی های اجرا شده برای تعیین تکلیف 1048 دستگاه خودرویی که مراحل ترخیص را طی کرده و پروانه گمرکی را دریافت کرده بودند، وزارت صمت دستور خروج را صادر کرد. براین اساس با حدود 7500 دستگاهی که طبق آخرین آمار گمرک در زمان مصوبه دولت ترخیص شده بود بیش از 8500 دستگاه خارج شدند.

اما در این بین از حدود 13 هزار دستگاهی که دپو شده بود بیش از 4000 دستگاه در گمرکات و بنادر باقی مانده که تاکنون اعلامی در رابطه با این که قرار است این خودروها چه سرنوشتی داشته باشند نشده است.

  • بلاتکلیفی مشتریانی که ثبت نام کرده اند

این در حالی است که از خودروهای وارداتی تعدادی مربوط به زمان ممنوعیت ثبت سفارش و واردات خودرو است که به دلیل منع قانونی و بعضا تخلفات دیگری که اجرا شده بود اجازه ترخیص پیدا نکردند و دارای پرونده های قضایی هستند که باید راستا خود را طی کنند، اما این بدان معنا نیست که همه 4400 دستگاه باقی مانده دارای تخلف یا پرونده های قضایی هستند، چرا که زمانی که ترخیص خودروها در نیمه تیرماه به سرانجام رسید، بعید نبود که اگر زمان تمدید می شد و ادامه پیدا می کرد تعداد دیگری از دستگاه ها با طی مراحل قانونی امکان ترخیص پیدا می کردند.

با این وجود، وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت که با سرانجام مهلت قانونی فعلا هم تصمیمی برای تمدید زمان ندارد و این در شرایطی است که واردکنندگان خودرو بارها درخواست تمدید زمان و تعیین تکلیف مابقی خودروها را از وزارتخانه و سایر دستگاه های مربوطه خواستار شده بودند.

در هر صورت اکنون بیش از 4000 خودروی دیگر در گمرکات باقی مانده و به نظر می رسد باید دستگاه های مربوطه از جمله وزارت صمت اطلاع رسانی شفافی در مورد چرایی عدم ترخیص این خودروها یا عدم تمایل برای این که فعلا زمان مربوطه تمدید شود بکند چراکه در کنار هر گونه مشکل قانونی و ارزی، بخشی از خودروها برای مردمی است که در شرکت های خودروسازی ثبت نام کرده بودند و اکنون با گذر زمان در کنار هزینه سنگینی که به آنها تحمیل می شود، نمیدانند که اصلا خودرویی دریافت خواهند کرد یا خیر!؟

این در شرایطی است که بعد از دستور وزیر برای ترخیص 1048 دستگاه خودروی ترخیص شده انجمن وارد کنندگان خودرو این گلایه را مطرح کرده بود که وزارت صنعت، معدن و تجارت باید برای تمدید مهلت و تعیین تکلیف سایر خودروها نیز اقدام کند و فقط به ترخیص خودروهای پروانه شده محدود نشود.

گفتنی است؛ با توجه به این که 13 هزار خودروی وارداتی در دو سال پیش با مسائل ارزی و مسائل قانونی جدید از جمله ممنوعیت ثبت سفارش و واردات برخی اقلام روبرو شد، ترخیص خودروها مسکوت ماند تا این که از دی ماه سال گذشته و با تصمیم هیات دولت زمان چهارماهه ای برای انجام تشریفات قانونی برای صاحبان تعیین شد که در اردیبهشت ماه به سرانجام رسید و بار دیگر این دو زمان تمدید شد.

در این فرصت و طبق آمار تکمیلی گمرک 7500 خودرو ترخیص و 1048 دستگاه دیگر با وجود دریافت پروانه گمرکی و نداشتن مسائل قانونی و تنها به دلیل سرانجام زمان نتوانسته بودند ترخیص شوند، در این شرایط با ترخیص اخیر حدود 8500 دستگاه خارج شده و 4400 دستگاه دیگر وضعیت مشخصی ندارند.

  • سرنوشت ترخیص خودروهای انبار شده در بندر خرمشهر
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 دی 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 538

به "سرنوشت بیش از 4000 خودروی خارجی دپوشده در گمرک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرنوشت بیش از 4000 خودروی خارجی دپوشده در گمرک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید