خانواده سمند درصدر فهرست رشد و افت قیمت ها

به گزارش ایران 20 دانلود، خبرنگاران : خانواده سمند در هفته اول آبان ماه در دو فهرست متفاوت خودروهای پرتیراژ داخلی صدرنشین شد. فهرست بیشترین افت قیمت و فهرست بیشتر رشد قیمت!

خانواده سمند درصدر فهرست رشد و افت قیمت ها

به گزارش خبرنگاران، پس از یک هفته افت و خیز در بازار خودروهای پرتیراژ در هفته اخیر بیشتر آنها فرایند صعودی پیشین را از سر گرفتند و تنها دو خودرو سمند lx با موتور EF7 و پژو 206 تیپ 2 افت قیمت داشته اند.

به گفته فعالان بازار خودرو؛ بازار در هفته گذشته تحت تاثیر صدور مجوز افزایش قیمت خودرو نهاده شد و گروه خودروسازی سایپا نیز بلافاصله با صدور مجوز افزایش قیمت اقدام به پیش فروش 9 محصول خود با قیمت های جدید کرد؛ قیمت هایی که از افزایش 21 تا 38 درصدی حکایت داشتند. این اقدام در بازار نیز اثرگذار بود، بطوریکه محصولات پرتیراژ این شرکت که هفته قبل افت قیمت داشتند این هفته مدار صعودی را تجربه کردند.

دوشنبه گذشته رییس شورای رقابت خاطرنشان کرد که خودروسازان می توانند حدبیشتر تا سقف اعلامی نرخ تورم بخشی بانک مرکزی در سه ماهه سوم امسال افزایش قیمت ها را اعمال نمایند، براساس نامه ای که رضا شیوا رییس شورای رقابت در نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت ارائه نموده بود این اجازه به خودروسازان داده شد تا بتوانند حدبیشتر تا سقف نرخ تورم بخشی اعلامی از سوی بانک مرکزی نسبت به افزایش قیمت هادر محصولات خود یک باره یا در دو مرحله اقدام نمایند. مطابق با نرخ تورمی بخشی که بانک مرکزی اعلام نموده خودروسازان مجاز به افزایش حدبیشتر 25 درصدی در قیمت محصولات در 3 ماهه سوم امسال شدند.

پراید در بازار

پراید 131 که هفته گذشته عنوان ارزان ترین خودرو در میان پرتیراژها در بازار را از آن خود نموده بود این هفته با رشد حدود 8درصدی به قیمت 122 میلیون تومان رسید. فراوری پراید 131 از تیرماه امسال متوقف شد با این حال با توجه به اینکه در حال حاضر این خودرو تنها خودروی ارزان قیمت محسوب می گردد همچنان هواداران خاص خود را دارد.

اما مدل هاچ بک پراید که با توجه به رنج قیمتی که دارد می توان آن را خودرو محبوب در میان جوانان دانست نیز این هفته را با رشد 7 درصدی به خاتمه رساند. براساس ارزیابی بازار قیمت پراید 111 در هفته گذشته به 150 میلیون تومان رسید.

خانواده 206 در بازار

رصد بازار بازار خودرو همچنین نشان دهنده آن است که در میان خانواده 206، تیپ 2 این هفته نیز همانند هفته قبل افت قیمت را تجربه و نزول 6 درصدی قیمت را در کارنامه خود ثبت کرد و در بازار با قیمت 235 میلیون تومان به فروش رسید. اما سایر خانواده 206 پس از یک هفته افت، هفته اول آبان را با رشد قیمت سپری کردند. رصد بازار نشان می دهد تیپ 5 خانواده 206 در این هفته با رشد 3 درصدی 305 میلیون تومان در بازار خرید و فروش شد و مدل صندوق دار این خانواده نیز در بازار با قیمت 285 میلیون تومان داد و ستد شد. 206 را می توان خودرو محبوب در بازار دانست، خودرویی که علاوه بر مدل هاچ بک آن که گروه سنی جوان را هدف قرار داده با مدل صندوقدار خود نیز توانسته نظر خانواده ها را به خود جلب کند.

شرایط متضاد اعضای خانواده سمند در بازار

اما با نگاهی به بازار سمند می توان گفت این هفته بیشترین رشد و همچنین بیشترین افت قیمت به این خانواده رسید. در حال حاضر سمند در مدل های مختلف سمند LX، سمند LX با موتور EF7 ، سورن، سمند SE و سورن ELX فراوری و در بازار عرضه می گردد. پرتیراژهای این خانواده عبارتند از سمند LX، سمند LX با موتور EF7 و سورن

در هفته گذشته از میان محصولات این خانواده سمند LX با موتور EF7 افت 14 درصدی داشته و قیمت آن به 234 میلیون تومان رساند. اما سمند LX یکی دیگر محصولات این خانواده هفته گذشته را با بالاترین رشد قیمت تجربه کرد. براساس ارزیابی بازار این خودرو رشدی 10 درصدی داشته و قیمت آن به 225 میلیون تومان در بازار رسیده است. سورن نیز هفته گذشته را با قیمت 272 میلیون تومان به خاتمه رساند.

خانواده تیبا در بازار

محصولات گروه تیبا نیز که در هفته خاتمهی مهر طعم افت قیمت را چشیده بودند این هفته را با رشد قیمت به خاتمه رساندند. براساس ارزیابی بازار مدل صندوقدار تیبا هفته گذشته را با رشد 5 درصدی به خاتمه رساند و قیمت آن به 145 میلیون تومان رسید؛ ساینا دیگر محصول صندوقدار سایپا نیز با رشد نزدیک به دو درصدی نسبت به هفته اول آبان با قیمتی 163 میلیون تومان خرید و فروش شد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 6 آذر 1399 بروزرسانی: 6 آذر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1269

به "خانواده سمند درصدر فهرست رشد و افت قیمت ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانواده سمند درصدر فهرست رشد و افت قیمت ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید