زاخارووا: هدف اروپا مسموم کردن مذاکرات دولت ونزوئلا و مخالفان است

به گزارش ایران 20 دانلود، سخنگوی وزارت خارجه روسیه ضمن محکوم کردن حکم دادگاه انگلیس علیه دولت قانونی ونزوئلا گفت، اتحادیه اروپا هرگونه کوشش جهت نزدیک شدن مخالفان و حامیان دولت این کشور را مسموم می نماید.

زاخارووا: هدف اروپا مسموم کردن مذاکرات دولت ونزوئلا و مخالفان است

با ما سفر کنید و با تور اروپا ارزان از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز شنبه گفت، بعضی کشورهای اروپایی با تحریم کردن آن دسته از مخالفان دولت ونزوئلا که خواهان گفت وگوی سازنده هستند، مانع از آرام شدن فضای این کشور می شوند.

به نوشته خبرگزاری تاس، زاخارووا گفت: اتحادیه اروپا یک بسته تحریمی علیه گروهی از سیاست مداران این کشور، شامل عده ای از مخالفان [دولت] را تصویب کرد که خواهان گفت وگوی سازنده با مقامات دولت هستند. با این حال کوشش وزرای امور خارجه ونزوئلا و اتحادیه اروپا در جلوگیری از افزایش تنش دیپلماتیک یاری نموده است و این مسئله مهمی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اضافه نمود: پایتخت های اروپایی این خطر را به وجود آورده اند که بهبود اوضاع با وقفه روبرو گردد. آن ها به شکست خود و نداشتن ایده درخصوص تنش زدایی در ونزوئلا اذعان نموده اند. هدف آن ها مسموم کردن هرگونه کوشش جهت نزدیک شدن مخالفان و حامیان دولت و ممانعت از رسیدن آن ها به اشتراک نظر است.

اتحادیه اروپا از نوامبر 2017 و به منظور تحت فشار گذاشتن کاراکاس برای کناره گیری مادورو رئیس جمهور قانونی این کشور از قدرت تحریم هایی را علیه ونزوئلا اعمال نموده که شامل ممنوعیت صادرات سلاح، بلوکه کردن اموال و محدودیت هایی علیه مقامات ارشد این کشور می گردد.

نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا هفته گذشته به سفیر اروپا دستور داد تا ظرف 72 ساعت این کشور را ترک کند. این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که اتحادیه اروپا 11 مقام دیگر ونزوئلایی را به لیست تحریم های خود اضافه نمود.

با این حال وزارت خارجه ونزوئلا با انتشار بیانیه ای در روز پنج شنبه در این زمینه گفت: خورخه آرئاسا وزیر خارجه ونزوئلا و جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به صورت تلفنی با یکدیگر رایزنی نموده و دو طرف تاکید نموده اند که همکاری میان طرفین می تواند جهت گفت وگوی سیاسی برای حل این مشکل را تسهیل کند.

زاخارووا همچنین در واکنش به رأی دادگاه انگلیس علیه دولت قانونی ونزوئلا گفت: چنین کاری قطعاً مغایر با منافع مردم ونزوئلا است که در حال حاضر از تحریم ها رنج می برند و [همین تحریم ها نیز] ناقض حقوق بین الملل هستند.

وی این حکم را ناقض شماری از اصول و هنجارهای قوانین بین المللی نظیر عدم مداخله در امور داخلی ، احترام به حق حاکمیت و مصونیت دارایی های دولتی کشورها است.

اواخر اردیبهشت ماه امسال، بانک مرکزی ونزوئلا شکایتی علیه بانک مرکزی انگلیس در دادگاهی در لندن بیان کرد تا این بانک را مجبور کند ذخایر طلای این کشور آمریکای لاتین به ارزش 1.13 میلیارد دلار را تحویل دهد.

در حکم دیوان عالی انگلیس روز پنجشنبه با رد درخواست دولت قانونی ونزوئلا بیان کرد: دولت علیاحضرت قطعاً آقای گوایدو را در مقام رئیس جمهور موقت بر اساس قانون اساسی ونزوئلا به رسمیت می شناسد و متعاقباً آقای مادورو را بعنوان رئیس جمهور موقت بر اساس قانون به رسمیت نمی شناسد. بر مبنای این به رسمیت شناختن، دولت علیاحضرت، آشکارا و صراحتاً گوایدو را بعنوان رئیس جمهور ونزوئلا به رسمیت می شناسد.

دولت های آمریکا و شماری از کشورهای اروپایی از خوان گوایدو سردسته مخالفان و رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا حمایت می نماید و مدعی هستند مادورو نتیجه انتخابات 2018 این کشور را به نفع خود مصادره نموده است. آمریکا تا به امروز از هر اقدامی برای تضعیف و سرنگونی دولت مادورو از جمله تحریم های شدید استفاده نموده، اما نتوانسته مردم و ارتش ونزوئلا را با خود همراه کند.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1091

به "زاخارووا: هدف اروپا مسموم کردن مذاکرات دولت ونزوئلا و مخالفان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زاخارووا: هدف اروپا مسموم کردن مذاکرات دولت ونزوئلا و مخالفان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید