راه اندازی دفتر ساماندهی درس های پایه، عمومی و مشترک در دانشگاه تهران

به گزارش ایران 20 دانلود، معاون سابق آموزشی دانشگاه تهران از راه اندازی دفتر ساماندهی درس های پایه، عمومی و مشترک اطلاع داد.

راه اندازی دفتر ساماندهی درس های پایه، عمومی و مشترک در دانشگاه تهران

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، سیدحسین حسینی معاون سابق آموزشی دانشگاه تهران در مراسم تودیع و معارفه معاون آموزشی دانشگاه تهران به تبیین اقدام ها و فعالیت های حوزه معاونت آموزشی این دانشگاه پرداخت و گفت: بهبود فرآیندها، سامانه سپاری، انتظام بخشی بیشتر به امور آموزشی، ارتقای کیفیت آموزش دانشگاه از جمله مهمترین اقدام های حوزه آموزش دانشگاه بوده است. بعلاوه در برنامه سوم دانشگاه ماموریت هایی برای این حوزه، مطرح شد که کوشش کردیم تا بر اساس آن فعالیت هایی را در شأن و صندلی دانشگاه تهران انجام دهیم.

وی اضافه کرد: در آغاز کار یکی از مسائل نحوه خدمت رسانی به دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه بود و معاونت آموزشی در ساختمان ستاد دانشگاه استقرار داشت که بعد از مدتی این انتقال به ساختمان نو صورت گرفت. به لحاظ ساختاری هم نیازمند اصلاحاتی در این زمینه بودیم که با کوشش ها و پیگیری های اجرا شده امروز از یک ساختار سازمانی و تشکیلاتی متوازن برخورداریم تا بتواند مأموریت های حوزه معاونت آموزشی را به نحو بهتری مدیریت کند.

معاون سابق آموزشی دانشگاه تهران در ادامه توضیح داد: اسکن پرونده های آموزشی از سال تأسیس دانشگاه تا به امروز و الکترونیکی شدن آن ها یکی دیگر از اقدام های مهمی بود که صورت گرفت. بعلاوه در زمینه اصلاح فرآیند ها و سامانه سپاری کوشش هایی اجرا شده است که با همکاری مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی دانشگاه، این فرآیند ها مورد شناسایی، بازطراحی، بهینه سازی و در نهایت سامانه سپاری شدند.

حسینی، تجمیع، تنقیح و بازنگری مقررات حوزه آموزش و اعضای هیأت علمی را از دیگر کار های محقق شده برشمرد و اظهار کرد: در حوزه خدمات آموزشی و اعضای هیأت علمی کلیه قوانین، مقررات و دستورالعمل ها طی نشست های متعدد و متوالی شورای آموزشی دانشگاه بازنگری شدند که در قالب کتاب در دسترس هستند. در بازنگری آئین نامه استخدامی هم با بهره مندی از نظرات صاحب نظران اقدام های مؤثری صورت گرفت که مجموعه آن هم به صورت یک کتاب تدوین شد و در دسترس ذی نفعان نهاده شد.

وی با اشاره به کمبود نیروی انسانی در حوزه معاونت آموزشی، فعالیت های این حوزه را روان و به روز توصیف کرد و گفت: با توجه به کمبود نیروی انسانی، اما فعالیت های مختلفی در مجموعه ها و واحد های ذیربط معاونت آموزشی اجرا شده است که در این میان تجمیع امور هیأت علمی، سامانه سپاری فرآیند های ترفیع و ارتقا، بازنگری برنامه ها، مسائل مربوط به تبدیل شرایط و جذب اعضای هیأت علمی، تدوین برنامه ها با رویکرد بین رشته ای از جمله اقدام های حوزه برنامه ریزی و توسعه آموزش بوده است. باید گفت مجموع این فعالیت ها مورد توجه وزارت علوم، هم نهاده شده و اخیراً دانشگاه تهران را در ارتباط با ارتقای کیفیت آموزشی کارآمد، تقاضامحور و روزآمد به اسم دانشگاه اثرگذار در برنامه ریزی آموزش عالی کشور معرفی نموده است.

معاون سابق آموزشی دانشگاه تهران به تشریح اقدام های حوزه استعداد درخشان پرداخت و اظهار کرد: مقررات مربوط به این حوزه اصلاح شده است و هم اکنون سالیانه 700 دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد استعداد درخشان در دانشگاه تهران پذیرش می شوند که یک رکورد بی سابقه است، در این زمینه تقریباً یک رشد سه برابری را داشته ایم. در حوزه آموزش های آزاد هم دستورالعمل ها و مقررات اصلاح شده و ظرفیت های بسیار خوبی برای واحد ها جهت اجرای دوره های آموزش آزاد فراهم آمده و بسیاری از فرآیند ها سامانه سپاری شده است.

حسینی از راه اندازی دفتر ساماندهی درس های پایه، عمومی و مشترک اطلاع داد و اعلام کرد: به نظر من یک غفلت تاریخی در دانشگاه تهران در مورد بحث درس های پایه، عمومی و مشترک داشته ایم که در این زمینه هم گام های خوبی برداشته شده و یکسان سازی و همسان سازی های لازم اجرا شده است. اینکه ما شرایطی را فراهم کنیم تا دانشجویان واحد های مختلف بتوانند یک درسی را از واحد دیگر دانشگاه اخذ نمایند، اقدام مهمی بوده است.

وی توضیح داد: ساماندهی و اصلاح ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه، مدیریت سنوات دانشجویی، برگزاری نشست های معاونان آموزشی دانشگاه های عظیم کشور، برگزاری جشنواره های آموزش از دیگر اقدام های حوزه معاونت آموزشی بوده است. باید تأکید کنم که در دوران بحران کرونا با همکاری همه کارکنان کوشش کردیم تا هیچ خدشه ای در امور و خدمات آموزشی دانشگاه ایجاد نشود و همزمان با بروز این اپیدمی آئین نامه ها و دستورالعمل های مربوط را هم به روز کردیم.

معاون سابق آموزشی دانشگاه تهران در خاتمه سخنان خود گفت: از رئیس و اعضای هیأت رئیسه دانشگاه تهران و حمایت ها و پشتیبانی آنان و همه مسئولان و کارکنان مجموعه معاونت آموزشی و واحد های مختلف که در این مدت با ما همراهی و همکاری کردند تشکر و قدردانی می کنم و برای کمره ای که از مدیران شایسته دانشگاه تهران هستند آرزوی توفیق دارم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 شهریور 1400 بروزرسانی: 12 شهریور 1400 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1770

به "راه اندازی دفتر ساماندهی درس های پایه، عمومی و مشترک در دانشگاه تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی دفتر ساماندهی درس های پایه، عمومی و مشترک در دانشگاه تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید