دولت انگلیس با درخواست مردم برای توقف برگزیت مخالفت کرد

به گزارش ایران 20 دانلود، لندن - خبرنگاران - دولت محافظه کار ترزا می به طور رسمی با درخواست مردم این کشور برای لغو ماده 50 پیمان لیسبون که ناظر بر خروج انگلیس از اتحادیه اروپا است، مخالفت کرد.

دولت انگلیس با درخواست مردم برای توقف برگزیت مخالفت کرد

به گزارش ایران 20 دانلود، وزارت برگزیت انگلیس در جوابیه ای که روز چهارشنبه در تارنمای مجلس این کشور منتشر شد مطرح کرد: دولت به نتیجه همه پرسی سال 2016 میلادی احترام می گذارد و از طریق همکاری با مجلس تلاش می کند تا به یک توافق درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا دست پیدا کند.

در ادامه این جوابیه آمده است که لغو ماده 50 پیمان لیسبون و به موجب آن ادامه حضور در اتحادیه اروپا، بنیادهای دموکراسی و اعتماد میلیون ها رأی دهنده در این کشور را تضعیف می کند.

بیش از 5 میلیون نفر از مردم انگلیس با امضاء یک توماری الکترونیک خواستار لغو ماده 50 پیمان لیسبون و ادامه عضویت در اتحادیه اروپا شده اند. در این تومار که در تارنمای مجلس ثبت شده آمده است: دولت بارها اعلام کرده که خروج از اتحادیه اروپا خواست مردم است. اما اینک ضروری است که با نشان دادن قدرت مردم، نقطه پایانی بر این ادعا گذاشته شود.

براساس رویه قانونی، اگر شمار امضاهای یک تومار از 10هزار نفر بیشتر شود، دولت انگلیس باید به آن پاسخ گوید و اگر از یک صد هزار نفر بیشتر شود، درخواست مطرح شده در نشست مجلس عوام به بحث گذاشته خواهد شد. با این حال استقبال کم سابقه مردم انگلیس از این تومار به حدی است که گفته می شود در هر دقیقه 2 هزار نفر به جمع امضاء کنندگان اضافه می شود و این میزان رکورد بی سابقه ای را ثبت کرده است.

در جوابیه وزارت برگزیت آمده است: هرچند دولت به این نکته اذعان دارد که تعداد قابل توجهی از مردم این تومار را امضاء کرده اند اما نزدیک به سه چهارم رأی دهندگانی که در همه پرسی سال 2016 شرکت کرده، اعتماد کردند که به رأی آن ها احترام گذاشته خواهد شد. همچنین 80 درصد مردم انگلیس در انتخابات سراسری سال 2017 به کنندگان احزابی رأی دادند که در مانیفست خود موضوع احترام به همه پرسی سال قبل قید شده بود. از این منظر دولت به تعهد خود پایبند است.

این جوابیه، پس دریافت ماده 50 پیمان لیسبون را خلف وعده خوانده و می افزاید چنین اقدامی بی احترامی روشن به رأی دمکراتیک مردم است و اعتماد به دمکراسی در کشور کم می شود.

یک سال پس از رأی مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا، نخست وزیر انگلیس در نامه ای خطاب به دونالد توسک رئیس شورای اروپا ماده 50 پیمان لیسبون را فعال کرد. بر این اساس انگلیس دو سال فرصت داشت تا درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا به توافق برسد.

آذرماه گذشته دولت انگلیس گفت که با اتحادیه اروپا به توافق رسیده است اما قانون گذاران این کشور تاکنون دو بار با توافق یاد شده مخالفت کرده اند. آن ها امشب قرار است به یک رشته گزینه ها رأی دهند تا معلوم شود چگونه طرحی قادر به جلب رأی اکثریت مجلس است.

در همین حال دونالد توسک رییس شورای اروپا گفت که مجلس اروپا بایستی برای تعویق طولانی مدت برگزیت آمادگی داشته باشد.

وی باانتشار پیامی در توییتر یاداور شد نزدیک به 6 میلیون نفر از طریق امضای تومار و یک میلیون نفر هم با شرکت در تظاهرات اعتراضی روز شنبه خواستار توقف برگزیت شده اند.

توسک شرح داد که این افراد احتمالا احساس می کنند مجلس انگلیس به اندازه کافی کننده انها نیست، بنابراین بایستی حس کنند که شما (مجلس اروپا) کننده انها هستید، چون آنها اروپایی هستند.

اروپام **هـ ن**2040

منبع: ایرنا
انتشار: 10 تیر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 162

به "دولت انگلیس با درخواست مردم برای توقف برگزیت مخالفت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت انگلیس با درخواست مردم برای توقف برگزیت مخالفت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید