دلایل امارات برای کاهش سطح تنش با ایران

به گزارش ایران 20 دانلود، ایسنا نوشت: یک کارشناس مسائل خاورمیانه اظهار کرد که کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله عربستان و امارات به دنبال این هستند که سطح درگیری های خود با ایران را از سطح نظامی به بعد سیاسی کاهش دهند و این امر در راستای کاهش تنش صورت می گیرد.

دلایل امارات برای کاهش سطح تنش با ایران

نصرت الله تاجیک در گفت وگو با ایسنا با بیان این که مجموعه شرایط و تحولات در منطقه در چند وقت اخیر به سمتی رفته که شاهد ارسال پالس های مثبتی از سوی امارات و عربستان به سمت ایران برای کاهش تنش هستیم ، ادامه داد: در واقع آنها کوشش نموده اند که سطح تقابل و درگیری شان با ایران را از بعد نظامی به بعد سیاسی تقلیل دهند.

وی با بیان این که موضوعاتی مانند درگیری نفتکش ها، ساقط کردن پهپاد آمریکایی از سوی ایران و بعضی از موضع گیری های ترامپ در خصوص موضوع امنیت در خلیج فارس در این قضیه موثر بوده است، گفت: کشورهای حوزه خلیج فارس می بینند که رویکرد اصلی ترامپ همه معطوف به خود آمریکا است و علاقه مند نیست که هزینه ای را برای تامین امنیت این کشورها پرداخت کند. از دیگر سو از نظر سیاسی نیز ترامپ برای انتخابات 2020 مجبور است به وعده های خود در ارتباط با موضوع خاورمیانه و کاهش دخالت های این کشور در منطقه حتی به صورت ظاهری عمل کند. بنابراین در همین چارچوب کوشش می نماید هزینه ای را در خصوص مسائل خاورمیانه به بودجه آمریکا تحمیل نکند و تا جایی که ممکن است ، درگیر جنگ نشود.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان این که این تحولات باعث شده که کشورهای حوزه خلیج فارس به گونه ای عمل نمایند که خود را از ترکش رویارویی احتمالی بین ایران و آمریکا نجات دهند و در لبه تیغ قرار نگیرند ، ادامه داد: آنها در همین چارچوب به دنبال جایگرینی برای آمریکا در راستای دفاع از خود هستند. چنان که در جریان سفر اخیر پوتین به امارات و عربستان شاهد بودیم که قراردادهای چند میلیاردی با این کشور امضا کردند. آنها در واقع به گونه ای فعالیت های آینده خود را طراحی کردند که خود شان را در برابر تحولات آینده منطقه بیمه نمایند و در همین چارچوب در کوشش هستند که سطح درگیری و تقابل با ایران را به سطح مصالحه سیاسی کاهش دهند.

تاجیک با بیان این که در این زمینه امارات جلوتر از عربستان است، خاطر نشان کرد: در همین چارچوب شاهد افزایش مراوادات ایران و امارات بودیم چنان که نسبت به چند وقت اخیر فضای بیشتری برای ایرانیان مقیم امارات باز شده است و طبق بعضی از اخبار پرونده ایران از بحث محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی به محمد بن راشد حاکم دوبی واگذار شده است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا ، همچنین به برگزاری نمایشگاه XPO 2020 در امارات اشاره نمود و گفت: اماراتی ها برای برگزاری این نمایشگاه سرمایه گذاری عظیمی انجام دادند و در همین چارچوب کوشش دارند که تنش های خارجی خود را با کشورهای منطقه از جمله ایران کاهش دهند وحتی شاید بتوان تغییر رویکرد امارات درباره موضع یمن را به این مسئله مرتبط دانست .

وی در سرانجام گفت: تعامل، نگرش، سیاست گذاری و چگونگی تعامل ما با کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله دو کشور امارات و عربستان می تواند در راستای کاهش تنش ها و استفاده از روندی که در منطقه در این زمینه شروع شده موثر و تاثیرگذار باشد.

2323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 11 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 479

به "دلایل امارات برای کاهش سطح تنش با ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل امارات برای کاهش سطح تنش با ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید