خواص چای سفید برای حفظ سلامت بدن

به گزارش ایران 20 دانلود، چای سفید از گیاه Camellia sinensis تهیه می گردد. قبل از اینکه این گیاه به رشد کامل برسد و زمانی که برگ ها و جوانه های آن به رنگِ سفید هستند، از ساقه گیاه چیده می شوند. ازجمله خواص چای سفید می توان به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، مقابله با پیری پوست (جوان ماندن پوست) و کاهش وزن اشاره نمود.

خواص چای سفید برای حفظ سلامت بدن
چای سبز و چای سیاه هم همچون چای سفید از گیاه Camellia sinensis تهیه می شوند؛ اما روش های مختلف تولید این گیاه باعث می گردد که طعم و خواص آن ها متفاوت باشد. در فرایند آماده سازی چای سفید، کمترین میزان تولید و دست کاری انسانی صورت می گیرد و به همین علت هم آنتی اکسیدان های فراوانی در این نوع چای وجود دارد.

1. غنی از آنتی اکسیدانچای سفید سرشار از نوعی پلی فنول (Polyphenols) به نام کاتچین (catechins) است. پلی فنول ها درواقع مولکول هایی با منشأ گیاهی هستند که در بدن به عنوان آنتی اکسیدان عمل می نمایند. آنتی اکسیدان ها از سلول های بدن در برابر ترکیب هایی به نام رادیکال های آزاد محافظت می نمایند.

آسیب بیش ازمیزان رادیکال های آزاد به سلول ها می تواند مضراتی را برای بدن به همراه داشته باشد که از جمله آنها می توان به بروز علائم افزایش سن، التهاب مزمن، تضعیف سیستم ایمنی و انواع مختلفی از بیماری ها اشاره نمود. مقابله با رادیکال های آزاد یکی از برترین خواص چای سفید به شمار می رود. مطالعات نشان داده اند که چای سفید و چای سبز دارای خواص آنتی اکسیدان مشابهی هستند.

تحقیقات آزمایشگاهی پیرامون خواص چای سفید نشان داده است که عصاره این چای می تواند از سلول های عصبی حیوانات در برابر نوعی رادیکال آزاد به نام هیدروژن پراکسید محافظت کند. مطالعات آزمایشگاهی دیگر بعلاوه نشان می دهند که پودر چای سفید در کاهش التهاب سلول های پوستی ناشی از رادیکال های آزاد بسیار مؤثر است. بااین حال، برای اثبات خواص آنتی اکسیدان چای سفید باید تحقیقات انسانی بیشتری انجام گردد و نمی توان به آنالیز های آزمایشگاهی اکتفا کرد.

2. کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبیبیماری قلبی یکی از اصلی ترین دلایل مرگ ومیر به شمار می رود. این بیماری کاملا با التهاب مزمن در ارتباط است که خود به تنهایی به عوامل متفاوتی ازجمله رژیم غذایی، ورزش و عادت های رفتاری مثل سیگارکشیدن بستگی دارد.

پلی فنول های موجود در چای سفید می توانند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را از چند روش مختلف کاهش دهند. برای مثال، نتایج آنالیز های مختلف نشان داده است که پلی فنول ها می توانند به رگ های خونی یاری نمایند و ایمنی را افزایش دهند. نتایج آنالیز های بیشتر نشان داد که پلی فنول ها می توانند از اکسیدشدن کلسترول مضر LDL جلوگیری نمایند؛ این نوع کلسترول از دیگر عوامل مؤثر در ایجاد بیماری قلبی به شمار می رود.

دانشمندان با آنالیز های بیشتر متوجه شدند افرادی که روزانه بیش از سه فنجان چای می نوشند، در حقیقت، این کارشان، خطر ابتلا به بیماری قلبی را به میزان 21 درصد کاهش می دهد. با وجود نتایج امیدبخشی که پیرامون خواص چای سفید به دست آمده، بهتر است موارد دیگری مثل خوردن میوه و سبزیجات، ورزش منظم و استراحت و خواب کافی را در برنامه روزانه خود قرار دهید تا از بروز بیماری های قلبی جلوگیری کنید.

3. یاری به کاهش وزنچای سبز یکی از مؤثرترین نوشیدنی های چربی سوز محسوب می گردد؛ اما باید بدانید که چای سفید هم می تواند به همان میزان در چربی سوزی مؤثر باشد.

میزان کافئین و اپی گالوکاتچین گالات (نوعی کاتچین) در هر دو چای به یک میزان است. وجود این ترکیب در چای سبز بهسوزاندن چربی یاری می نماید. تعامل و برهم کنش این دو ترکیب باعث می گردد که تأثیر آنها افزایش یابد.

مطالعات آزمایشگاهی نشان دادند که عصاره چای سفید می تواند فرایند شکستن چربی را تحریک کند و از شکل گیری سلول های چربی تازه جلوگیری کند؛ این حالت به علتِ وجود اپی گالوکاتچین گالات (EGCG) ایجاد می گردد. آنالیز های دیگر نشان می دهند که چای سفید می تواند در افزایش سوخت و ساز بدن به میزان 4 تا 5 درصد مؤثر باشد؛ این میزان برابر است با سوختن 70 تا 100 کالری در روز.

ازآنجایی که چای سفید محبوبیت زیادی ندارد، مطالعات بیشتری درباره تأثیر آن بر کاهش وزن انجام نشده است. بنابراین برای اثبات این خاصیت چای سفید باید تحقیقات بیشتری انجام گردد.

4. حفاظت از دندان ها در برابر باکتری هاچای سفید یکی از برترین منابع فلوراید، کاتچین ها و تانن ها به شمار می رود. ترکیب این مولکول ها می تواند با مقابله در برابر قند و باکتری ها، به تقویت بیشتر دندان ها و جلوگیری از پوسیدگی دندان یاری کند.

فلوراید با افزایش مقاومت سطوح دندان در برابر حمله های اسیدی باکتری ها و قندها می تواند از ایجاد حفره های دندانی جلوگیری کند.

چای سفید سرشار از کاتچین ها (نوعی آنتی اکسیدان گیاهی) است. تحقیقات نشان داده اند که این آنتی اکسیدان می تواند رشد پلاک های باکتریایی را مهار کند (از بین بردن پلاک دندان).

تانن ها نوع دیگری از پلی فنول ها هستند که در چای سفید وجود دارند. ترکیب تانن ها و فلوراید هم همچون کاتچین ها می تواند از میزان رشد پلاک های باکتری جلوگیری کند.

5. مبارزه با سرطانچای سفید دارای ترکیباتی است که می تواند در جریان مقابله با سرطان مؤثر باشد.

سرطان دومین عامل مرگ و میر در بسیاری از کشورهاست. خوشبختانه بسیاری از مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند که چای سفید می تواند خاصیت ضدسرطانی داشته باشد. در یکی از این مطالعات تعیین شد که عصاره چای سفید می تواند در ازبین بردن سلول سرطانی در چند نوع از سرطان ریه مؤثر باشد.

آنالیز های بیشتر نشان داد که عصاره این چای می تواند رشد سلول های مربوط به سرطان روده بزرگ را سرکوب و از توسعه آنها جلوگیری کند. آنتی اکسیدان های موجود در عصاره چای سفید بعلاوه مانع از آسیب مولکول های مضر به سلول های سالم می شوند.

البته برای اثبات خاصیت ضدسرطانی چای سفید باید تحقیقات بیشتری انجام گردد.

6. کاهش خطر مقاومت در برابر انسولینانسولین یکی از مهم ترین هورمون های بدن است. این هورمون در انتقال مواد مغذی از جریان خون به سلول ها نقش دارد. مصرف بیش ازمیزان قند و بعضی عوامل دیگر باعث می گردد که بدن نسبت به انسولین واکنشی نشان ندهد و اصطلاحا نسبت به انسولین مقاوم باشد.

مقاومت در برابر انسولین بسیار رایج است و با بسیاری از بیماری های مزمن ازجمله دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و سندروم متابولیک ارتباط دارد. خوشبختانه نتایج آنالیز های مختلف نشان می دهند که پلی فنول های موجود در چای سفید می توانند خطر اثر مقاومت در برابر انسولین را کاهش دهند.

مطالعات حیوانی نشان داده اند که اپی گالوکاتچین گالات و سایر پلی فنول هایی که در چای سفید وجود دارند می توانند تأثیر انسولین را افزایش دهند و از افزایش سطح قند خون جلوگیری نمایند.

دانشمندان با تجزیه وتحلیل 17 مطالعه مختلف که با حضور 1100 نفر صورت گرفته است، به این نتیجه رسیدند که مولکول های موجود در چای ها مثل پلی فنول ها می توانند قند خون و سطح انسولین را به میزانِ چشمگیری کاهش دهند. با این حال باید مطالعات انسانی بیشتری انجام گردد تا این خاصیت چای سفید هم با درصد خطای کمتری به اثبات برسد.

7. مقابله با پوکی استخوانیکی دیگر از خواص چای سفید این است که می تواند در مقابله با پوکی استخوان مؤثر باشد. این بیماری که اکثرا افراد مسن را تحت تأثیر قرار می دهد، می تواند به آسیب و کاهش کیفیت زندگی افراد منجر گردد.

مطالعات نشان داده اند که رادیکال های آزاد و التهاب مزمن می توانند خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش دهند. این عوامل می توانند سلول های مؤثر در رشد استخوان ها را سرکوب و درعوض، سلول های تضعیف نماینده استخوان را تقویت نمایند. اما کاتچین های موجود در چای سفید با سرکوب سلول های تضعیف نماینده، با این عوامل مخرب مقابله می نمایند. میزان کاتچین ها در چای سفید، بیشتر از چای سبز و سیاه است.

8. مقابله با پیری پوستچین و چروک پوست و هم افتادگی پوست به مرور زمان و با افزایش سن شکل می گیرد. پیری پوست معمولا در دو حالت ایجاد می گردد: پیری درونی و پیری بیرونی.

پیری بیرونی زمانی شکل می گیرد که عوامل محیطی باعث آسیب به پوست و افزایش فرایند پیری می شوند؛ مثل اشعه فرابنفش خورشید که به مرورِ زمان و ایجاد التهاب، به سطح پوست آسیب می رساند.

اما پیری درونی که به عنوان فرایند پیری طبیعی هم شناخته می گردد، به علتِ آسیب عوامل مختلف در بدن، مثل رادیکال های آزاد و بعضی آنزیم های خاص شکل می گیرد. آنزیم هایی مثل الاستاز و کلاژناز می توانند به شبکه فیبری پوست آسیب برسانند؛ این شبکه به استحکام پوست یاری می نماید.

خوشبختانه ترکیبات موجود در چای سفید می توانند از پوست شما در برابر هر دو نوع پیری درونی و بیرونی محافظت نمایند. نتایج یکی از تحقیقات نشان می دهند که قرار دادن عصاره چای سبز روی سطح پوست می تواند در مقابله با اثر زیان بار اشعه فرابنفش مؤثر باشد.

آنالیز های دیگر ثابت نموده اند که پلی فنول های موجود در چای سفید می توانند چندین ترکیب سلولی را که به شبکه فیبری پوست آسیب می رسانند، سرکوب و به حفظ استحکام پوست یاری نمایند.

9. حفاظت در برابر پارکینسون و آلزایمرپلی فنول هایی مثل اپی گالوکاتچین گالات (EGCG) که در چای سفید به فراوانی یافت می شوند، می توانند خطر ابتلا و توسعهبیماری پارکینسون و بیماری آلزایمر را کاهش دهند.

دانشمندان درنتیجه مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی دریافتند که اپی گالوکاتچین گالات می تواند رادیکال های آزاد را سرکوب کند و التهاب را کاهش دهد. این پلی فنول در مجموع، تأثیر عوامل مخرب دیگری را که در بروز این بیماری ها مؤثر هستند کاهش می دهد. برای مثال، مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند که اپی گالوکاتچین گالات می تواند مانع از توده و انبوه شدن پروتئین ها گردد. پیچیدن و توده شدن پروتئین ها یکی از عوامل ابتلا به پارکینسون و آلزایمر به شمار می رود؛ چراکه این حالت به افزایش التهاب و آسیب سلول های مغزی منجر می گردد.

مطالعات انسانی زیادی صورت گرفته که تأثیر نوشیدن چای سفید بر کاهش خطر ابتلا به آلزایمر و پارکینسون را اثبات می نماید. برای مثال، دانشمندان با آنالیز هشت مطالعه مختلف که با حضور 5600 نفر صورت گرفته، به این نتیجه رسیدند که خطر ابتلا به پارکینسون در افرادی که چای می نوشند، 15 درصد کمتر از افرادی است که به نوشیدن چای عادت ندارند.

آنالیز 26 مطالعه و 52500 نفر نشان می دهد که نوشیدن چای به صورت روزانه می تواند خطر ابتلا به اختلالات مغزی مثل آلزایمر را تا 35 درصد کاهش دهد.

10. دم کردن آسانفرایند آماده کردن چای سفید بسیار آسان است. تنها کافی است کمی آب داغ را به چای سفید اضافه کنید و پس از پنج تا هشت دقیقه، آن را از صافی رد کنید و از نوشیدن آن لذت ببرید. دمای آب ترجیحا باید بین 75 تا 85 درجه سانتی گراد باشد. از ریختن آب جوش (100 درجه) خودداری کنید، چراکه می تواند طعم لطیف چای سفید را خراب کند.

طعم چای سفید بسیار خوشایند است و تأثیری طراوت بخش دارد. می توانید این چای را به صورت گرم یا خنک بنوشید. با اضافه کردن چای بیشتر می توانید نوشیدنی غلیظ تری داشته باشید. احتمالا با چند بار دم کردن چای سفید، طعم دل خواه خود را پیدا می کنید.

سخن آخر درباره خواص چای سفیدچای سفید غنی از آنتی اکسیدان است که آن را به یک نوشیدنی بسیار سالم تبدیل می نماید. چای سفید و ترکیبات موجود در آن، از بدن در برابر بسیاری از خطرات ازجمله سرطان و بیماری های قلبی محافظت می نماید و حتی در کاهش وزن مؤثر است.

متأسفانه تحقیقات زیادی درباره خواص چای سفید انجام نشده است. برای شفاف سازی بیشتر درباره مزایای سلامتی و خواص چای سفید به مطالعات انسانی بیشتری احتیاج داریم. باوجودِاین، گنجاندن چای سفید در رژیم غذایی خالی از لطف نخواهد بود. دم کردن آسان و طعم دل پذیر این چای می تواند جایگزین خوبی برای نوشیدنی های دیگر باشد.

منبع: سایت چطور

منبع: راسخون
انتشار: 11 آبان 1400 بروزرسانی: 11 آبان 1400 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1835

به "خواص چای سفید برای حفظ سلامت بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص چای سفید برای حفظ سلامت بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید