تقویت سیستم ایمنی به یاری آب!

به گزارش ایران 20 دانلود، خبرنگاران : آب برای بدن از اهمیت بالایی برخوردار است و نوشیدن آن به تقویت ایمنی بدن نیز یاری شایانی می نماید، البته برای تقویت سیستم ایمنی با آب باید به نکاتی توجه داشت.

تقویت سیستم ایمنی به یاری آب!

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک: آیا می دانید که چند بار در روز باید آب نوشید ؟ احتمالا اغلب اوقات نوشیدن آب را نادیده می گیرید. آب فواید زیادی برای بدن انسان دارد و این روزها برای کرونا هم بسیار مهم است زیرا یکی از مهم ترین تقویت نماینده های سیستم ایمنی بدن می باشد که قدرت بدنی شما را تامین می نماید.

سیستم بدن انسان برای عملکرد صحیح و مناسب به آب احتیاج دارد. بدن شما از آب موجود در بافت ها، اعضای بدن و سلول ها برای عملکرد مناسب استفاده می نماید. زمانی که غذا را هضم می کنید و عرق می کنید، آب از دست می دهید. زمانی که نفس می کشید، تقریباً یک فنجان آب از دست می دهید. در نتیجه با همین اقدامات که موجب از دست دادن آب می شود، نمی توانید زندگی کنید. پس احتیاج به نوشیدن آب دارید. در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک ابتدا فواید نوشیدن آب را به شما معرفی خواهیم کرد که شامل:

1. آب به از بین بردن پسماند مضر یاری می نماید

سلامت معده و روده برای سیستم ایمنی بسیار حائز اهمیت است. زمانی که به اندازه کافی آب بنوشید، بدن به راحتی قادر خواهد بود پسماند غیر ضروری را شناسایی کند و آن ها را به وسیله ادرار از بدن خارج کند. کلیه ها به یاری آب، مواد پسماند را از بدن خارج می نمایند. در نتیجه خون و مواد مغذی در بدن به جریان می افتد.

2. آب به گوارش و جلوگیری از بیماری یاری می نماید

آب نقش مهمی در سلامت گوارش دارد. بخش مهمی از آب جذب جریان خون می شود که از معده عبور می نماید و به روده ها می رسد. روده عظیم به یاری آب گوارش را بهبود می بخشد و باعث می شود مواد غذایی که مصرف می کنید، به اجزای کوچکتری تبدیل شوند و به جذب مواد مغذی یاری می نماید. در نتیجه فواید بیشتری از رژیم غذایی می برید و سلامت کلی شما افزایش پیدا خواهد نمود. رطوبت رسانی مناسب در بدن باعث تنظیم اعضای بدن و یاری به از بین بردن بیماری هایی مثل آسم، یبوست، فشار خون، عفونت ادراری و سنگ کلیه می شود.

3. آب از دهیدراته شدن و خشکی بدن جلوگیری می نماید

رفع کردن احتیاج بدن از مایعات برای سلامت بسیار مهم است. زمانی که با یک بیماری روبرو می شوید، بدنتان داغ می نماید و آب زیادی را از دست می دهد. دهیدراته شدن یا کم آبی عاملی برای یبوست، سردرد و اثرات منفی روی روحیه است. همچنین ممکن است روی سطح توجه و حافظه شما اثرگذار باشد. بنابراین بسیار مهم است که آبرسانی طبیعی بدن خود را به وسیله نوشیدن مایعات افزایش دهید.

4. آب باعث عملکرد صحیح مغز می شود

یکی از حیاتی ترین عملکرد های آب این است که سلول های مغزی را آبرسانی می نماید و عملکرد های آن را بهبود می بخشد. 75 درصد ساختار مغز به آب احتیاج دارد و در نتیجه آب رسانی فعالیت های مغزی را به شکل صحیح تنظیم می نماید. آب شامل مقداری از الکترولیت ها مانند کلسیم، منیزیم، پتاسیم و سدیم است. الکترولیت ها به اندازه کافی نقش مهمی در عملکرد صحیح بدن دارند.

5. آب به سلامت قلب و عروق یاری می نماید

آبرسانی نقش مهمی در سلامت قلب دارد. یک قلب سالم می تواند خون و اکسیژن را پمپاژ کند و باعث شود که عضلات بهتر کار نمایند. کم آبی عاملی برای کاهش حجم خون و تجمع سدیم در بدن می باشد که موجب غلظت خون و محدودیت جریان خون می شود.

6. آب از مفصل ها، نخاع و بافت بدن محافظت می نماید

همه سلول ها و اعضای بدن برای عملکرد صحیح به آب احتیاج دارند. هیدراته و آبرسانی کردن بدن باعث می شود که سطوحی از رطوبت در خون، استخوان و مغز وجود داشته باشد. در نتیجه آب باعث می شود که نخاع بهتر عمل کند.

7. آب به فراوری بزاق یاری می نماید

آب می تواند برای افزایش سلامت دندان نیز موثر باشد. نوشیدن آب به اندازه کافی عاملی برای ایجاد خشکی دهان است. در نتیجه بدن نمی تواند به اندازه کافی بزاق فراوری کند تا دهان را مرطوب نگه دارد. بزاق به خنثی کردن اسید معده یاری می نماید و باعث می شود که جریان آزاد غذا و نوشیدنی در دهان شرایط خوبی پیدا کند. در نتیجه فرد کمتر به مشکلاتی مثل رفلاکس معده دچار خواهد شد.

8. آب به تنظیم دمای بدن یاری می نماید

آب دمای داخلی بدن را تنظیم می نماید و دمای بیرونی را هم بهبود می بخشد. عرق یکی از اصلی ترین چیزهایی است که از آب بدن استفاده می نماید تا دمای زیاد و بیش از حد بالایی در بدن ایجاد نشود.

آیا آب سیستم ایمنی را تقویت می نماید؟

بله. نوشیدن آب به بهبود بهتر سیستم ایمنی یاری می نماید. آبرسانی باعث می شود که بدن شما باکتری و سموم را که عامل عفونت هستند، از بین ببرد. اکسیژن و مواد مغذی به یاری آب در طول بدن توزیع می شوند. مواد پسماند نیز بهتر دفع می شوند و در نتیجه شرایط بیماری بهبود پیدا خواهد نمود.

برای افزایش ایمنی بدن چگونه از آب استفاده کنیم؟

سیستم ایمنی نقش مهمی در سلامت کلی بدن دارد و توانایی مبارزه با بیماری ها را ایجاد می نماید. مصرف آب به اندازه کافی یکی از انواع جلوگیری نماینده از بیماری می باشد اما انواع آب ها مختلف هستند.

آب قلیایی

آب قلیایی مربوط به مقیاس ph می باشد. تفاوت بین آب قلیایی با آب معمولی سطح اسیدیته است و به معنای این است که یون های هیدروکسید از هیدروژن بیشتر هستند. آب قلیایی شامل منیزیم، پتاسیم و کلسیم است و ترکیبات سمی موجود در بدن را خنثی می نماید و باعث می شود که بدن آن را راحت تر جذب کند و تاثیر بیشتری از آن نوشیدنی دریافت کند.

همچنین فواید زیر را دارد:

 • تقویت سیستم ایمنی
 • تقویت عملکرد گردش خون
 • افزایش کیفیت خون
 • تقویت استخوان
 • تنظیم گوارش
 • سم زدایی
 • دارای خواص آنتی اکسیدانی
 • یاری به رفع کردن مشکلاتی از جمله رفلاکس معده

آب گرم

آب در هر دمایی می تواند سلامت کلیه شما را تضمین کند اما چنانچه پیش از این در بخش بهداشت و سلامت نمناک در مطلب خواص باورنکردنی نوشیدن یک لیوان آب گرم خواندید آب گرم معمولاً فواید بسیاری دارد که به طور خلاصه شامل موارد زیر میشود:

 • گوارش سالم تر و یاری به هضم سریع تر غذا
 • سم زدایی بدن، زیرا آب گرم عاملی برای عرق کردن است که همین عرق سموم بدن را از بین می برد
 • افزایش وسعت رگ های خونی و بهبود جریان خون که به کاهش درد و ریلکس شدن عضلات یاری می نماید
 • از بین بردن اضافه وزن
 • افزایش سوخت و ساز
 • جذب مواد مغذی و بیرون ریختن پسماند مواد غذایی
 • از بین بردن گرفتگی گلو و بینی
 • یاری به جریان بهتر مخاط
 • از بین بردن استرس و اضطراب

آب لیمو

لیمو سرشار از مواد مغذی، منیزیم، کلسیم، آهن، پتاسیم، ویتامین ب کمپلکس و ویتامین c است. همچنین پتاسیم آن بیشتر از انگور و سیب است. آب لیمو فواید زیر را برای بدن دارد:

 • مبارزه با بیماری و عفونت
 • افزایش قدرت دستگاه ایمنی
 • بهبود سریع تر زخم های بدن
 • یاری به جذب آهن از غذا
 • طعم دادن به آب
 • سیتریک اسید موجود در آبلیمو باکتری را از بین می برد که عاملی برای بدبویی دهان است
 • سطح بالای ویتامین c به عنوان یک عامل جلوگیری نماینده برای رادیکال های آزاد و سرطان
 • یاری به تشکیل کلاژن برای سلامت پوست
 • یاری به از بین بردن حالت تهوع و یا جلوگیری از آن

چقدر آب بنوشیم؟

رساندن مایعات به بدن یک عمل مناسب می باشد اما بدن همه به اندازه یکسان به آب احتیاج ندارد. بسته به عوامل مختلف مثل مصرف دارو، فعالیت فیزیکی، سن و غیره، احتیاج به آب متفاوت است. قانون 8×8 می گوید که باید در طول روز 8 لیوان یا 236 میلی لیتر آب بنوشید. یعنی به طور کلی در طول روز 2 لیتر آب بخورید. البته هیچ سند علمی پشت این قضیه وجود ندارد. اگر یک مادر شیرده یا یک ورزشکار هستید و یا در منطقه ای هستید که آب و هوای گرم دارد، احتمالاً احتیاج شما به آب بیشتر است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1341

به "تقویت سیستم ایمنی به یاری آب!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقویت سیستم ایمنی به یاری آب!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید