خبرنگاران 5 مانع اصلی سرمایه گذاری

به گزارش ایران 20 دانلود، تهران- خبرنگاران- سرمایه گذاری موضوعی چند بعدی است که برای تحلیل آن باید تمام متغیرهایی که بر آن اثرگذار است مورد آنالیز قرار گیرد. در این راستا، یکی از مهم ترین موانع جذب سرمایه چه خارجی و چه داخلی، فضای کسب و کار نامساعد کشور است.

خبرنگاران 5 مانع اصلی سرمایه گذاری

روزنامه ایران در یادداشتی به قلم هادی حق شناس اقتصاددان، نوشته است: سـرمـایه گـذاری بخصوص سرمایه گذاری خـارجی یکـی از مؤلفه هایی است که در سـالیان گذشته با کاهش همراه بـوده است. برای ریشـه یابی دلایل عدم موفقیت های اقتصادی ایران در جذب سرمایه گذاری در ابتدا باید به موانعی که در راه آن وجود دارد نگاه کرد.

سرمایه گذاری موضوعی چند بعدی است که برای تحلیل آن باید تمام متغیرهایی که بر آن اثرگذار است مورد آنالیز قرار گیرد.در این راستا، یکی از مهم ترین موانع جذب سرمایه چه خارجی و چه داخلی، فضای کسب و کار نامساعد کشور است.

هم اکنون فضای کسب و کار ایران و شاخص های مختلف آن در شرایط مناسبی قرار ندارد به طوری که در بیشتر شاخص های آن رتبه ایران سه رقمی است. همین شاخص یکی از مهم ترین موانع جذب و ورود سرمایه محسوب می گردد. وقتی سرمایه گذار دشواری های محیط کسب و کار و فعالیت های اقتصادی را در اقتصاد ایران مشاهده و آن را با سایر کشورها مقایسه می نماید، در ورود به عرصه اقتصادی ایران دچار تردید می گردد.

مانع دیگری که درمقابل سرمایه گذاری وجود دارد، شرایط شاخص ها و متغیرهای پولی مانند نرخ تورم بالاست. درواقع نرخ تورم بیش از 30 درصدی کشور توجیه سرمایه گذاری را از بین می برد. این درحالی است که هم اکنون تعداد کشورهایی که تورم دو رقمی دارند بسیار محدود شده است و برهمین اساس این متغیر یکی از مهم ترین فاکتورهای مورد آنالیز توسط سرمایه گذاران است. تأثیر این متغیر به گونه ای است که حتی سرمایه گذاران خرد داخلی و مردم نیز به دلیل بالا بودن نرخ تورم بیشتر به سمت بازارهای غیرمولد می فرایند چرا که سرمایه گذاری در بخش های تولیدی با فرایند نرخ تورم تعیین نیست که در یک یا دو سال آینده چقدر توجیه اقتصادی داشته باشد.

همچنین غیرقابل پیش بینی بودن اقتصاد ایران به مانعی در مقابل جذب و ورود سرمایه تبدیل شده است. سرمایه گذار باید توانایی پیش بینی اقتصاد حداقل در میان مدت را داشته باشد تا براساس آن فعالیت و پروژه خود را دنبال کند و این در شرایطی است که هم اکنون امکان پیش بینی بخش های مختلف اقتصاد ایران از نظر عرضه و تقاضای کالا امکانپذیر نیست.

البته همچنان عامل تحریم نیز یکی از موانع مهم پیش روی سرمایه گذاری است. زمانی که جابجایی اقتصادی و حتی کالایی ایران تحت محدودیت های تحریم قرار گرفته است، سرمایه گذاران بخصوص خارجی ها ریسک ورود به اقتصاد ایران را نمی پذیرند.

درکنار این متغیرهای اقتصادی، شرایط و متغیرهای غیراقتصادی نیز در جذب و ورود سرمایه گذاری مؤثر است. برهمین اساس به متغیرهای گفته شده باید اظهارنظرهای سیاسی و چالش های منطقه ای و بین المللی ایران را نیز اضافه کرد. وقتی که ایران دچار مناقشات سیاسی می گردد سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی سیگنال های منفی دریافت می نمایند.

بنابراین در سرمایه گذاری خارجی باید مجموعه ای از متغیرهای مختلف را مورد آنالیز قرار داد که هر یک سهم و نقشی در آن دارد.

این درحالی است که توسعه به معنای رشد همه جانبه است. زمانی توسعه واقعی اتفاق می افتد که تمام بخش های اقتصادی، اجتماع و حتی سیاست رشد داشته باشد. در بخش اقتصادی نیز رشد یکجانبه معنای توسعه را نمی دهد و باید تمام بخش ها از صنعت، خدمات و کشاورزی با هم رشد کند. برهمین اساس در ادبیات اقتصادی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را با وجود درآمد سرانه بالا توسعه یافته نمی دانند چرا که رشد همه جانبه را تجربه نکرده اند.

این در شرایطی است که سرمایه گذاری ریشه اصلی رشد و توسعه محسوب می گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 21 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1048

به "خبرنگاران 5 مانع اصلی سرمایه گذاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 5 مانع اصلی سرمایه گذاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید