اویل پرایس خبرداد؛ جهش عظیم دیگر ایران در فراوری گاز

به گزارش ایران 20 دانلود، خبرنگاران: رسیدن فراوری روزانه گاز طبیعی به یک میلیارد متر مکعب یکی از سه استراتژی اصلی ایران در بخش منابع هیدروکربن بوده که از زمان شروع توسعه میدان گازی بزرگ پارس جنوبی در سال 1999 به همراه اهداف فراوری 5.7 میلیون بشکه در روز نفت و ساخت بخش پتروشیمی در کلاس جهانی، با جدیت دنبال نموده است.

اویل پرایس خبرداد؛ جهش عظیم دیگر ایران در فراوری گاز

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، اویل پرایس خبرداد، ایران در حال حاضر سرگرم اهداف فراوری نفت و بخش پتروشیمی است و هفته گذشته بیان کرد که تا خاتمه سال 1399 به هدف فراوری گاز دست خواهد یافت. همزمان بیان کرد که پالایشگاه ستاره خلیج فارس ظرفیت پالایش خود را افزایش داده است.

پارس جنوبی که ایران با قطر مشترک است، 14.2 تریلیون متر مکعب ذخایر گازی معادل هشت درصد از ذخایر گازی دنیا و حدود 40 درصد از مجموع 33.8 تریلیون متر مکعب ذخایر گازی ایران بعلاوه 18 میلیارد بشکه میعانات گازی دارد. این میدان در دو دهه گذشته در حدود 60 درصد از مجموع فراوری ایران سهم داشته و در اهداف ایران برای تبدیل شدن به یک بازیگر کلیدی در بازار دنیای گاز طبیعی مایع (LNG) اساسی به شمار می رود. با توجه به اهمیت دنیای این منبع، میدان گازی پارس جنوبی تا زمان وضع مجدد تحریمهای آمریکا در سال 2018 به نقطه رقابت میان اعضای ناتو و روسیه تبدیل شده بود و هر دو طرف مشتاق بودند بهترین شرکتهایشان در یک یا چند فاز پارس جنوبی حضور داشته باشند. برای اروپا مشارکت در توسعه پارس جنوبی فرصتی برای کاهش قابل توجه وابستگی به واردات گاز روسیه بود. روسیه هم مشتاق بود که رجحان گازی خود روی اروپا را حفظ کند و در عوض جریان گاز ایران را به سمت شرق روانه کند تا مناسبات گازی خود با آسیا و به خصوص با چین را تقویت کند. با خروج شرکت فرانسوی توتال از فاز 11 پارس جنوبی پس از تحریمهای جدید آمریکا، روسیه به همراه چین موقعیت برتر را در ایران پیدا کرد و این همکاری در قالب کار پیمانکاری در جریان است.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران هفته گذشته اظهار کرد که با سرمایه گذاری روسیه و چین، تجهیزات، فناوری و تخصص لازم، پارس جنوبی تا خاتمه سال جاری از ظرف فراوری روزانه 750 میلیون متر مکعب فراتر خواهد رفت و مجموع ظرفیت فراوری روزانه گاز طبیعی کشور را به یک میلیارد متر مکعب خواهد رساند. دو مرحله اول توسعه فراساحلی فاز 11 به شکل پتروپارس محول شده و فراوری این فاز به پالایشگاههای عسلویه و کنگان در استان بوشهر منتقل می گردد و جکت سکوی این فاز در جزیره قشم آماده نصب است.

طبق طرحهای پتروپارس، فاز 11 در دو مرحله یکپارچه و متوالی توسعه خواهد یافت و هر مرحله 15 چاه دارد و هدف فراوری روزانه 56 میلیون متر مکعب گاز به همراه 75 هزار بشکه میعانات گازی را هدف گرفته است. بعلاوه به منظور اطمینان از توزیع گاز به پالایشگاههای مربوطه، دو خط لوله 32 اینچی به طول بیش از 270 کیلومتر احداث و نصب خواهند شد.

منابع مطلع ایرانی هفته گذشته در گفت و گو با اویل پرایس اظهار کردند که حدود 33 میلیارد دلار آمریکا تا به امروز برای توسعه پارس جنوبی هزینه شده و درصد بسیار بالایی از کار در همه فازها تقریبا تکمیل شده و تنها شماری از آنها هنوز به نرخ تکمیل 95 درصد نرسیده اند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 2 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 982

به "اویل پرایس خبرداد؛ جهش عظیم دیگر ایران در فراوری گاز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اویل پرایس خبرداد؛ جهش عظیم دیگر ایران در فراوری گاز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید