خبرنگاران کرونا رنجی مضاعف برای بیماران اختلال اضطرابی وسواس

به گزارش ایران 20 دانلود، تهران - خبرنگاران - متخصص اعصاب و روان معتقد است: شیوع بیماری کووید19 برای بیماران مبتلا به اختلال اضطرابی وسواس به مانند یک تاییدیه خارجی عمل کرده و این مساله نیازمند معالجه و درمان است.

خبرنگاران کرونا رنجی مضاعف برای بیماران اختلال اضطرابی وسواس

آمنه ستاره فروزان روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرنگاران در خصوص اختلال اضطرابی وسواس گفت: اختلال وسواس جزو اختلالات اضطرابی محسوب می شود که به منظور فرونشاندن تکانه های اضطرابی با برخی رفتارهای تکرارشونده همراه می شود.

وی ادامه داد: این رفتارها در اختلال اضطرابی وسواس که از تفکرات بیمار ناشی می شود، به شست وشو محدود نبوده و برخی از رفتارها نظیر جمع بستن شماره پلاک ماشین ها در خیابان، احساس باز گذاشتن در و چک کردن به دفعات را نیز دربرمی گیرد.

فروزان شرح داد: به عنوان مثال بیمار باور دارد که در صورت جمع نبستن شماره پلاک ماشین ها در خیابان با اتفاقات بدی روبه روی خواهد شد، بنابراین به طور مداوم بیرون از منزل این کار را تکرار می کند.

این روانپزشک اعلام کرد: این طرز تفکرات باید با یک استدلال منطقی مثلا درباره کاهش شست وشو متوقف شود، اما در صورت تداوم رفتار و عملکرد مستلزم معالجه و درمان است.

فروزان ادامه داد: در حال حاضر اما با شیوع ویروس کرونا و ارتباط این بیماری با رعایت اصول بهداشتی، یک شاهد مثالی برای بیماران اختلال اضطرابی وسواس پیدا شده که تقویت کننده تفکرات وسواسی در بیماران مبتلا به شست وشوی وسواسی است.

وی اضافه کرد: در واقع کرونا و تنش روانی ناشی از آن زمینه بروز این اختلال را به ویژه برای اشخاصی که زمینه ابتلا به این بیماری را داشته اند، به عنوان یک تاییدیه خارجی تایید می کند.

اختلال اضطرابی وسواس نیازمند دارودرمانی است

این متخصص اعصاب و روان تاکید کرد: اختلال اضطرابی وسواس نیازمند دارودرمانی است، اما به منظور افزایش شانس بهبود، فاصله از آغاز علائم بالینی تا آغاز درمان باید کوتاه باشد، بنابراین افرادی که به صورت غیرمنطقی (وخارج از پروتکل های توصیه شده) درگیر شست وشو و ضدعفونی می شوند، باید برای درمان دارویی به روانپزشک مراجعه کنند.

به گزارش خبرنگاران، براساس آمار گروه های آموزشی کار درمانی و آمار زیستی و اپیدمیولوژی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، کووید 19، با ایجاد اختلال در یکپارچگی اجتماعی، یکپارچگی در منزل و فعالیت های مولد، تهدیدی برای سلامت جامعه محسوب می شود.

منبع: ایرنا
انتشار: 17 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1400 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1584

به "خبرنگاران کرونا رنجی مضاعف برای بیماران اختلال اضطرابی وسواس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کرونا رنجی مضاعف برای بیماران اختلال اضطرابی وسواس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید