حذف گواهی عدم سوءپیشینه از 90 درصد مجوزهای آغاز کسب و کار

به گزارش ایران 20 دانلود، وزیر امور مالی و دارایی در انتها جلسه روز گذشته هیئت مقررات زدایی و بهبود فضای کسب و کار از مصوبه این هیئت برای حذف شرط ارائه مدرک عدم سوءپیشینه متقاضیان در بیش از 90 درصد مجوزهای کشور اطلاع داد.

حذف گواهی عدم سوءپیشینه از 90 درصد مجوزهای آغاز کسب و کار

به گزارش شبکه اخبار مالی و دارایی ایران سید احسان خاندوزی در سرانجام جلسه انتها وقت روز گذشته هیئت مقررات زدایی و بهبود فضای کسب و کار گفت: در جلسه هیئت مقررات زدایی و بهبود فضای کسب و کار مقرر شد، ابتدا خود وزارت اقتصاد به عنوان پیشگام تسهیل مجوز ها، تمام مجوز های زائد مرتبط با سازمان های زیر مجموعه را آنالیز و آنها را تسهیل یا حذف کند.

وی گفت: به همین دلیل در جلسه، تمام مجوز های دارای شروط مبهم و قابل تفسیر که می توانست برای مردم و فعالان مالی سؤتعبیر ایجاد کند و آنها را ماه ها در پیچ و خم دستگاه های اداری معطل نماید، آنالیز و تعداد 57 مجوز در حوزه های بورسی، گمرکی، شرکت های بیمه، خدمات مالیاتی و ... تسهیل یا حذف شد.

وزیر اقتصاد با تشکر از وزارت ورزش و جوانان بابت همکاری بسیار خوب با هیئت مقررات زدایی و بهبود فضای کسب و کار، بیان کرد: در جلسه، تمام مجوز های مرتبط با آغاز کسب و کار ها در حوزه ورزش و جوانان نیز حذف، تسهیل و یا شفاف سازی شد.

وی مصوبه بسیار حائز اهمیت دیگر هیئت مقررات زدایی و بهبود فضای کسب و کار در جلسه را تصویب حذف شرط عدم سوءپیشینه افراد به عنوان شرط آغاز کسب و کار بیان کرد، بجز در مواردی که قوانین رسمی، در این ارتباط، تصریح نموده باشند.

خاندوزی توضیح داد: باور ما این است که نباید افرادی که در دورانی از زندگی خود مرتکب بزه و تخلف شده اما بعداً به دامن جامعه بازگشته و می خواهند فعالیتی مالی را آغاز نمایند، بخاطر الزامات فرا قانونی از حق کسب و کار محروم شوند.

وی با بیان اینکه الزام افراد به ارائه مدرک عدم سوءپیشینه برای آغاز فعالیت مالی، موجب نارضایتی بسیار زیادی بین مردم شده بود، گفت: پس از آنالیز ها مشخص شد، تا کنون بیش از 90 درصد از مجموع 300 مجوز کسب و کاری که آغاز آنها، مشروط به ارائه عدم سوءپیشینه شده بود، فاقد پایه قانونی بوده و تنها 10 درصد از آنها مستند به مصوبه مجلس شورای اسلامی یا شورا های عالی بوده است که خوشبختانه این 90 درصد امشب کنار گذاشته شد.

وزیر اقتصاد ادامه داد: بعلاوه شروط زائد دیگری از جمله مشخص شرط سنی حداقل 25 سال برای آغاز کسب و کار نیز در جلسه امشب هیئت مقررات زدایی و بهبود فضای کسب و کار حذف شد، چرا که عقیده ما بر این است، اگر فرد واقعاً مدرک تخصصی مربوط را دارد یا دوران خدمت سربازی را پشت سر گذاشته، در هر سنی باید بتواند وارد کسب و کار گردد.

خاندوزی در پاسخ به سؤالی در مورد کیفیت و سرعت اتصال دستگاه های اجرایی کشور به درگاه ملی مجوز ها، گفت: در هفته های اخیر، سرعت همکاری دستگاه ها برای برخط شدن مجوز های خود بسیار افزایش یافته که جای تشکر، هم از خود دستگاه های اجرایی دارد و هم صدا و سیما که همکاری بسیار خوبی در این زمینه داشته است.

وی اضافه کرد: بنظر می رسد این خبر خوشی برای قاطبه مردم و فعالان مالی در انتها اسفند ماه بویژه با توجه به همکاری بسیار خوب دستگاه هایی مثل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ورزش و جوانان و چند دستگاه دیگر باشد.

خاندوزی گفت: البته بعضی از دستگاه ها هم هستند که مجوز های خود را به صورت برخط روی سامانه های خود قرار داده اند اما سامانه آنها از معبر درگاه ملی نظام یکپارچه مجوز ها عبور نمی کند که دارد کوشش می گردد، مسائل فنی برای پیوستن آنها هم حل گردد.

وزیر اقتصاد توضیح داد: بعضی دستگاه ها هم متأسفانه در این زمینه، خیلی نسبت به تکلیف قانونی خود عقب هستند و ما به وزرا و مسئولان عالی این دستگاه ها بیان کردیم که انتظار می رود، این عقب ماندگی را تا 18 اسفند ماه جبران نمایند.

خاندوزی در پاسخ به سؤال دیگری تأکید کرد: ما بسته به مورد و با ذکر مصداق، کاملاً آماده هستیم، هر نقد و شکایتی در زمینه صدور مجوز های مرتبط با حوزه وزارت اقتصاد و زیر مجموعه آن را رسیدگی کنیم و در صورت صحت، من زیر مجموعه های وزارت اقتصاد را مکلف خواهم کرد که حتماً به آن رسیدگی نمایند.

وی توضیح داد: اراده جدی و قطعی نه تنها وزارت اقتصاد بلکه کل دولت این است که یاری کنیم، فرآیند آغاز کسب و کار در کشور ما سهل، ساده، کم هزینه، روان و بدون فساد باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 23 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1401 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 2028

به "حذف گواهی عدم سوءپیشینه از 90 درصد مجوزهای آغاز کسب و کار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف گواهی عدم سوءپیشینه از 90 درصد مجوزهای آغاز کسب و کار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید