تولید بومی تجهیزات قفس پرورش ماهی توسط دانش بنیان ها

به گزارش ایران 20 دانلود، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی وفناوری، نادر قلی ابراهیمی دبیر کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در آیین رونمایی از براکت سه کاناله تزریقی قفس های پرورش ماهی گفت: اکنون ساخت نخستین براکت قفس های پرورش ماهی را توسط شرکت های دانش بنیان شاهد هستیم.

تولید بومی تجهیزات قفس پرورش ماهی توسط دانش بنیان ها

وی گفت: به زودی راه اندازی نخستین مزرعه بومی پرورش ماهی در دریا را خواهیم داشت. اتفاقی که به توسعه فناوری پرورش ماهی در دریا و تامین پروتئین مورد نیاز کشور کمک موثری می کند.

وی اضافه کرد: پرورش ماهی در دریا به عنوان یکی از روش های نوین آبزی پروری و تولید پروتئین در دهه های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

به گفته ابراهیمی، این روش به دلیل استفاده از منابع دریا برای تصفیه آب، اکسیژن رسانی، کنترل دما و تأمین بخشی از غذای مورد نیاز آبزیان از نظر سرمایه گذاری، تراکم تولید و کیفیت محصول مقرون به صرفه است.

کاهش میزان مصرف آب شیرین برای تولید پروتئین

وی بیان نمود: استفاده از این روش، میزان مصرف آب شیرین برای تولید پروتئین را به صفر می رساند. این موضوع در شرایط کم آبی کشور بسیار مهم و حیاتی است.

دبیر کارگروه آب، خشکسالی فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تاکید کرد: در ایران با توجه به لزوم تولید پروتئین دریایی و محدودیت در منابع آب شیرین و سواحل بالای 5 هزار کیلومتر استفاده از این روش در برنامه ششم توسعه کشور مورد توجه قرارگرفته است.

به گفته ابراهیمی، در برنامه ششم توسعه، تولید 200 هزار تن ماهی پرورشی در قفس پیش بینی شده است اما این مهم به دلایل مختلفی هنوز محقق نشده و تنها درصدی از آن اجرایی شده است.

وی ادامه داد: این طرح علاوه بر توسعه صنعت دریا و ایجاد اشتغال، نقش اثرگذاری هم در تحقق اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان دارد.

تکیه بر توان متخصصان داخلی

دبیر کارگروه تخصصی آب، خشکسالی فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اضافه کرد: این طرح توسط یک شرکت دانش بنیان با مشارکت دو شرکت دانش بنیان دیگر، با حمایت ستاد توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با تکیه بر توان متخصصان داخلی بومی سازی شده است.

به گفته وی، جزیره قشم برای تولید قطعات و محل اجرای نخستین مزرعه بومی پرورش ماهی در قفس انتخاب شده است. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم با مشارکت اعتباری از اجرای این طرح حمایت کرده است.

ابراهیمی در ادامه بیان نمود: بیشتر براکت ها و دیگر تجهیزات مورد نیاز این صنعت از کشورهای نروژ، ایتالیا، چین و ترکیه تأمین می شود؛ اما با تلاشی دانش بنیان، این کار بومی سازی شد و همه تجهیزات این کار در داخل کشور تولید می شود.

دبیر کارگروه توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین عنوان کرد: فناوری های مرتبط با آب یکی از محورهای توسعه کشور است. باید از این ظرفیت در سواحل آبی کشور استفاده کنیم. ما باید به گونه ای عمل کنیم که شرمنده نعمات و فرصت های داخلی نشویم.

وی اضافه کرد: ایران در کمربند خشک و نیمه خشک کره زمین واقع شده است. کشوری با نزولات آسمانی کم و تبخیر بالا. آمارها گواه این است که در ایران باوجود حدود 450 میلیارد مترمکعب نزولات بارشی و با تبخیر بالای 70 درصدی، حجم آب قابل برنامه ریزی در مقابل نیاز توسعه ای کشور کم است.

ابراهیمی همچنین تاکید کرد: باید برای استفاده درست از این میزان آب برنامه ریزی کنیم تا بتوان جهش تولید و اقتصاد مقاومتی را محقق کرد و همه بخش ها ضرورتا باید در مرز دانش حرکت کند و از فناوری ها برای توسعه صنعت آب بهره ببریم.

تولید انبوه ماهی در قفس

وی استفاده از دانش بومی کشور برای توسعه صنعت آب را ضروری دانست و گفت: تولید انبوه ماهی در قفس، افتخاری است که زیست بوم فناوری و نوآوری برای کشور به ارمغان آورد. رهاوردی فناورانه با تکیه بر دانش بومی بدون استفاده از منابع محدود آب کشور.

دبیر کارگروه توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به حمایت های جدی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از حرکت فناورانه تولید براکت سه کاناله تزریقی قفس های پرورش ماهی، تاکید کرد: این کار باید با کمک جوانان متخصص داخلی ادامه داشته باشد و زنجیره این کار به صورت کامل دیده شود؛ یعنی همه گلوگاه های فناورانه تولید ماهی در قفس در دریا را شناسایی و نسبت به رفع آن با کمک توان زیست بوم فناوری و نوآوری اقدام کنیم.

ابراهیمی با تاکید بر حمایت های مادی و معنوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از شعار هر خانواده صیاد یک قفس، اضافه کرد: باید در اجرای چنین طرح های فناورانه ای از ظرفیت شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها بهره برد و از ایجاد شتاب دهنده های مرتبط در این حوزه حمایت کرد.

وی ادامه داد: این شرکت توانایی توسعه 50 هزار تن زیرساخت قفس پرورش ماهی در سال را دارد که این میزان تولید، بخش قابل توجهی از اهداف برنامه ششم توسعه را محقق می کند.

وی همچنین گفت: نخستین قفس بومی با همه قطعات ایران ساختی آن، آبان ماه سال جاری در سواحل قشم به دریا انداخته می شود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 آبان 1399 بروزرسانی: 20 آبان 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1234

به "تولید بومی تجهیزات قفس پرورش ماهی توسط دانش بنیان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید بومی تجهیزات قفس پرورش ماهی توسط دانش بنیان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید