تشدید دوباره تنش ها میان چین و آمریکا

به گزارش ایران 20 دانلود، خبرنگاران : دو متمم قانون بودجه نظامی آمریکا در حمایت از موضع ژاپن در موضوع جزایر مورد اختلاف با چین و نیز موافقت دولت با فروش جنگنده های اف 16 به تایوان, باعث تشدید تنش ها میان آمریکا و چین شده است.

تشدید دوباره تنش ها میان چین و آمریکا

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران , روزنامه هرالد تریبون با آنالیز بودجه نظامی سال آینده آمریکا به بیان نکاتی در آن می پردازد که موجب اعتراض شدیدی از جانب چین شده است. به گزارش این روزنامه اگرچه انتصاب جان کری به عنوان وزیر امور خارجه جدید آمریکا با استقبال چینی ها روبرو شده است اما وجود دو متمم در قانون بودجه نظامی 633 میلیارد دلاری سال 2013 آمریکا باعث شده روابط نه چندان خوب این کشور با چین دچار مسائل فزاینده ای گردد.

در یکی از مفاد این قانون چنین ذکر شده است که آمریکا هیچ نوع موضعی در خصوص حاکمیت نهایی جزایر سنکاکو اتخاذ نمی نماید, اما از موضع دولت ژاپن در خصوص این جزایر مورد مناقشه حمایت می نماید. حاکمیت این جزایر که در دریای چین واقع شده اند مورد ادعای چین, ژاپن و تایوان است.

در ماده مورد نظر بر تعهد واشنگتن نسبت به اتحاد امنیتی دوجانبه با توکیو تأکید شده و چنین اعلام شده که اقدامات یکجانبه طرف سوم, بر تأیید کنترل دی فاکتوی ژاپن بر این جزایر از جانب آمریکا هیچ تأثیری نخواهد گذاشت. رزونامه دولتی چاینادیلی طی سرمقاله ای نوشت, این سند در اقدامی آشکار برای تقویت ادعاهای غیرمآغاز ژاپن, اعلام نموده که در صورت حمله به جزایر، معاهده امنیتی آمریکا و ژاپن در خصوص این مناقشه نیز کاربرد خواهد داشت.

بند دیگر قانون بودجه نظامی سال 2013 آمریکا که مورد انتقاد شدید رسانه های دولتی چین و مقامات این کشور قرار گرفته است حمایت کنگره از فروش ده ها فروند هواپیمای اف16 به تایوان است. این متمم که به درخواست کی گرانر (Kay Granger)، نماینده جمهوری خواه تگزاس, به قانون بودجه الحاق شده از تایوان به عنوان متحد استراتژیک آمریکا در اقیانوس آرام یاد می نماید. چین با فروش هر نوع سلاح به تایوان که آن را یکی از استان های خود می داند به شدت مخالف است.

سال گذشته دولت اوباما از فروش 66 فروند اف16 به تایوان اجتناب نموده بود اما با اختصاص بودجه ای 5، 3 میلیارد دلاری آغاز به بروزرسانی ناوگان هواپیماهای جنگی قدیمی این دولت کرد. این امر باعث اعتراض شدید چین شد, بنابراین در صورت امضای قانون بودجه نظامی سال 2013 توسط اوباما باید منتظر واکنش های شدیدتری از جانب دولت چین باشیم.

منبع: تسنیم
انتشار: 5 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 683

به "تشدید دوباره تنش ها میان چین و آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشدید دوباره تنش ها میان چین و آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید