بخشنامه وزارت ارشاد درباره استفاده از نام ها و گویش های محلی

به گزارش ایران 20 دانلود، وزارت ارشاد از بلامانع بودن استفاده از نام های مورد استفاده در گویش­ های محلی و قومی اطلاع داد.

بخشنامه وزارت ارشاد درباره استفاده از نام ها و گویش های محلی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخشنامه ای از بلامانع بودن استفاده از نام های مورد استفاده در گویش­ های محلی و قومی رایج در منطقه ها مورد سکونت اقوام در نامگذاری خدمات، محصولات، مؤسسه­ ها و اماکن اطلاع داد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در بخشی از این بخشنامه خطاب به معاونان، رؤسا و مدیران کل ستادی و استانی این وزارتخانه آمده است: در اجرای مادۀ 6 آیین­ نامۀ اجرایی قانون ممنوعیت به­ کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه، مصوب سال 1378 هیأت وزیران و اصلاحات بعدی در سال 1394مطابق نص صریح آیین­ نامۀ یادشده، استفاده از نام های رایج در گویش­ های محلی و قومی در منطقه ها مورد سکونت اقوام در نامگذاری خدمات، محصولات، مؤسسه­.ها و اماکن مانعی ندارد.

در این بخش نامه بعلاوه از بلامانع بودن استفاده از اسامی خاص اقلیت­ های دینی شناخته­ شده در قانون اساسی نیز در نامگذاری های فوق الذکر اشاره شده است.

بر اساس این بخشنامه معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع­ رسانی موظف است دستورالعمل صدور مجوز تبلیغات و نام­گذاری اسامی محصولات، خدمات، مؤسسه­ ها، اماکن و سر در فروشگاه­ ها، واحدهای صنفی و مؤسسات تجاری مربوط از جمله منطقه ها مرتبط با اقوام و گویش­ های محلی را با رعایت مفاد این بخشنامه تهیه و پس از تصویب در کمیتۀ مرکزی سازمان­ های تبلیغاتی کشور به اجرا گذارده و گزارش آن را هر سه ماه یکبار ارائه نمایند.

در این بخش نامه آمده است که تمام دفاتر و ادارات­ کل ستادی و استانی در این زمینه موظف به همکاری با معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع­ رسانی هستند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 10 خرداد 1402 بروزرسانی: 10 خرداد 1402 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 2237

به "بخشنامه وزارت ارشاد درباره استفاده از نام ها و گویش های محلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخشنامه وزارت ارشاد درباره استفاده از نام ها و گویش های محلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید