ایران یکی از محورهای دیدار مقام های ارشد آمریکا و هند

طبق اعلام واشنگتن، هیات اعزامی هند در دیدار با معاون وزیر خارجه آمریکا درباره روابط دوجانبه و مسائلی از قبیل ایران، افغانستان، کره شمالی و ونزوئلا رایزنی کردند.

ایران یکی از محورهای دیدار مقام های ارشد آمریکا و هند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزارت خارجه آمریکا بیانیه ای درباره دیدار معاون امور سیاسی وزیر خارجه این کشور با ویجای کشاو گوکاله وزیر مشاور در امور وزیر خارجه هند منتشر کرد و در آن خبر داده که مسائل مرتبط با ایران یکی از مسائل مورد رایزنی دو طرف بوده است.

ویجای کشاو گوکاله وزیر مشاور در امور خارجه هند که برای سفری سه روزه به آمریکا سفر نموده، پیش از دیدار با مایک پامپئو، وزیر خارجه این کشور، با معاون امور سیاسی او دیدار و گفت وگو کرد.

پیشتر، سخنگوی وزارت خارجه هند اعلام نموده بود که قرار است در دیدارهای این هیات هندی در آمریکا، درباره مکانیسم های روابط دوجانبه، مسائل عمده سیاست خارجه و مسائل مشترک میان دو طرف آنالیز گردد.

وزارت خارجه آمریکا سه شنبه شب بیانیه ای درباره دیدار دیوید هیل معاون امور سیاسی وزیر خارجه این کشور با گوکاله منتشر کرد.

طبق این بیانیه، هیل و گوکاله بر حیاتی بودن مشارکت استراتژیک آمریکا-هند و اهمیت رهبری مشترک دو کشور برای تقویت نظم مبتنی بر قوانین در منطقه ایندوپاسیفیک تاکید کردند.

مقام های آمریکایی و هندی در این دیدار، توافق خودشان را درباره تعمیق همکاری ها به منظور حصول به اهداف مشترکشان در ایندوپاسیفیک و همکاری با دیگر شرکای شان در این منطقه اعلام کردند.

بنا بر اعلام وزارت خارجه آمریکا، هیل و گوکاله همچنین درباره همکاری در زمینه مقابله با تروریسم و مجموعه ای از موضوعات منطقه ای و جهانی مورد علاقه دو کشور از قبیل وضعیت جاری در افغانستان، کره شمالی، ایران و ونزوئلا صحبت کردند.

این مقام ارشد هندی با مایک پامپئو وزیر خارجه هند هم دیداری دوجانبه ترتیب داد اما وزارت خارجه آمریکا جزئیات بیشتری درباره این دیدار منتشر ننموده است.

سفر هیات هندی به واشنگتن در حالی انجام شده که رایزنی های دو کشور درباره مسائلی از قبیل معافیت های مدنظر دهلی نو در رابطه با تحریم های ایران تشدید شده است.

هند علیرغم فشارهای آمریکا خواستار تداوم خرید نفت از ایران و همچنین پیش بردن طرح های سرمایه گذاری خود در بندر چابهار است.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: بروزرسانی: 26 مهر 1398 شناسه مطلب: 157

به "ایران یکی از محورهای دیدار مقام های ارشد آمریکا و هند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران یکی از محورهای دیدار مقام های ارشد آمریکا و هند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید