ایران با لغو معافیت های هسته ای به غنی سازی 20 درصدی اورانیوم ترغیب می شود، برجام یک گام تا فروپاشی!

به گزارش ایران 20 دانلود، یک روزنامه لبنانی تصمیم آمریکا در لغو معافیت های هسته ای ایران را عامل ترغیب تهران به غنی سازی مجدد اورانیوم تا حد 20 درصد دانست و نسبت به تبعات آن همچون فروپاشی برجام هشدار داد.

ایران با لغو معافیت های هسته ای به غنی سازی 20 درصدی اورانیوم ترغیب می شود، برجام یک گام تا فروپاشی!

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری خبرنگاران، روزنامه الاخبار چاپ لبنان در گزارشی نوشت: مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا هفته گذشته در بیانیه ای گفت واشنگتن معافیت های تحریمی پروژه های اتمی ایران مرتبط با توافق هسته ای را تمدید نخواهد کرد. این اقدام گام دیگری در راستای قطع ارتباط آمریکایی ها با توافقی بین المللی است که در سال 2015 امضا شد.

طبق این گزارش، بعد از اقدام دولت آمریکا تحلیل های زیادی انجام شد و همه آن ها بر این محور تأکید کردند جمهوری اسلامی ایران در برابر گامی که واشنگتن برداشته و در وقتی مناسب توصیف کرده است، اقدام متقابل انجام خواهد داد؛ به ویژه اینکه میان اروپا و آمریکا روابط گسترده ای وجود دارد و زمان لغو تحریم های تسلیحاتی نزدیک است.

اقدام آمریکا در تحریم هسته ای ایران نقض قطعنامه 2231 است

الاخبار می نویسد: ایرانی ها چنین تصمیماتی را بر کشورشان بی تأثیر می دانند و بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در واکنش به تصمیم اخیر آمریکا گفت که آمریکا تلاش می کند با اقداماتش فشار بر ایران را افزایش دهد، اما در عمل اتفاقی نمی افتد و اعلام این تصمیم چیزی بیش از یک سر و صدای رسانه ای نیست. با وجود این، چندین موضوع مهم وجود درد که می تواند در تعیین سرنوشت این دوئل مؤثر باشد؛ نخست، اینکه تصمیم آمریکا نیروگاه تحقیقاتی اراک را شامل می شود که با آب سنگین کار می کند و ماده پلوتونیوم تولیدی آن می تواند بنا به ادعای واشنگتن در ساخت بمب های اتمی به کار رود. این در حالی است که تهران تأکید کرده از این نیروگاه برای تحقیق و توسعه و تولید ایزوتوپ های پزشکی و صنعتی استفاده می کند.

نیروگاه هسته ای اراک

این گزارش می افزاید: نیروگاه اراک از بزرگ ترین تأسیسات هسته ای ایران است که مدت ها به محلی برای ماراتن میان محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و جان کری، وزیر امور خارجه وقت آمریکا تبدیل و به دلیل اهمیتش به چالشی فرا روی دو طرف برای بستن توافق هسته ای بدل شده بود.

ایران آماده ازسرگیری فعالیت های هسته ای است

این روزنامه لبنانی می افزاید: موضوع بعد این است که آمریکایی ها نگران استفاده ایران از رآکتور آب سنگین (اراک) برای اهداف نظامی بودند و تلاش کردند تا در چارچوب توافق هسته ای بر روی مهندسی آن کار کنند. از همین رو آمریکا و چین مأمور شده بودند تا برای اطمینان از صحت عملکرد ایران در چارچوب توافق هسته ای بر آن نظارت داشته باشند تا مطمئن شوند ایران قصدی برای استفاده نظامی و ساخت سلاح ندارد.

الاخبار نوشت: بعد از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در آمریکا، این کشور از توافق هسته ای خارج شد تا برخی بندهای توافق شده در آن اجرایی شود. بنابراین آمریکایی ها تصمیم جدیدی گرفتند و آن این است که در صورت ازسرگیری فعالیت های گذشته رآکتور آب سنگین اراک، بار دیگر محدودیت ها و تحریم هایی علیه ایران اعمال شود. طبعاً ایران گفت آماده ازسرگیری فعالیت های تأسیسات هسته ای خود به مانند سابق یا تکمیل کردن تصمیمات جدید بر مبنای توان داخلی است و آمریکا نیز سخن از تحریم های جدید به میان آورد. این فرایند همکاری های هسته ای میان ایران و گروه 1+4 را با پیچیدگی روبرو کرده است.

به نوشته الاخبار، آمریکا در حالی به افزایش تحریم ها روی آورده که برجام این امکان را برای رآکتور تهران فراهم کرده تا در چارچوب این توافق بین المللی به تولید اورانیوم غنی شده با خلوص پایین و غلظت کمتر از چهار درصد اقدام کند؛ میزانی که می تواند در تولید سوخت رآکتورهای هسته ای استفاده شود. ایران تا قبل از توافق هسته ای اورانیوم غنی شده 20 درصد تولید می کرد که بعد از برجام فرایند تولید آن را متوقف کرده بود تا به توافقی که با طرف های خارجی بسته بود، پایبند باشد.

تصمیم آمریکایی ها در افزایش تحریم ها می تواند تهران را به غنی سازی مجدد اورانیوم تا حد 20 درصد ترغیب کند و این گزینه عملیاتی به معنای فروپاشی توافق هسته ای است.

در گزارش این روزنامه لبنانی آمده است: آمریکا برای به نابودی کشاندن توافق هسته ای از تحریک اروپایی ها دریغ نمی کند، از سویی بر آن ها برای توقف کانال مبادلات مالی خود با ایران فشار می آورد و از سوی دیگر مسکو، پکن و لندن را برای توقف همکاری ها در زمینه نیروگاه اراک تحت فشار قرار می دهد.

الاخبار در سرانجام گزارش نوشت: تصمیم آمریکا تلاشی برای درگیری با ایران و تحریک اروپا برای هم پیمانی با خود در راستای تقابل است. از این رو، واشنگتن به شدت در تلاش است تا مانع از دستیابی ایران به تسلیحات جدید شود. در مقابل ایرانی ها دست بسته نخواهند ماند، دست کم تا آخرین لحظه می جنگند و شاید همچون گذشته گام های اجرای تعهدات هسته ای خود را تا پس از لغو تحریم تسلیحاتی به تعویق بیندازند.

4106/4033/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 14 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1032

به "ایران با لغو معافیت های هسته ای به غنی سازی 20 درصدی اورانیوم ترغیب می شود، برجام یک گام تا فروپاشی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران با لغو معافیت های هسته ای به غنی سازی 20 درصدی اورانیوم ترغیب می شود، برجام یک گام تا فروپاشی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید