گازبهای مشترکان پرمصرف چگونه محاسبه می گردد؟

به گزارش ایران 20 دانلود، به گزارش خبرنگاران، به نقل از صداوسیما سیدجلال نورموسوی در ارتباط با رسانه ملی با موضوع محاسبه گازبهای مشترکان خانگی، ابتدا با بیان اینکه اکنون میانگین فراوری روزانه گاز طبیعی در کشور حدود 800 تا 810 میلیون مترمکعب است، گفت: به غیر از اندازه صادرات، باقی فراوری در زمستان مصرف می گردد، اما در تابستان برای ذخیره سازی و تزریق به چاه های ذخیره سازی از این اندازه فراوری استفاده می کنیم.

گازبهای مشترکان پرمصرف چگونه محاسبه می گردد؟

وی با اشاره به مصرف روزانه حدود 750 تا 760 میلیون مترمکعب گاز در کشور در فصل سرما، اضافه کرد: ما هیچ گاه نمی گوییم گاز را مصرف نکنید، بلکه می گوئیم درست مصرف کنید، زیرا اگر بخواهیم فرایند مصرف را در ایران و دیگر کشورها مرور کنیم تعیین است که درست مصرف نمی کنیم و اکنون هم حدود دو ماه یا سه ماه مشکل تأمین گاز برای همه بخش ها وجود دارد که باید مدیریت گردد که در بخش خانگی و تجاری بهینه تر مصرف کنیم تا بخش های تولیدی هم بتوانند به مقدار نیازی که برای آن ها پیش بینی شده است از گاز استفاده نمایند، وگرنه بحث مصرف با قیمت دو مقوله فرق دارد.

سرپرست مدیریت هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران توضیح داد: انتظار همه دولت ها این است که شماری از استانداردها به وسیله همه، در بخش خانگی برای مصرف گرمایشی و تأمین آب گرم و در بخش صنعت بر اساس الگوی مصرف به ازای واحد کالای تولیدی، در بخش نیروگاه ها برای رعایت بازدهی باشد و حداقل ها رعایت گردد، این انتظار دولت هاست که واحدهایی که مصرف نماینده گاز هستند با رعایت این موارد یاری نمایند که ما گاز را هدر ندهیم.

نورموسوی ادامه داد: شرکت ملی گاز به عنوان حق العمل کار فقط گاز را به مردم تحویل می دهد و همه مبالغ به حساب سازمان هدفمندی می رود و پول برای دولت است و ما هم مبلغ ثابت حق العمل خودمان را می گیریم. نکته دیگر این است که وظیفه ذاتی ماست خدمت رسانی کنیم و به عبارتی گاز فروش هستیم و همه حجم گاز تولیدی را انتقال می دهیم و درصدد هستیم توزیع کنیم، زیرا به هر حال ما نمی توانیم گاز را نگه داریم.

وی در تشریح نحوه محاسبه گازب ها گفت: در اقلیم های مختلف از سردترین اقلیم که اقلیم یک است تا گرم ترین اقلیم که پنج است و شامل شهرهای جنوبی ما می گردد، اعدادی به عنوان مصرف متعارف پیش بینی شده و هیچ تغییری در قیمت آن ها داده نشده است. برای پله 4 به بعد به نسبت پله قبل 40 درصد به نرخ ها اضافه نموده شده است. این ابتدا برای کسانی که پرمصرف هستند، درست است که عدد پله 40 درصد تغییر می نماید، اما برای نمونه در پله چهارم تنها 9 درصد به نرخ گازب های آن طرف اضافه می گردد. اگر بخواهم عددی مثال بزنم این طور است که 38 تومانشان 43، 44 تومان می گردد.

سرپرست مدیریت هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران شرح داد: 9 درصد به کل دوره 42 روزه شان که حدود 38 هزار تومان می گردد اضافه نموده خواهد شد که حدود 43 هزار تومان است. این اتفاق در پله های بعدی 20 درصد، 25 درصد و… می گردد و وقتی به بدمصرف ها که پله 11 و 12 هستند می رسد، در پله 11 درست است که از نظر درصدی شاید 150 درصد به پله آن اضافه نموده شده باشد، اما کل گازب های قبضشان دو برابر می گردد. برای پله 12 عدد خیلی بیشتر است و پله 201 درصد می گردد منتها کل قبض آن دوره شان سه برابر می گردد.

نورموسوی در پاسخ به این پرسش که دمای منطقی خانه ها در فصل سرد چند درجه است، اظهار کرد: سال های سال است که ما هم در بخش اداره ها و هم در بخش خانگی 18 تا 21 را برای مردم پیش بینی نموده ایم، ما در فصل های مختلف باید سازگاری خودمان را به آن فصل در منزل به وجود آوریم، اینکه در تابستان به هر شیوه ای زندگی می کنیم در زمستان هم همان باشد که نمی گردد.

وی اضافه کرد: در کشورهای اروپایی برای نمونه انگلستان دمای رفاه 15 درجه است، یعنی دمای رفاه داخل خانه 15 درجه است، در هلند 16 درجه و بسیاری از کشورها 17، 18 درجه هستند و ما هم بر مبنای این استاندارد جهانی و شاخص هایی که به طور حتم پایه علمی دارد 18 تا 21 درجه را برای رفاه مردم در نظر گرفتیم.

سرپرست مدیریت هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران خاطرنشان کرد که مصرف استاندارد برای یک واحد 100 مترمربعی 22 متر مکعب در روز است و عدد قبض آن 48 هزار تومان می گردد. این برای یک واحد 100 متر مربعی با سه فضای آزاد است، اما می دانیم که در تهران این اتفاق بسیار کم می افتد، زیرا بیشتر مجتمع و آپارتمان است.

نورموسوی در واکنش به این پرسش که اگر دمای منزل 27 درجه باشد یک قبض 400 هزار تومانی در انتظار مشترک است، گفت: این موضوع تنها برای تنظیم دما نیست، زیرا افرادی که هزار تا 1200 مترمکعب مصرف می نمایند مصرف جانبی هم دارند، یعنی گرمایش های سونا، استخر، جکوزی و… مصرف دارند، اما یک خانه 100 متری بی شک به عدد هزار یا 1200 مترمکعب نمی رسد، یعنی حتی اگر دما را بالاتر هم ببرند مصرفشان بالا می رود و عدد 40 درصدی پله های 7 و 8 را ثبت می نمایند، اما پله های 11 و 12 در این فصل نامتعارف و غیرمجاز است.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 27 بهمن 1400 بروزرسانی: 27 بهمن 1400 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1946

به "گازبهای مشترکان پرمصرف چگونه محاسبه می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گازبهای مشترکان پرمصرف چگونه محاسبه می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید