کنکاش نانوحامل های دارویی با استفاده از اشعه ایکس نرم

به گزارش ایران 20 دانلود، محققان از اشعه ایکس نرم برای مطالعه بهتر نانوحامل های دارویی استفاده کردند تا درک بهتری از ماهیت و تغییرات این نانوحامل ها در حین دارورسانی هوشمند به دست آورند.

کنکاش نانوحامل های دارویی با استفاده از اشعه ایکس نرم

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، روش اشعه ایکس نرم نویدبخش موفقیت فناوری نانو در دارو های هوشمند است. به تازگی یک روش تازه مبتنی بر استفاده از اشعه ایکس نرم حساس به مواد شیمیایی ارائه شده است که به محققان برای بهبود فناوری دارو های هوشمند یاری می نماید.

این نوآوری، روشی ساده را برای کسب درک بیشتر در خصوص نانوحامل ها ارائه می دهد. در حال حاضر، محققان برای آنالیز دارو ها از برچسب های رنگ فلورسنت یا فلزات سنگین برای برچسب زدن به بخش هایی از ساختار های نانوحامل آلی استفاده می نمایند که این ترکیبات می تواند روی نانوحامل تاثیر ناخواسته بگذارند.

پیش از آن که پتانسیل بالای نانوحامل های کوچک در تحویل هدفمند دارو و پاکسازی محیط زیست محقق گردد، دانشمندان ابتدا باید قادر به تماشا آن ها باشند که برای این کار در حال حاضر رنگ ها و برچسب ها استفاده می شوند. اما برای مقابله با مصائب استفاده از این رنگ ها، در یک روش تازه محققان با استفاده از اشعه ایکس نرم حساس به مواد، فناوری نوینی را ارائه داده اند که جزئیات مربوط به آن در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

در این پروژه محققان توانایی روش اشعه ایکس را روی یک نانوذره انتقال داروی هوشمند و یک ساختار نانوچند صابونی (polysoap) مورد آنالیز قرار دادند تا نشان دهند که می توان از این فناوری برای جمع آوری نفت خام ریخته شده در اقیانوس استفاده کرد.

برایان کالینز، فیزیکدان دانشگاه ایالتی واشنگتن و نویسنده مربوطه به این مقاله می گوید: ما یک روش تازه برای آنالیز ساختار داخلی نانوحامل، شیمی و رفتار محیطی بدون هیچ گونه برچسب گذاری ایجاد نموده ایم، قابلیتی تازه که تا به امروز امکان پذیر نبوده است. در حال حاضر برای تماشا داخل نانوحامل ها به برچسب های فلورسنت احتیاج دارید، اما این برچسب ها می تواند ساختار و رفتار نانوحامل را تغییر دهد، به خصوص اگر از مواد مبتنی بر کربن ساخته نشده باشد.

با استفاده از این روش تازه، ما توانسته ایم داخل این نانوحامل ها را کنکاش کنیم و در ادامه ماهیت و غلظت شیمیایی آن ها را تجزیه و تحلیل کنیم و همه این کار ها را در حالت کاملا طبیعی خود نانوحامل و در محیط آب انجام داده ایم.

نانوحامل های آلی که برای انتقال دارو استفاده می شوند بیشتر از مولکول های پایه کربن ساخته می شوند که آب دوست و یا آب گریز هستند. این مولکول های آب دوست و آب گریز به هم پیوند خورده اند و ساختار تازهی را شکل می دهند که در آن بخش آب گریز درون نانوحامل و بخش های آب دوست به سمت بیرون نانوحامل قرار می گیرند.

محققان نمی توانند به راحتی جزئیات ساختار این نانوحامل ها و یا حتی اندازه داروی موجود در داخل این نانوحامل ها و بعلاوه اندازه نشت دارو را تعیین نمایند. استفاده از برچسب های فلورسنت می تواند قسمت هایی از نانوحامل ها را تعیین کند، اما باعث تغییر آن ها هم می گردد که گاهی اوقات به طور قابل توجهی تغییر می نماید.

این در حالی است که کالینز و همکارانش از اشعه X با شدت نرم برای تجزیه و تحلیل نانوحامل ها استفاده نموده اند. اشعه ایکس نرم نوع خاصی از نور است که بین طول موج فرابنفش و اشعه ایکس سخت واقع شده است، نوعی که به وسیله پزشکان برای مشاهده استخوان شکسته استفاده می گردد. این اشعه ایکس خاص تقریباً به وسیله همه چیز از جمله هوا جذب می گردد؛ بنابراین، روش تازه احتیاج به یک فضای خلاء بالا دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 تیر 1400 بروزرسانی: 30 تیر 1400 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1709

به "کنکاش نانوحامل های دارویی با استفاده از اشعه ایکس نرم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنکاش نانوحامل های دارویی با استفاده از اشعه ایکس نرم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید