کشف اسکلت دومین بانوی اشکانی در تپه اشرف اصفهان

به گزارش ایران 20 دانلود، با اعلام مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان، اسکلت دومین بانوی اشکانی در ادامه کاوش های باستان شناسی تپه اشرف اصفهان کشف شد.

کشف اسکلت دومین بانوی اشکانی در تپه اشرف اصفهان

فریدون الهیاری، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان طی بازدیدی که در روز 22 مرداد از محوطه تاریخی تپه اشرف داشت، از کشف اسکلت دومین بانوی اشکانی در ادامه فصل هفتم کاوش های این منطقه باستانی خبر داد. وی با اشاره به اهمیت تاریخی تپه اشرف و تپه جی در بررسی پیشینه تاریخی اصفهان، اذعان داشت:

امروزه اصفهان یکی از مشهورترین شهرهای ایران و حتی جهان به شمار می رود؛ با این حال این شهر بیشتر به دلیل تکاپوی فرهنگی و تمدنی نخبگانش در دوران اسلامی شناخته شده؛ لذا با کمال تأسف، پیشینه تاریخی این شهر در دوران باستان و حتی دوران آغازین تاریخ کمتر شناخته شده است.

الهیاری با یادآوری این موضوع که فعالیت های باستان شناسی منطقه هم زمان با پروژه تعویض سیستم آب رسانی و فاضلاب شهر اصفهان و منطقه تپه اشرف در جریان است، شرح داد:

پیش از آغاز عملیات شرکت آبفا، باستان شناسان فصل هفتم کاوش های این مجموعه را در جهت تعویض لوله های آب و فاضلاب در بخش شرق اصفهان آغاز کردند که در حین این عملیات اشیا و آثار تاریخی قابل توجهی از جمله اسکلت یک بانوی ایرانی متعلق به دوران اشکانی به دست آمد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان با اشاره به موفقیت باستان شناسان در کشف دومین اسکلت درفاصله 10 متری از مقبره اولین بانوی اشکانی، تاکید کرد:

بررسی های اولیه حاکی است این دختر نوجوان 13 ساله بوده و در مقبره او سکویی هست که روی آن بقایایی از یک کوزه سفالی وجود دارد.

گفتنی است که کاوش های باستان شناسی در این منطقه از سال 1398 آغاز شده و بر اساس شواهد موجود، پیشینه تاریخی شهر اصفهان به صورت علمی تا دوران هخامنشیان به اثبات رسیده است. اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان امیدوار است تا با همکاری نهاد های ذی ربط، فصل بعدی کاوش ها نیز در این منطقه باستانی ادامه یابد.

منبع: کجارو / میراث آریا
انتشار: 2 تیر 1401 بروزرسانی: 2 تیر 1401 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 2059

به "کشف اسکلت دومین بانوی اشکانی در تپه اشرف اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف اسکلت دومین بانوی اشکانی در تپه اشرف اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید