کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی شد

به گزارش ایران 20 دانلود، کاظم خاوازی به عنوان وزیر جهاد کشاورزی از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفت. امروز خاوازی در نشست علنی مجلس شورای اسلامی که به ریاست مسعود پزشکیان برگزار شده بود، با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول ریاست جمهوری از برنامه خود دفاع کرد و در نهایت به عنوان وزیر جهاد کشاورزی انتخاب شد. خاوازی با 196 رای موافق، 15رای مخالف و 4 رای ممتنع به این سمت انتخاب شد.

کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی شد

مجلس شورای اسلامی بعد از 43 روز تعطیلی به دلیل شیوع ویروس کرونا در ایران، در دومین روز کاری خود صلاحیت وزیر پیشنهادی کشاورزی را آنالیز کرد؛ در ابتدای این جلسه بعد از صحبت های مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس، احمدعلی کیخا، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت که 90 درصد برنامه ها، سیاست ها و رویکردهای وزیر پیشنهادی جهاد کشاروزی منطبق و همسو با سیاست ها و برنامه های کلان کشور است. ایشان فردی باهوش، عالم به امور کشاورزی، آگاه به منابع آب و خاک کشور و اهل تعامل با دیگر دستگاه های مرتبط هستند.

بعد از صحبت های رئیس کمیسیون کشاورزی، محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مخالفت با وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی سخنرانی کرد. صادقی گفت: ایشان گرفتار همان گلوگاه های فسادی خواهد شد که در دوره آقای محمود حجتی اتفاق می افتد برنامه ایشان شعاری و اغراق گونه است.

صادقی با اشاره به تصدی گری و دخالت های دولتی در بخش کشاورزی تاکید نمود: می دانیم متصدی صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت است، در حالی که سیاست گذاری فراوری در وزارت خانه جهاد کشاورزی انجام می گردد. این تعارض معضلی است که هیچ راه حلی برای برون رفت از آن ارائه نشده است. راهکارهای شما برای تعامل با مراکز دانشگاهی به اندازه کافی نیست. من از همکاران دانشگاهی برای نقد برنامه شما درخواست کردم به نظر می رسد که جامعه علمی شما را شایسته تصدی گری وزارت خانه جهاد کشاورزی نمی دانند؛ چرا که شما تجربه کمی دارید مدت کوتاهی معاون وزیر بودید و مدت کوتاه دیگری رئیس موسسه تحقیقات آب و خاک. صرف این که مدیر گروه علمی بودید برای تصدی وزارت خانه جهاد کشاورزی کافی نیست.

بعد از آن حسین مقصودی، نماینده سبزوار با طرح این پرسش که برنامه وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی درباره قیمت بالای محصولات کشاورزی چیست؟ گفت: آقای خاوازی برنامه شما برای حذف سودجویان و دلالان چیست؟ می خواهید چکار کنید تا به جای ثروتمند شدن سودجویان و دلالان، کشاورزان ثروتمند شوند؟

حسین مقصودی در بخشی از سخنان خود در مخالف وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی گفت: کشاورزی مسائل عدیده ای دارد، منابع طبیعی با روستاییان و دامداران درگیر است، قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی به خوبی اجرا نمی گردد و همه این شرایط باعث خالی شدن روستاها از سکنه شده است.

اما محمدعلی وکیلی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان این که اکنون حوزه کشاورزی احتیاج به فردی دانشمند و عالم دارد، تاکید نمود که خاوازی، وزیر پیشنهادی جهادکشاورزی می تواند آرزوی تحول عظیم در حوزه کشاورزی یعنی عبور این حوزه از سنتی بودن به علمی بودن را محقق سازد.

علی مرادی، نماینده مردم قروه و دهلران هم هم به عنوان موافق از مهارت های فنی، توانایی رهبری، عملگرایی، تواضع و مردم داری خاوازی یاد کرد. همچنین هادی قوامی، نماینده اسفراین سلامت مالی را از ویژگی وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی بیان کرد.

هادی قوامی در بخشی از سخنان خود در جریان آنالیز صلاحیت وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی به عنوان موافق، ادب، نزاکت، گشاده رویی، سعه صدر ، روابط عمومی، مهارت های فنی، جامعه نگری، عمل گرایی ، نوآوری و مسئولیت پذیری را از دیگر ویژگی های وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی دانست.

در این جلسه علنی، خاوازی تاکید نمود که حق کشاورزان در زمینه قیمت های تضمینی را پس می گی.رد

او گفت: از مولفه های اثر گذار در فراوری، ابزارهای حمایتی است. فراوری بخش کشاورزی در همه کشورها با حمایت دولت سرپا نگه داشته می گردد. آزاد ترین اقتصادها هم موضوع امنیت غذایی را به نوسانات بازار نمی سپارند با عنایت به سهم بخش کشاورزی در رشد مالی کشور، حمایت از این بخش لازم است. با هر نوع پیگیری که شده قول می دهم حق کشاورزان را در زمینه قیمت های تضمینی پس بگیرم.

خاوازی قبلا به عنوان معاون معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس موسسه تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی بود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 10 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 935

به "کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید