پیش بینی واردات 2میلیون تن گندم در سال 94 از 6 کشور

به گزارش ایران 20 دانلود، خبرنگاران: معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه واردات گندم بعد از اتمام خرید تضمینی و تعیین شدن میزان دقیق کسری انجام می گردد، گفت: سال جاری 1.5 تا 2 میلیون تن گندم از کشور های روسیه، قزاقستان، اوکراین، آلمان ، استرالیا و کانادا خریداری خواهد شد.

پیش بینی واردات 2میلیون تن گندم در سال 94 از 6 کشور

علی قنبری در گفت و گو با خبرنگار مالی ایران 20 دانلود با اعلام این خبر، اضافه نمود: میزان خرید تضمینی گندم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته مناسب تر است کما اینکه در این سال پیش بینی شده که یک میلیون تن گندم بیشتر از سال قبل در این طرح خریداری گردد.

وی گفت: میزان خرید تضمینی گندم در سال گذشته 6.6میلیون تن بوده که این رقم در امسال به 7.7میلیون تن خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی با بیان اینکه واردات گندم مورد احتیاج، برای جبران کسری کشور بعد از اتمام طرح خرید تضمینی شروع می گردد، ادامه داد: با توجه به اینکه ذخایر گندم مناسب است در امسال تنها 1.5 تا 2 میلیون تن گندم از کشور های روسیه، قزاقستان، اوکراین، آلمان، استرالیا و کانادا وارد می گردد.

وی گفت: در سال گذشته برای تأمین احتیاج کشور بیش از 6میلیون تن وارد شد که در امسال این رقم به یک سوم کاهش می یابد.

قنبری با بیان اینکه برآورد فراوری گندم در امسال 11میلیون تن است، تأکید کرد: میزان مصرف داخلی (خبازی) 9میلیون تن و مصرف صنف و صنعت 2میلیون تن است.

وی ادامه داد: از 9میلیون تن آرد خبازی، حدود 7.7میلیون تن آن را به صورت تضمینی خریداری و در مواقع لزوم به خبازان به وسیله آرد فراوری شده در کارخانجات تحویل داده می گردد. حدود دومیلیون تن باقی مانده را نیز باید از خارج کشور خرید.

این مقام مسئول یادآور شد: هرساله بخشی از گندم فراوری شده نیز توسط مردم نگهداری، خودمصرفی یا به صورت بذر استفاده می گردد.

خرید تضمینی 3میلیون تن گندم تا به امروز

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی توضیح داد: از ابتدای فصل برداشت گندم تا به امروز 3میلیون تن گندم به صورت تضمینی خریداری شده است.

لازم به ذکر است که قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم نان با 4 درصد افت مفید (شامل دانه های سبک، شکسته و چروکیده گندم) و 2 درصد افت غیرمفید (شامل علف های هرز و هرچیزی غیرگندم) 1155 تومان و با همین درصد افت مفید، گندم دروم 1188 تومان است.

منبع: تسنیم
انتشار: 5 آبان 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 392

به "پیش بینی واردات 2میلیون تن گندم در سال 94 از 6 کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی واردات 2میلیون تن گندم در سال 94 از 6 کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید