ورزشگاه نو نیاز نیست داشته ها تجهیز شود، اهمیت رده پایه و مظلومیت بانوان در فوتبال

به گزارش ایران 20 دانلود، خبرنگاران/فارس متولی فوتبال شیراز ضمن اشاره به مسائل عدیده ای که پرطرفدارترین ورزش در شیراز با آن روبروست، تاکید کرد که نیاز امروز ساخت ورزشگاه نو نیست، بلکه می توان با برنامه ریزی و تلاش موثر، ارتقا و تجهیز ورزشگاه ها و زیرساخت های سخت افزاری موجود، آینده و بازگشت شیراز به روزهای اوج در ورزش فوتبال را رقم زد.

ورزشگاه نو نیاز نیست داشته ها تجهیز شود، اهمیت رده پایه و مظلومیت بانوان در فوتبال

محمدرضا حسینی در گفت وگو با خبرنگاران، ضمن یادآوری اینکه شیراز به لحاظ زیرساخت فضاهای ورزشی در رشته پرطرفدار فوتبال، هنوز ضعف هایی دارد، گفت: به لطف خدا و با کمک اداره ورزش جوانان توانستیم حدود 70 درصد زمین ورزشگاه بعثت را آماده کنیم و همچنین با کمک شهرداری، زمین قلعه شاهزاده بیگم در حال آماده شدن است.

حسینی با تاکید براینکه درخواست اهالی فوتبال احداث ورزشگاه نو در شیراز نیست بلکه، مهمترین خواسته، تجهیز و تکمیل ورزشگاه های موجود است، ادامه داد: اکنون چندین ورزشگاه در مناطقی مانند سعدی، ابیوردی و قصردشت شیراز وجود دارد که اگر به شکل مناسبی تجهیز شوند، کمک زیادی به رسیدن شهر به سطحی مناسب از فضاهای ورزشی خواهد کرد.

او با بیان اینکه هیئت فوتبال شیراز امکان استفاده از ورزشگاه های حافظیه و پارس برای بازی های رده پایه را ندارد و از طرفی ورزشگاه دستغیب هم به تنهایی جوابگوی نیازها نیست، بیان کرد: برای رشد فوتبال باید سرمایه گذاری بیشتری را به سمت رده های پایه معطوف کنیم و زیرساخت ها را توسعه دهیم.

نامناسب بودن زمین های چمن مصنوعی و ورزشگاه دستغیب شیراز

حسینی با اشاره به مناسب نبودن زمین های کوچک چمن مصنوعی در شیراز گفت: زمین های کوچک با چمن مصنوعی (مینی فوتبال) کاربرد چندانی نداشته و فقط برای بازی های دورهمی مناسب است؛ این امکانات نه عاملی برای رشد فوتبال محسوب می گردد نه در رشد فوتسال کمک کننده است!، از طرفی زمین چمن ورزشگاه شهید دستغیب هم شرایط مناسبی ندارد و طی ساعات مختلف به شکل مداوم میزبان بازی ها در رده های مختلف است.

او با اشاره به اینکه نامناسب بودن این زمین منجر به افزایش موارد مصدومیت بازیکنان می گردد، از مصدومیت فرزندش در حین بازی در همین ورزشگاه به عنوان یک نمونه یاد و اضافه نمود: مصدومیت فرزند من چنان بود که مجبور شدیم تن به عمل جراحی بدهیم؛ این زمین چمن، غیراستاندارد بوده و روزانه مصدومانی را روی دست فوتبال شیراز می گذارد.

حسینی گفت: از فرمانده محترم ارشد نظامی ارتش در فارس درخواست می کنم که در موضوع اجاره ورزشگاه های تحت مدیریت آن مجموعه به تیم های ورزشی، ورود و از این راه به رشد رشته فوتبال و رفع بخشی از نیازها کمک کند؛ متاسفانه در سال های اخیر، اجاره این اماکن به یک بیزینس رقابتی برای برخی بدل شده و عملا نظارت دقیق و مناسبی بر قیمت اجاره بها نیست.

رئیس هیئت فوتبال شیراز با اشاره به افزایش بهای اجاره زمین ورزشی نسبت به سال گذشته در این شهر، گفت: این امر منجر به وارد شدن فشاری مضاعف بر باشگاه ها و در نهایت بر خانواده ورزشکارانی شده است که قطعا آینده فوتبال این شهر را تامین و تضمین می کنند؛ این در حالیست که ارتش همیشه از ارکان تقویت و حمایت ورزش در شیراز بوده و امیدواریم با درایت فرماندهان، این مسئله مدیریت شده و کمک بزرگی به اهالی فوتبال باشد.

حسینی تاکید کرد که درخواست مطرح، قاعده مند و ضابطه مند شدن اجاره بهای اماکن ورزشی تحت اختیار ارتش است تا امکان استفاده مطلوبتر با هزینه مناسب و معقول برای باشگاه ها و خانواده ورزشکاران، همچون گذشته، فراهم گردد.

رشد بخش نرم افزاری هیئت فوتبال شیراز

سرمربی سابق تیم های پایه فجرسپاسی از راه اندازی سامانه ثبت اطلاعات در هیئت فوتبال شیراز و پیشرفت در بخش نرم افزاری ابراز رضایت و اضافه نمود: در بخش نرم افزاری همکارانم در کمیته های مختلف با آن طرح ها و ایده هایی که داشتند، یک نرم افزار جامع راه اندازی کردند تا ثبت قراردادها به صورت الکترونیکی انجام گردد. یعنی هر باشگاهی می تواند برای خودش تمام مدارک بازیکنان را آپلود کنند و صدور کارت را هم خودش انجام دهد. هیئت فوتبال فقط وظیفه نظارتی دارد و این به تسریع فرایند ثبت قراردادها کمک کرد. در بحث کمیته انضباطی، کلاس های داوری و مربی گری هم در نظر داریم همه اطلاع رسانی ها را به صورت الکترونیکی انجام دهیم.

وی با اشاره به وجود مسائلی در بحث قراردادها، اضافه نمود: قبلا شماری از بازیکنان بدون دنبال شدن روشهای قانونمند جابه جا می شدند، ولی حالا همه چیز در سیستم ثبت می گردد و بازیکنان تا زمانی که از باشگاه قبلی رضایت نامه نگیرند، سامانه به آنها اجازه عقد قرارداد با باشگاه بعدی را نمی دهد. پیش از این اگر یک بازیکن 10 ساله در یک مدرسه فوتبال رشد می کرد، دغدغه مدرسه فوتبال این بود که این بازیکن پس از چند سال جذب یک تیم دیگر نگردد، با ایجاد سامانه جامع، اگر بازیکنی با یک تیم قرارداد ثبت کرد، تا زمانی که از این تیم رضایت نامه نگیرد نمی تواند با تیم دیگری قرارداد ثبت کند. پیش از این خیلی از باشگاه ها بازیکنان خوبشان را در مسابقات شرکت نمی دادند تا مبادا دیده شده و به تیمی دیگر بفرایند اما حالا باشگاه ها آرامش دارند و می توانند راحت به بازیکنانشان میدان بدهند.

برگزاری رقابت های فوتبال پایه

حسینی با اشاره به برگزاری مسابقات فوتبال پایه در شیراز گفت: امسال مسابقات فوتبال پایه در شیراز به صورت یک لیگ منظم و طی 22 هفته برگزار می گردد، در سنین 10، 11 و 12 سال. یعنی بچه 12 ساله 22 هفته درگیر مسابقات است و این مزیت های فراوانی دارد؛ بازیکن کم سن و سال شاید یکی دو بازی نخست برایش سخت باشد اما طی 22 هفته خودش را پیدا می کند. مربی و خانواده هم برای هر هفته برنامه تعیین و مناسبی دارند؛ ان شاالله هفته آینده استارت این مسابقات را خواهیم زد و هر هفته هم از سه پیشکسوت برای حضور و تماشای مسابقات دعوت خواهیم کرد تا هم انگیزه ای باشد برای بچه ها و هم نسل نو و قدیم را با یکدیگر آشنا کنیم. در مسابقات پایه ما همیشه استعدادیاب های هیئت حضور دارند و به صورت دقیق و پیوسته این فرایند استعدادیابی در حال انجام است. استعدادها به صورت مداوم برای تیم های منتخب شیراز انتخاب می شوند و در ادامه به تیم ملی هم معرفی خواهند شد.

حسینی رفع معضل کمبود بازیکن را منوط به برنامه ریزی مناسب دانست و اضافه نمود: ما بیست تیم در رده های پایه از نونهالان تا امیدها داریم و این نشان می دهد باید در زمینه زیرساخت ها به سمتی برویم تا در آینده دچار معضل بازیکن نشویم. در سال های اخیر خیلی بازیکنان از شیراز خارج شده اند اما با برنامه هایی که در هیئت و در جهت استعدادیابی طرح ریزی کرده ایم، فکر می کنم در آینده نزدیک این فرایند خروج از استان متوقف خواهد شد.

فوتبال ساحلی در شیراز

متولی فوتبال شیراز در خصوص شرایط فوتبال ساحلی نیز گفت: در زمینه فوتبال ساحلی با کمک اداره ورزش و جوانان و شهرداری توانستیم زمین استاندارد را در مجموعه ورزشی بعثت راه اندازی کنیم که فکر می کنم در ایران بی نظیر باشد. این اقدام اکنون حدود 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و پس از تعبیه سکو و رختکن، حتی می تواند میزبان مسابقات جهانی باشد.

این مسئول ورزشی شیراز اضافه نمود: در زمینه داوری شش کلاس داوری امسال برگزار کرده ایم که یکی از آنها داوری فوتسال بوده که پس از هفت سال در شیراز برگزار شده. با توجه به کمبود داور در شیراز، سعی کردیم کلاس های دانش افزایی را برقرار کنیم تا انشالله در این زمینه هم به سطح مطلوبی برسیم. ما در زمینه داوری هم پتانسیل خوبی از لحاظ کیفی داریم اما برنامه ریزی ما این است که از لحاظ کمی هم رشد کرده و تعداد داوران را افزایش دهیم.

سهم بانوان از فوتبال و فوتسال در شیراز

محمدرضا حسینی به مظلومیت و محرومیت فوتبال و فوتسال بانوان در شیراز اشاره و اضافه نمود: در زمینه فوتبال بانوان سه تیم در لیگ های کشوری داریم. دو تیم در لیگ برتر فوتسال و یک تیم در لیگ یک، اما همه این تیم ها با مسائل خاصی دست و پنجه نرم می کنند. جمعه گذشت دو تیم فوتسال شیرازی میزبان بودند و ما برای فراهم کردن سالن مسابقه برای تیم های پارس آرا و پویندگان صنعت فجر، با مسائل زیادی روبرو شدیم. اگر سالن 6 هزار نفری زودتر راه اندازی و سالن 22 بهمن هم تجهیز گردد، مشکل دیگری نخواهیم داشت. تاکید می کنم اگر داشته هایمان تجهیز گردد بخش زیادی از مسائلمان حل خواهد شد و نیازی به ساختن ورزشگاه نو نداریم.

وی اضافه نمود: این مسائل تا یک حدی به مسئولان اداره ورزش مربوط است و بخش عمده آن به اراده مسئولان استانی برمی گردد. راه اندازی سالن برای بانوان خیلی اهمیت دارد. آن هم این قشر که به نظر من مظلوم ترین و بی پناه ترین قشر جامعه ورزش هستند. نه جای تمرین تعیینی دارند، نه برای بازی هایشان می توانند روی سالن خاصی حساب باز کنند و نه در رسانه ها آنچنان پرداخته می گردد که مردم بدانند فلان تیم بانوان چه زمانی مسابقه دارد. همین می گردد که اسپانسرها کمتر به سمت این تیم ها می آیند. بنابراین فکر می کنم مسئولان این دو تیم آقایان زارع و آزادی با عشق و علاقه پای تیم هایشان ایستاده اند و همین که تا کنون سرپا مانده اند، جای تقدیر دارد.

حسینی، حمایت از ورزش را بهترین راه مقابله با آسیب های اجتماعی دانست و گفت: حمایت از ورزش خیلی از معضلات جامعه را حل می کند. قرار نیست همه این بازیکنان به تیم ملی برسند اما می گردد در همین اماکن ورزشی، انسان های وارسته ای تربیت کرد و تحویل جامعه داد که در سایر زمینه ها به جامعه خدمت کنند. حتی اگر در هیچ زمینه ای هم پیروز نشوند، همین که وقتشان در ورزش سپری گردد یعنی جلوگیری از خیلی آسیب ها و آفت های اجتماعی. اما اگر این ورزشگاه ها شرایط مناسب برای میزبانی از بچه های این شهر را نداشته باشند، همه این ها به دست فراموشی سپرده می شوند.

حضور هفت هزار فوتبالیست در شیراز

وی گفت: ما 6-7 هزار فوتبالیست در مدارس فوتبال داریم و در مجموع 18 یا 19 هزار نفر در تمامی رده های سنی. پر از استعداد فوتبال هستیم اما نفت خام می فروشیم. نمی توانیم خودمان چیزی استخراج کنیم. نمی توانیم این استعدادها را در زمان مناسب تحویل باشگاه های بزرگ شهرمان بدهیم. همین می گردد که می فرایند خارج از استان و نگاه می کنیم می بینیم تیم های دیگر آنها را برده اند و حالا روبروی تیم های شهرمان ایستاده اند.

رئیس هیئت فوتبال شیراز بیان کرد: بچه های هیئت همگی عاشقانه مشغول کار هستند و اگر بتوانیم با این همدلی و جدیت پیش برویم و مسائل را رفع کنیم، قول می دهم در آینده می توانیم اتفاقات بسیار خوبی را رقم بزنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 بهمن 1400 بروزرسانی: 4 بهمن 1400 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1920

به "ورزشگاه نو نیاز نیست داشته ها تجهیز شود، اهمیت رده پایه و مظلومیت بانوان در فوتبال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورزشگاه نو نیاز نیست داشته ها تجهیز شود، اهمیت رده پایه و مظلومیت بانوان در فوتبال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید