نی های پاستایی؛ راهکاری ایتالیایی برای مبارزه با آلودگی محیط زیست

به گزارش ایران 20 دانلود، همه ما می دانیم که محیط زیست در خطر آلودگی های مختلف است و افراد در سراسر دنیا از راه های گوناگونی با این آلودگی ها مقابله می نمایند. یکی از این راه ها نی های پاستایی است.

نی های پاستایی؛ راهکاری ایتالیایی برای مبارزه با آلودگی محیط زیست

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

حتما انتظار دارید که در ایتالیا بشقاب هایی پر از پاستا ببینید. حال وقتی برای خوردن یک نوشیدنی به رم می روید، در کمال شگفتی می بینید که از تمام لیوان ها یک دسته بوکاتینی (نوعی پاستای ضخیم) بیرون زده است. این چیزی است که مسافران در طول چند ماه گذشته گزارش داده اند. در ادامه با ایران 20 دانلود همراه باشید تا درباره این نی های پاستایی و داستان استفاده از آن ها بیشتر آشنا شویم.

از سال 2018 که به مقابله با نی های پلاستیکی پرداختند، نی های مختلفی را جایگزین آن ها کردند. از میان نی های شیشه ای، فلزی، گیاهی، یونجه ای و غیره، نی های کاغذی از همه رایج تر هستند. در پی آراء اتحادیه اروپا در سال 2019، مبنی بر کنار گذاشتن وسایل پلاستیکی که نی ها نیز مشمول می شدند، در کشور اسپاگتی ها، جایگزین جدیدی ظهور کرد: نی های پاستایی.

خیلی راحت است: خمیر پاستای بدون تخم مرغ درست کنید؛ آن را به شکل پاستاهای بوکاتینی اما بزرگ تر درست کنید تا نوشیدنی به راحتی از آن عبور کند؛ آن را مانند پاستاهای دیگر خشک کنید؛ سپس آن را داخل آب میوه، آب، یا هر نوشیدنی سرد دیگری قرار دهید. پیشنهاد می گردد هرگز آن را برای نوشیدنی های گرم و داغ استفاده نکنید.

ماکسین جلمن (Maxin Gelmann)، موسس استرودلز لندن، سازنده نی های پاستایی در اروپا می گوید:

وقتی مردم اسم نی های پاستایی را می شنوند، این پیش فرض را در ذهن دارند که نی ها خیلی سریع خیس می شوند و مزه نوشیدنی را خراب می نمایند. برای محصولات من هرگز چنین اتفاقی نمی افتد.

برخلاف نی های کاغذی که نصفه های نوشیدن حل می شوند، استرودلز مدعی است که نی هایش می توانند انسجام خود را تا یک ساعت یا بیشتر نگه دارند. این نی ها همچنین بدون مزه، قابل تجزیه (نی های کاغدی چند ماه و نی های پاستایی یک شب را برای تجزیه احتیاج دارند) و مناسب گیاه خواران هستند.

استرودلز را یک کارخانه ایتالیایی می سازد که پاستاهای معمولی نیز فراوری می نماید. این نی های تهیه شده از دو عنصر، تاثیر کربن کمتری نسبت به نی های کاغذی، پلاستیکی و... جنس هایی دارند که برای تهیه آن ها باید مواد اولیه زیادی را با کشتی به کارخانه رساند. جلمن متذکر می گردد که:

نی ها از لحاظ مواد تشکیل دهنده بسیار بادوام هستند؛ زیرا تنها از آب و گندم ساخته می شوند. حتی می توانید با خام خوردن یا پختن آن، هدر رفتن را به صفر برسانید.

او شرح می دهد که این مهم ترین مسئله فروش به بچه ها است؛ زیرا مادرها مدام یادآور می شوند که اول نوشیدنی را بخورند بعد نی را.

مغازه داران و صاحبان کافه ها یا حتی مادرها تنها کسانی نیستند که به این محصولات علاقه نشان داده اند. این نی ها در رویدادهای شرکتی که درباره برندهای امن برای محیط زیست صحبت می نمایند، بسیار مناسب هستند. اخیرا هر دو هتل Ibis و Marriott به طور آزمایشی از استرودلز در انگلستان استفاده می نمایند.

با اینکه نی های پاستایی بسیار مورد استقبال قرار گرفته اند؛ اما همچنان تحقیق بر نی های پلاستیکی ادامه دارد. بعضی، از شرکت هایی چون استارباکس انتقاد نموده اند؛ زیرا این شرکت ها از طرفی علیه نی های پلاستیکی تبلیغ می نمایند و از طرف دیگر وسایلی چون فنجان ها و درپوش های پلاستیکی می فروشند. بعضی دیگر هم وجود جایگزین های نی های پلاستیکی را الزامی نمی دانند.

به گفته جیم لیپ (Jim Leape) دستیار سرپرست مرکز استنفورد برای Ocean Solution، نی ها مانند نوک یک کوه یخی هستند و تنها درصد کمی از زباله های پلاستیکی را نشان می دهند؛ اما نوع بسیار موذیانه ای از زباله های پلاستیکی هستند. از آنجا که این ضایعات، کوچک و باریک هستند، خطر از کار انداختن دستگاه های بازیافتی را دارند. این یعنی ماشین ها نی ها را مانند فنجان ها و درپوش ها بازیافت نمی نمایند. بیشتر آن ها در گورستان زایدات باقی می مانند و تا 200 سال تجزیه نشده و سالم به حیات خود ادامه می دهند.

حذف کردن نی های پلاستیکی مشکل زباله های پلاستیکی را برطرف نمی نماید؛ اما هر قدم که در راستای از بین بردن آلودگی برمی داریم در جهت درستی است. لیپ یادآور می گردد که استفاده از نی های پاستایی نه تنها ما را به خود مغرور نمی نماید، بلکه ما را به ساخت این وسایل بادوام تشویق می نماید.

پاستاها به عنوان جایگزین نی های پلاستیکی بسیار جالب، کم هزینه و کاربردی هستند. استرودلز تنها شرکت ساخت نی نیست و جلمن هم مدعی این ایده نیست؛ اما این برندی است که حرفش را به کرسی نشانده است. استرودلز ورای پیشرفت در محصولات و سبک زندگی مناسب برای طبیعت، به بانک های غذا نی هایی از بین رفتنی و به خیریه هایی چون Ocean Plastic درصدی از فروشش را اهدا می نماید.

در خاتمه، جلمن میخواهد تا به مصرف نمایندگان نشان دهد که ایجاد تغییرات کوچک اما پرمعنی چقدر راحت است:

این کار به راحتی استفاده از یک نی دیگر است؛ یا می دانید، مثل برداشتن سیبی که در پلاستیک پیچیده نشده باشد.

این بار که یک مهمانی تولد ترتیب دادید از این نی ها بهره ببرید؛ حداقل خودتان یکی بردارید. در نهایت اگر دوست نداشتید از آن برای نوشیدن آب بهره ببرید، می توانید آن را خشک و درونش را با غذا پر کنید.

منبع: کجارو / matadornetwork.com
انتشار: 3 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 592

به "نی های پاستایی؛ راهکاری ایتالیایی برای مبارزه با آلودگی محیط زیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نی های پاستایی؛ راهکاری ایتالیایی برای مبارزه با آلودگی محیط زیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید