تور استرالیا: مسکو: توافق آمریکا، انگلیس و استرالیا ناتو را شوکه کرد

به گزارش ایران 20 دانلود، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت اقدام استرالیا، انگلیس و ایالات متحده برای ایجاد مشارکت امنیتی، بیش از رقبای احتمالی، متحدان ناتو آن ها را شگفت زده کرد.

تور استرالیا: مسکو: توافق آمریکا، انگلیس و استرالیا ناتو را شوکه کرد

با تور استرالیا از بزرگترین کشور قاره اقیانوسیه دیدن کنید و شهرهای زیبای ملبورن و سیدنی استرالیا را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه امروز (چهارشنبه) معاهده امنیتی نو آمریکا و انگلیس به همراه استرالیا را موجب شگفتی ناتو خواند.

وی توضیح داد: این یک شگفتی کامل و یک شوک برای ناتو بود. نه برای کسانی که آمریکا، استرالیا و انگلیس مخالفان خود می خوانند و علیه شان همکاری می نمایند، بلکه برای متحدانشان و بلوک های نظامی و سیاسی که ایالات متحده و انگلیس بخشی از آن ها هستند، یک شگفتی مطلق بود.

به گزارش خبرگزاری تاس روسیه، این دیپلمات روس در ادامه گفت: تحولاتی که در اطراف استرالیا در حال رخ دادن است، سرزمینی به ظاهر دور ، آنچه در آنجا اتفاق می افتد نه تنها جالب نیست - هرچند واقعاً جالب است - بلکه نیازمند توجه ویژه جامعه تحلیلگران سیاسی، از جمله کارشناسان روابط بین الملل و مسائل نظامی و استراتژیک است.

بعد از آن که سران کشورهای آمریکا، انگلیس و استرالیا بامداد روز پنجشنبه توافقنامه برای همکاری در حوزه های دیپلماتیک، امنیتی و نظامی در سراسر منطقه هند و اقیانوس آرام را امضا و اعلام نمودند برنامه زیردریایی های اتمی استرالیا اولین پروژه عظیم این توافق خواهد بود، کانبرا اعلام نمود که توافق 90 میلیارد دلاری زیردریایی با پاریس را فسخ خواهد نمود.

فرانسه که به نظر شوکه می رسید، شدیداً به این اقدام مشترک اعتراض و آن را خنجر از پشت توصیف کرد.

پاریس بعلاوه در اعتراض به این اقدام استرالیا و توافقش با آمریکا و انگلیس، سفیرانش را از کانبرا و واشنگتن برای مشورت فراخواند. در پی این تنش دیپلماتیک، بعلاوه بعضی جلسات و نشست ها بین کشورهای غربی که یک طرف آن فرانسه بوده، لغو شده است.

ناتو هم هشدار داده که لغو قرارداد خرید زیردریایی های فرانسه به وسیله استرالیا، پیامدهایی را برای این اتحاد نظامی به همراه خواهد داشت.

از طرف دیگر، نیکلای پاتروشف رئیس شورای امنیت روسیه هم گفته توافق نظامی اخیر آمریکا، انگلیس و استرالیا علاوه بر چین، اقدامی خصمانه علیه روسیه است. به گفته رئیس شورای امنیت روسیه، توافق این سه کشور (موسوم به اوکوس) در نهایت باعث ایجاد یک بلوک نظامی نو با هدف مهار و مقابله با روسیه و چین خواهد شد.

پیش از این مقام های ارشد دولت چین هم درباره توافق آمریکا و انگلیس با استرالیا برای ساختن زیردریایی اتمی هشدار داده و آن را عاملی در جهت اشاعه سلاح اتمی در منطقه خواندند.

علاوه بر چین، بعضی کشورهای آسیایی منطقه از قبیل اندونزی و مالزی هر درباره اثرات منفی این توافق نظامی بر امنیت این منطقه هشدار دادند.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 7 مهر 1400 بروزرسانی: 7 مهر 1400 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1797

به "تور استرالیا: مسکو: توافق آمریکا، انگلیس و استرالیا ناتو را شوکه کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور استرالیا: مسکو: توافق آمریکا، انگلیس و استرالیا ناتو را شوکه کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید