مردم از مصرف خودسرانه مکمل ها پرهیز کنند، کبد چرب و سردرد و تهوع از عوارض اشباع ویتامین هاست

به گزارش ایران 20 دانلود، رییس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا، مردم قبل از مصرف مکمل ها و مولتی ویتامین ها با مشاورین و متخصصان علوم تغذیه مشورت کنند.

مردم از مصرف خودسرانه مکمل ها پرهیز کنند، کبد چرب و سردرد و تهوع از عوارض اشباع ویتامین هاست

به گزارش خبرنگاران، دکتر جلال الدین میرزای رزاز با بیان این مطلب، افزود: مصرف بیش از حد مکمل ها باعث ایجاد عارضه اشباع بیش از حد ویتامین ها می شود که خود، کبد چرب به همراه سردرد و تهوع را به دنبال دارد.

وی به مردم توصیه کرد قبل از استفاده از هر مکملی با مشاوران و متخصصان علوم تغذیه مشورت کنند.

دکتر میرازی رزاز با اشاره به اینکه ویتامین ها و مکمل ها در طبقه بندی داروهای بدون نسخه قرار می گیرند و این داروها بدون نسخه در همه جای دنیا رایج است و می توانند در تمام داروخانه ها به راحتی در اختیار مردم قرار گیرند، گفت: اگر ما برای سلامتی خودمان ارزش قایل هستیم، حتماً باید از متخصصین علوم تغذیه در این زمینه مشاوره بگیریم و دانش آنها را برای ارتقای سطح سلامت در زندگی خودمان به کار ببریم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ما شاهد بیماری ناشی از ویروس کرونا در کشور هستیم و ضرورت دارد مراقب سالمندان که در معرض ویروس کرونا هستند نیز باشیم، شرح داد: سالمندان در واقع یکی از گروه هایی هستند که آسیب پذیریشان در ارتباط با این بیماری نسبت سایر گروه ها بیشتر است و لذا، بهترین و اصلی ترین کار پیشگیری است که آنها مبتلا به این ویروس نشوند و توصیه موکد ما این است که این عزیزان و کسانی که بیماری زمینه ای دارند، حتماً رعایت کنند و در خانه بمانند؛ البته ناگفته نماند این قشر نیازمند تغذیه سالم تری نیز هستند.

وی گفت: زنان باردار بخش دیگر از افراد جامعه هستند که در دوران بارداری از برنامه غذایی خاصی پیروی می کنند و تعدادی ویتامین و مکمل به صورت معمول برای آنها تجویز می شود.

دکتر میرازی رزاز با اشاره به مباحثی که درخصوص اثربخشی مصرف زنجبیل و لیموترش در درمان بیماری ناشی از ویروس کرونا در جامعه مطرح شده، شرح داد: هیچ منبع و ماخذی که تایید کند لیموترش و زنجبیل راه حل درمان ویروس کرونا است، نداریم، بنابراین مردم واقعا باید هوشیار باشند که رعایت رژیم غذایی به همراه رعایت نکات بهداشتی است که می تواند سیستم ایمنی بدن را افزایش دهد و این به آن معنی نیست که ما زنجبیل بخوریم و نکات بهداشتی را رعایت نکنیم، سیستم ایمنی مان در مقابل بیماری مقام خواهد شد.

وی در خصوص فعالیت های علمی انستیتو درخصوص بیماری کرونا، اظهار کرد: ما به عنوان انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور و انجمن تغذیه به عنوان رسالت و جایگاه سازمانی خود در این شرایط، اقدام به تشکیل 3 کارگروه کرده ایم؛ کارگروه پیشگیری از ویروس کرونا، کارگروه تهیه بسته های حمایتی تغذیه ای، راهنمای جامع حمایتی تغذیه ای در بیماران بستری خصوصاً در بیماران بستری در تخت های ویژه ICU و یک دستورالعمل برای شرایطی که بیمار بعد از کرونا دوران بازتوانی خود را طی می کند.

وی شرح داد: این سه کارگروه با بهره گیری از دانش هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور تهیه شده و انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور به عنوان پایگاه همکار سازمانی دنیای بهداشت در منطقه emro، در حال ترجمه این دستورالعمل ها است.

رییس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور تاکید کرد: با توجه به نیاز روزافزون مردم به تکمیل اطلاعات غذایی و نیز استفاده از مکمل ها، انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور در حال حاضر در تکاپوی راه اندازی یک اپیکیشن برای ارتباط سیستم، مردم با مشاوران و متخصصین تغذیه در سطح کشور است که اخبار تکمیلی آن طی روزهای آینده اعلام می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 863

به "مردم از مصرف خودسرانه مکمل ها پرهیز کنند، کبد چرب و سردرد و تهوع از عوارض اشباع ویتامین هاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم از مصرف خودسرانه مکمل ها پرهیز کنند، کبد چرب و سردرد و تهوع از عوارض اشباع ویتامین هاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید