لاوروف: پیشنهاد روسیه برای تامین امنیت جمعی در خلیج فارس هنوز روی میز است

به گزارش ایران 20 دانلود، وزیر خارجه روسیه با اشاره به تفاوت پیشنهاد مسکو درباره ایجاد مکانیسم تامین امنیتی جمعی و انجام اقدامات اعتمادساز در خلیج فارس با ابتکارعمل ایران برای انعقاد پیمان عدم تجاوز در منطقه، گفت: مسکو همچنان به آنالیز این نظریه امیدوار است.

لاوروف: پیشنهاد روسیه برای تامین امنیت جمعی در خلیج فارس هنوز روی میز است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری نووستی، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه امروز (چهارشنبه) در کنفرانس بین المللی گفت وگوی رایسینا در دهلی نو اعلام نمود که ابتکارعمل این کشور درباره لزوم تامین امنیت جمعی در منطقه خلیج فارس همچنان روی میز واقع شده است.

لاوروف گفت: در شرایطی که اوضاع در منطقه در حال حاضر بسیار خطرناک تر از گذشته شده ، ما کشورهای منطقه را به فکر کردن درباره مکانیسم های تامین امنیتی جمعی ، چیزی مانند سازمان امنیت و همکاری اروپا برای کشورهای اروپایی و انجام اقدامات اعتماد ساز و دعوت از یکدیگر به رزمایش های نظامی دعوت نموده ا یم. ما در باره این موضوع با کشورهای شورای همکاری های کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس صحبت کردیم. سه کشور بلافاصله از این طرح حمایت نموده و سه کشور دیگر نیز گفتند که به زمان احتیاج دارند. اخیراً ما دوباره این نظریه را پیشنهاد داده ایم.

به گفته وی، پیشنهاد روسیه گسترده تر از ابتکارعمل ایران برای انعقاد پیمان عدم تجاوز بوده و نه تنها در این باره است که درگیری صورت نگیرد بلکه شفافیت اقدامات و همکاری های مشترک را نیز در نظر دارد.

لاوروف با یادآوری اینکه علاوه بر ایران و کشورهای عربی خلیج فارس ، پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل، اتحادیه اروپا و اتحادیه کشورهای عربی نیز باید در این طرح شرکت نمایند، اضافه کرد: این نظریه همچنان روی میز واقع شده است و امیدوارم که مورد آنالیز قرار بگیرد.

وزارت امور خارجه روسیه دکترین امنیت جمعی خلیج فارس را در تاریخ 23 جولای سال 2019 (اوایل تابستان گذشته) ارائه داد.

سرگئی لاوروف در سخنرانی خود گفت، متاسفانه مذاکرات مربوط به حل و فصل مناقشه کنونی در لیبی که در تاریخ 13 ژانویه در مسکو که تحت نظارت وزرای امور خارجه و دفاع روسیه و ترکیه برگزار گردید که در ابتدا به عنوان بخشی از فرایند صلح مورد آنالیز نهاده شد، نتوانست به امضای توافقنامه آتش بس بین طرفین درگیری منجر گردد و این مسئله باید در کنفرانس بین المللی در برلین ادامه یابد.

وزیر امور خارجه تأکید کرد که روسیه این مسئله را چندان غم انگیز ارزیابی نمی کند که خلیفه حفتر، فرمانده ارتش ملی لیبی پس از مذاکرات در مسکو، توافقنامه آتش بس را امضا نکرد و زمانی را برای مشورت با مجلس در نظر گرفت.

لاوروف در بخش دیگری از سخنرانی خود اعلام نمود که کشورهای در حال توسعه در شورای امنیت سازمان ملل نمایندگان کمتری دارند و به عقیده مقامات مسکو، کشورهای هند ، برزیل و نمایندگان قاره آفریقا مستحق عضویت در شورای امنیت بوده و در نتیجه انجام اصلاحات ساختاری باید به عضویت آن درآیند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 12 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 700

به "لاوروف: پیشنهاد روسیه برای تامین امنیت جمعی در خلیج فارس هنوز روی میز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاوروف: پیشنهاد روسیه برای تامین امنیت جمعی در خلیج فارس هنوز روی میز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید