قیمت PS5 در ایران؛ کنسول پلی استیشن پنج را چقدر می فروشند؟

به گزارش ایران 20 دانلود، کنسول تازه سونی یعنی پلی استیشن 5 یا همان PS5 یک هفته پیش در بازار ایران آفتابی شد؛ تنها چند روز بعد از آغاز عرضه در بازار های جهانی. در روز های اول این دستگاه بازی را حدود 50 میلیون تومان می فروختند و حالا پس از هفت، هشت روز قیمت آن به حدود 30 میلیون تومان رسیده است، اما این عدد هنوز بالاست، چون محاسبه ها نشان می دهد سونی قیمت مصرف کننده این کنسول را حدود 500 دلار مشخص نموده و با توجه به نرخ 25 تا 26 هزار تومان دلار، PS5 نمی تواند در ایران بیشتر از 13 تا 15 میلیون تومان فروخته گردد. فکر می کنید چه عواملی باعث گرانفروشی پلی استیشن 5 در ایران شده و قیمت این کنسول بازی چه زمانی در بازار داخل کشور منطقی می گردد؟ قرار است در این گزارش جواب این سوال ها را پیدا کنیم.

قیمت PS5 در ایران؛ کنسول پلی استیشن پنج را چقدر می فروشند؟

اختلاف قیمت پلی استیشن 5 در ایران با سایر نقاط جهان

قیمت کنسول پلی استیشن 5 سونی در بازار های جهانی بین 400 تا 500 دلار است. یعنی اگر دلار را با احتساب سود واردنماینده، دلال و فروشنده 30 هزار تومان فرض کنیم، PS5 باید در ایران نهایتا 15 میلیون تومان فروخته گردد. خودتان که بهتر می دانید؛ هر کالای جدیدی به خصوص در حوزه دیجیتال به محض آفتابی شدن در بازار ایران بر اثر تب و جو قیمت نجومی پیدا می نماید. این مورد را زمان ورود آیفون های جدید اپل به وضوح مشاهده می کنیم. دو برابر، سه برابر. حالا به نظر می رسد پلی استیشن جدید سونی معروف به PS5 دچار تب شده باشد. دو برابر، سه برابر.

مرور آگهی های اینترنتی نشان می دهد فروشندگان با توجه به همین مسئله در روز اول ورود این دستگاه به ایران، PS5 را با قیمتی بین 30 تا 48 میلیون تومان پیشنهاد می دادند. اولین منتشرنمایندگان آگهی های فروش پلی استینشن 5 ادعا می نماید دستگاه آکبند است و آن را با لوازم کامل به قیمت توافقی می فروشند. این یعنی برای خریدار دام پهن نموده تا هرکی بیشتر طلبه است، پول بیشتری پرداخت کند. همان روز های اول سه، چهارتا آگهی دیگر منتشر شد که در آن ها قیمت حدود 15 تا 16 میلیون تومان بود، اما وقتی با شماره های اعلام شده تماس می گیریم، می گویند فروش رفته. احتمالا از این فروشنده هایی هستند که می خواهند در اصطلاح قیمت شکنی نمایند. شاید هم آدم های تنهایی که می خواهند زنگ خور تلفن همراهشان را بالا ببرند. کسی چه می داند؟

از همان روز اول ورود PS5 به ایران آگهی هایی هم به عنوان خریدار به ثبت رسیده است. منتشرنمایندگان آن ها می گوید برای خرید PS5 حاضر هستند 15، 16 میلیون تومان وجه رایج مملکت را پرداخت نمایند. کسی به آن ها زنگ نزده و پیشنهادی مطرح نشده است. لابد فروشنده ای که واقعا پلی استیشن 5 دارد حاضر نیست مطاع گرانبهای خود را با این قیمت بفروشد. حداقل الان حاضر نیست این کار را بکند. فعلا دور، دور فروشنده هاست.

فروشنده های ایرانی اول قیمت PS5 را 48 میلیون تومان اعلام می کردند و بعد قیمت را پایین آوردند؛ هر بار حدود یک میلیون

طی روز های بعد تعداد آگهی های فروش افزایش پیدا کرد. یعنی دست زیاد شده و فروشنده واقعی زیاد است. قیمت ها در این دسته آگهی ها بین 30 تا 45 میلیون تومان می رسبد. البته که بیشترشان به کلمه توافقی مزین شده اند یعنی زنگ بزن تا هرطور شده با هم کنار بیاییم، اما حداقل در چند روز اول هیچکدامشان زیر 35 میلیون تومان فروشنده نبودند.

کانال های تلگرامی هم دستی بر آتش دارند. این کانال ها متعلق به فروشندگان بازی و کنسول است و هرکدامشان سابقه و قدمتی دارند. دنبال نمایندگان آن ها معمولا مشتری های قدیمی شان هستند و قیمتی که در این دسته کانال ها اعلام می گردد به قیمت واقعی بازار نزدیک تر است. چندتایی از آن ها را که اطمینان داریم آگهی شان سرکاری نیست، چک می کنیم. در روز های اول عرضه PS5 قیمت را 48 میلیون تومان اعلام می نمایند و در روز های بعد مدام قیمت را پایین می آورند. هر بار حدود یک میلیون تومان!

در هفته گذشته، اما دلار حداقل حدود پنج هزار تومان ارزان شد؛ یعنی قیمت فعلی دلار را باید بین 25 تا 26 هزار تومان در نظر بگیریم. با این حساب قیمت پلی استیشن در گران ترین حالت 13 میلیون تومان می گردد. بیایید سری به بازار بزنیم و ببینیم در آگهی های اینترنتی، PS5 سونی را چقدر می فروشند. با گذشت حدود یک هفته از ورود پلی استیشن 5 به بازار ایران، فروشنده ها فیتیله قیمت را پایین کشیده اند. در کانال های تگرامی حرف از اعدادی مثل 28 میلیون و 500 هزار تومان است. این رقم را باید کف بازار در نظر گرفت، اما قیمت PS5 در آگهی اینترنتی سایت هایی مثل دیوار دور و بر 30 میلیون تومان می چرخد. برخی ها هم با این عدد بازی می نمایند و پیشنهاد های خود را باذکر قیمت هایی مثل 29200000 تومان و 29399000 تومان به ثبت می رسانند. کمترین عددی که ما به چشم دیدیم 24 میلیون تومان بود. کنترلر های کنسول PS5 هم به شکل فراوان در بازار با قیمت حدود سه میلیون تومان به چشم می خورد.

PS5 چگونه وارد ایران می گردد؟

عرضه جهانی کنسول پلی استیشن 5 در روز 22 آبان ماه به شکل رسمی آغاز شده است. فعالان بازار کنسول معمولا چند روز قبل آغاز عرضه جهانی با رفقای خود در دبی امارات هماهنگ می نمایند و کالا را به صورت پارت های عظیم خریداری می نمایند. در این معامله قیمت، کمتر از چیزی که ما انتظار داریم خواهد بود. پس کسی که چند صد دستگاه کنسول بازی PS5 به صورت عمده خریداری نموده همچنان می تواند حتی با معین قیمت 400، 500 دلاری مورد نظر سونی برای مصرف نماینده، معامله سودآوری داشته باشد. دستگاهی که به خرده فروش می رسد، همچنان در همین محدوده قیمت تمام شده یعنی 13 تا 15 میلیون است، اما انقدر دلال و واسطه این وسط وجود دارد که هر کدام چند درصد به معنی چند میلیون روی آن می کشند و به نفر بعدی می دهند

ماجرای اولین خریداران PS5 در ایران

اولین خریداران پلی استیشن 5 در ایران خیلی خوش شانس نبوده اند. آن ها احتمالا چیزی در حدود 30 تا 45 میلیون تومان پول پرداخت نموده اند تا جدیدترین کنسول بازی ویدئویی سونی را تنها یک هفته پس از عرضه جهانی و سه، چهار روز بعد ورود به ایران صاحب شوند. به خاطر این هیجان هم که شده به رسم معمول عکسی به یادگاری گرفته اند. سه نفری! معلوم نیست کنسول مال کدامشان است یا سه تایی با هم پول هایشان را روی هم گذاشته اند یا اصلا از رفقای فروشنده بوده اند و به خواست او مجبور شده اند برای بازارگرمی تن به دریافت عکس بدهند. به همین خاطر در اینکه آن ها اولین خریدارن پلی استیشن 5 در ایران باشند، قطعیتی درکار نیست، اما چون در شرح عکس منتشر شده از آن ها آمده اولین خریداران کنسول پلی استیشن 5 در ایران، در شبکه های اجتماعی مورد توجه نهاده شد. خیلی ها با این عکس سوخی کردند. یک نفر که از ذوق و قریحه بیشتری برخوردار بوده، عکسی مشابه در کنار عکس خریداران ایرانی پلی استیشن گذاشته و ادعا می نماید این سه نفر طراحان و سازندگان اصلی کنسول بازی PS5 هستند. بعد قیافه و ژشت افراد حاضر در عکس را مقایسه نموده تا به نتیجه دلخواه خودش برسد. کاربران شبکه های اجتماعی هم هر دو تا عکس را با شرحات کوتاه زیر آن دست به دست می نمایند، اما اگر این عکس بازارگرمی یک فروشنده نباشد، آن ها حدود 40 میلیون برای خرید دستگاه پول داده اند. آن را به خانه برده اند و خب حالا چی؟ می توانند نهایتا آن را به تلویزیون وصل نمایند و به پنل و منوی دستگاه نگاه نمایند. دیسک های بازی پلی استیشن 5 هنوز به ایران نرسیده و کسی که آن ها را بخرد، می تواند به صورت دیجیتال بازی نصب کند. شرکت الکترونیک آرتس اعلام نموده بازی هایی که در سال 2020 برای پلی استیشن 4 عرضه نموده را با استفاده از یک به روزرسانی رایگان می توان در پلی استیشن 5 هم استفاده کرد. تعداد دیگری از تولیدنمایندگان هم گفته اند اگر بخش هایی از بازی ها را روی PS4 انجام داده اید، می توانید ادامه اش را روی PS5 پیش ببرید، اما برای ما در ایران اوضاع به این سادگی و شیرینی نیست. با توجه به سرعت اینترنت در کشور باید کلی زمان و وقت صرف دانلود بازی ها و انتقال فایل Save آن ها بکنید.

کاهش قیمت کنسول بازی PS4

فروشنده های مدل قدیمی یعنی PS4 از دو هفته قبل به پیشواز PS5 رفته اند. برای اینکه کنسول های قدیمی روی دستشان باد نکند آن ها را با تخفیف می فروشند. قیمت جهانی PS4 همان 400 تا 500 دلار است، اما در ایران این کنسول بدون احتساب تخفیف حدود 11 میلیون تومان و با احتساب تخفیف تا هشت، 9 میلیون تومان می رسد. همین معادله ساده می تواند قیمت نهایی فروش کنسول جدید را نشانمان دهد. حداکثر 15 میلیون تومان و در حالت عادی حدود 10 میلیون تومان. پس وقتی آب ها از آسیاب افتاد، تب ورود PS5 فروکش کرد و هیجان خوابید می توان آن را با قیمت کمتری خریداری کرد. همان 13 تا 15 میلیون تومانی که از اول گفتیم.

منبع: انتخاب
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1349

به "قیمت PS5 در ایران؛ کنسول پلی استیشن پنج را چقدر می فروشند؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "قیمت PS5 در ایران؛ کنسول پلی استیشن پنج را چقدر می فروشند؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت PS5 در ایران؛ کنسول پلی استیشن پنج را چقدر می فروشند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید