فعلا مجوزی برای پرورش عقرب در کشور صادر نمی گردد

به گزارش ایران 20 دانلود، تهران- خبرنگاران- معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: به دلیل آنکه هنوز هیچ یک از متخصصان، امکان تکثیر و پرورش عقرب در شرایط اسارت را تایید نکرده اند، فعلا هیچ گونه مجوزی برای پرورش عقرب در کشور صادر نخواهد شد.

فعلا مجوزی برای پرورش عقرب در کشور صادر نمی گردد

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، حمید ظهرابی اضافه کرد: بعضی افراد در کشور با تبلیغات گسترده سعی در جلب سرمایه های مردم برای تکثیر و پرورش گونه های عقرب با هدف به دست آوردن زهر این جانداران دارند و با برپایی کلاس های دو ساعته و دریافت پول از افراد مختلف به بهانه آموزش و تهیه برنامه توجیحی تجارت جدیدی را برای خود راه اندازی نموده اند.

وی ادامه داد: متاسفانه تبلیغات صورت گرفته توسط این افراد باعث شده تا افرادی سرمایه های خود را صرف این کار نمایند در صورتی که بازار هدف زهر فراوری شده توسط این افراد توسط آموزش دهندگان به درستی تعیین نشده و در موارد متعددی، چنین بازاری که ادعا می گردد نیز وجود ندارد.

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اخیرا در جلسه ای با حضور نمایندگان مراکز دست اندرکار در حوزه سلامت مانند معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت، سرم سازی رازی، انستیتو پاستور، سازمان دامپزشکی و جمعی از متخصصان بی مهرگان و عقرب شناسان در محل معاونت محیط طبیعی برگزار گردید تا ابعاد این موضوع و امکان پرورش عقرب در شرایط اسارت آنالیز گردد.

وی اضافه کرد: اول اینکه زهر فراوری شده از محل پرورش و تکثیر در اسارت فاقد کیفیت لازم برای فراوری سرم است، دوم تکثیر عقرب در اسارت بسیار پیچیده و پر هزینه است و عملا توجیه مالی ندارد.

ظهرابی تاکید نمود: به نظر می رسد آنچه تحت عنوان پرورش عقرب به جامعه القاء شده، در واقع زنده گیری عقرب های موجود در طبیعت و فروش آنها تحت عنوان عقرب مولد به متقاضیان است در حالی که درباره زادآوری این عقرب های زنده گیری شده از طبیعت، تردید زیادی وجود دارد، چرا که تاکنون شواهدی از موفقیت روش های مورد ادعا برای تکثیر گونه های عقرب در اسارت به دست ما نرسیده است.

به گفته ظهرابی، برداشت عقرب های مولد، باعث آسیب به جمعیت های اصلی گونه های عقرب در طبیعت خواهد شد و طغیان جمعیت آفات از جمله پیامدهای آشکار حذف عقرب از طبیعت است. به همین دلیل، جریمه ها و مجازات هایی قانونی برای برداشت غیرمجاز عقرب ها به شورای عالی حفاظت محیط زیست پیشنهاد شده است.

وی تاکید نمود: از طرف دیگر، خریداران وِنوم (ماده موثر در زهر) عقرب ها، احتیاج به اطمینان از خلوص ونوم فراوری شده از عقرب ها دارند که این اطمینان تنها از سوی مراکز آزمایشگاهی و دانشگاهی مجهز و متخصص تامین خواهد شد. طبیعی است که خریداران جهانی ونوم عقرب، علاقه ای به صرف پول هنگفت برای مراکز خانگی و غیرمتخصص فراوری زهر نداشته باشند.

این مقام مسئول اعلام کرد: در ایران تاکنون 78 گونه عقرب شناسایی شده که هر یک از این گونه ها از نظر وِنوم با گونه های دیگر متفاوت است. از طرفی به دلیل تفاوت در شرایط محیطی و رژیم غذایی، حتی تفاوت هایی بین ونوم جمعیت های مختلف یک گونه نیز مشاهده می گردد، پس حتی اگر امکان تکثیر در اسارت عقرب ها وجود داشته باشد و زهرگیری در شرایط ایده آل اتفاق بیافتد، تضمین خلوص ونوم گونه برای خریداران امکان پذیر نیست.

ظهرابی توضیح داد: با توجه به موارد ذکر شده توسط متخصصان امر، به نظر می رسد تکثیر و پرورش عقرب با هدف به دست آوردن و فروش ونوم، به روشی که توسط مراکز تجاری و آموزشی غیرمتخصص ادعا می گردد امکان پذیر نیست و به همین دلیل مجوزی برای مراکز تکثیر و پرورش عقرب و برداشت عقرب مولد از طبیعت صادر نخواهد شد.

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط گفت: در صورتی که مراکز علمی و تخصصی ذی صلاح روش هایی برای تکثیر صحیح و بدون آسیب به جمعیت مولد در طبیعت ارائه دهند، قطعا همکاری های علمی برای تامین احتیاج کشور با این مراکز انجام خواهد شد که تاکنون نیز این مراکز اعلام نموده اند که روش و برنامه ای برای تکثیر عقرب در شرایط اسارت در اختیار ندارند.

علمی 9014**1485

منبع: ایرنا
انتشار: 3 مرداد 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 198

به "فعلا مجوزی برای پرورش عقرب در کشور صادر نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعلا مجوزی برای پرورش عقرب در کشور صادر نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید