غزل خوانیِ غزل برای سبک های شعری جدید در تبریز!

به گزارش ایران 20 دانلود، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در آذربایجان شرقی، پاییز سال گذشته کتاب شعری تحت عنوان هیس توسط حمزه ربانی، متولد سال 1364 در تبریز به چاپ رسید. اما به گفته این شاعر جوان، اهالی ادبیات در این شهر، مجالی برای رونمایی از اثر وی ندادند. ربانی می گوید: محافل ادبی تبریز یا دنبال پول هستند یا شهرت و ارزشی برای شاعران شناخته نشده قائل نیستند.

غزل خوانیِ غزل برای سبک های شعری جدید در تبریز!

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

حمزه ربانی در گفت وگویی با خبرنگار ایبنا با اشاره به مصائبی که در اجرای مراسم رونمایی از کتاب خود داشت، گفت: یک سال قبل با هزار شوق و ذوق بعد از انتشار کتابم به چندین جا برای رونمایی از کتاب شعرم اقدام کردم، اما متاسفانه هیچ کدام از آنها تمایلی برای رونمایی از کتاب من از خود نشان ندادند.

ربانی ادامه داد: چندی قبل یکی از دوستانم برای رونمایی از کتاب خود با کتابخانه مرکزی تبریز هماهنگ شده بود، اما هنوز چند دقیقه ای از مراسم رونمایی و نقد و آنالیز کتاب نگذشته بود که مسئولین کتابخانه اعلام نموده بودند، بیش از این نمی توانند فرصت در اختیار او قرار دهند. این تجربه همیشه در ذهن من بود، برای همین هرگز برای رونمایی از کتابم به بخش دولتی مراجعه نکردم.

ربانی اضافه نمود: با تعدادی از انجمن های خصوصی ادبیات از جمله انجمن ادبی تبریز، برای رونمایی از کتابم صحبت کردم، اما متاسفانه طی این رفت و آمدها متوجه شدم، انجمن های ادبی در تبریز بجز سبک شعری غزل و چند سبک شعری کلاسیک دیگر، در برابر سبک ها و نگاه های جدید مقاومت می نمایند و به نوعی برخورد سلیقه ای دارند. انجمن های ادبی تبریز حالت بسته دارند و شاعران جوان اعتماد نمی نمایند.

وی گفت: بعد از دست رد انجمن های ادبی، سراغ کافه کتاب های شهر رفتم. بعضی از آنها در قبال برگزاری چند ساعت برنامه نقد و رونمایی، مبالغ هنگفتی از من درخواست کردند. بعضی از کتابفروشی ها هم که داعیه دغدغه فرهنگی دارند، علیرغم اینکه در ابتدا قول مساعد برای رونمایی از کتاب داده بودند، چند وقت بعد زیر قول و قرارشان زدند. بعدها متوجه شدم این کتابفروشی ها بیشتر به جنبه تبلیغاتی رونمایی از کتاب ها توجه دارند تا کار فرهنگی. برای همین هم تمایلی به همکاری با افراد گمنامی مثل من نداشتند.

این شاعر جوان اضافه نمود: در نهایت بعد از چند ماه دوندگی بالاخره مراسم رونمایی از کتاب من در کافه پلاک 7 برگزار گردید که جا دارد از آنها قدردانی کنم. کاش فضایی تخصصی در تبریز برای برگزاری کلاس های آموزشی یا جلسات نقد و آنالیز سبک های جدید شعری نیز وجود داشت تا افرادی مثل من که هنوز اول راه هستیم بتوانیم تجربیات بیشتری به دست بیاوریم!

وی در ادامه درباره برخورد کتابفروشی های تبریز با درخواست نوقلمان برای عرضه کتاب هایشان، گفت: من چند نسخه از کتاب هایم را به تعدادی از کتابفروشی های شهر دادم، تا به صورت امانی آنجا نگه دارند و به فروش برسانند، اما خیلی از کتابفروشی ها یا قبول نمی کردند، یا با اکراه کتاب را از من می گرفتند و در پنهان ترین نقطه کتابفروشی می گذاشتند، حتی یک بار خودم بعد از ماه ها سراغ یکی از این کتابفروشی ها رفتم و پرسیدم کتاب شعر هیس را دارید، مسئول کتابفروشی گفت: نه نداریم، در حالی که خودم بعد از جستجو چندین نسخه از کتابم را در گوشه ای پرت از کتابخانه دیدم.

ربانی همچنین درباره محتوای کتاب شعر خود هیس، گفت: کتاب شعر من در قالب شعر هایکو به زبان ترکی نوشته شده است و توسط خانم فهیمه امامی به فارسی برگردانده شده و شامل 101 هایکوی ترکی و فارسی است.

وی با اشاره به اینکه هایکو، یک سبک شعری معروف و جدید در جهان است که به دور از توضیح و وصف اضافی فقط به نشان دادن پدیده ها روی می آورد، بیان نمود: هایکو به نوعی شعر طبیعت گرایی است و با نگریستن به جزئیات حکیمانه و جان بخشی به اشیا، انسان را وادار به لحظه ای سکوت می نماید. فرق اینگونه ژانر ادبی با شعر متداول این است که در شعر عناصر و تصاویر در خدمت محتوا و مضمون قرار می گیرند ولی در هایکو هرچیزی همانگونه که هست، نشان داده می گردد و مانند دوربین عکاسی تنها به ثبت یک لحظه می پردازد.

ترجیح یک سبک ادبی در انجمن های ادبی، طبیعی است

جعفر پوررضوی از شاعران تبریزی و عضو انجمن ادبی تبریز اما در پاسخ به این سوال خبرنگار ایبنا که آیا انجمن های ادبی در برخورد با انواع سبک های شعری سلیقه ای رفتار می نمایند؟ گفت: بله. این یک امر طبیعی است؛ چراکه هر انجمنی به واسطه تعلق خاطر به یک یا چندین سبک شعری تشکیل شده است و از پرداختن به نقد و تحلیل سایر سبک ها خوددرای می نماید.

وی نظرش را هم درباره هایکو و نیز مشخصا کتاب هیس اینگونه بیان نمود: من آشنایی چندانی با سبک شعری هایکو ندار و این کتاب را هم که اسم بردید، کامل نخوانده ام؛ اما بعد از خواندن نمونه هایی از اشعار این کتاب به نظرم رسید که شاعر بلاتکلیف است و نتوانسته است به درستی به رسالت اصلی هایکو یا طرح که ضربه زدن در سرانجام شعر است به درستی عمل کند.

این گزارش به دور از هرگونه جانبداری از شخص خاصی متذکر می گردد، در کنار قالب های ادبی کلاسیک، لزوم توجه به سبک های جدید شعری توسط انجمن های ادبی لازم است تا علاوه بر نقد کیفی آثار جدید، با برگزاری نشست های تخصصی راه را برای ورود نسل جوان و ایده های نو به فضای ادبی هموار نمایند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 4 فروردین 1400 بروزرسانی: 4 فروردین 1400 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1502

به "غزل خوانیِ غزل برای سبک های شعری جدید در تبریز!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غزل خوانیِ غزل برای سبک های شعری جدید در تبریز!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید