عکس ، کشف سنگین ترین ماهی استخوانی در تاریخ: یک خورشیدماهی با وزن 3 تن!

به گزارش ایران 20 دانلود، این غول دریایی حدود 3.6 متر ارتفاع و حدود 3.5 متر طول دارد و وزن آن 2744 کیلوگرم یا تقریبا 3 تن است.

عکس ، کشف سنگین ترین ماهی استخوانی در تاریخ: یک خورشیدماهی با وزن 3 تن!

یک خورشیدماهی غول پیکر با وزن نزدیک به 3 تن که اخیرا در نزدیکی یک جزیره پرتغالی کشف شده، رکورد دنیای جدیدی برای سنگین ترین ماهی استخوانی به ثبت رسانده است.

لاشه بی جان این جانور غول پیکر که به عنوان خورشیدماهی یا آفتاب ماهی غول پیکر (با نام علمی Mola alexandrini) شناخته می گردد، در 9 دسامبر 2021 در سواحل جزیره فیالی، آزور (گروهی از جزایر در اقیانوس اطلس شمالی) کشف شد. طبق بیانیه انجمن طبیعت گرایان آتلانتیک، مقامات محلی لاشه سنگین را جمع آوری کردند و به بندر بردند تا تحقیقات بیشتری روی آن انجام دهند.

تعیینات خورشیدماهی کشف شده

حالا اعلام شده که این ماهی بزرگ حدود 3.5 متر طول داشته و وزن آن 2744 کیلوگرم یا تقریبا 3 تن بوده است. محققان بعلاوه محتویات معده این خورشیدماهی را تجزیه و تحلیل نموده و از DNA آن نمونه برداری کردند.

خوزه نونو گومز-پریرا، محقق اصلی این مطالعه و زیست شناس دریایی انجمن طبیعت گرایان آتلانتیک در ایمیلی به Live Science گفت که این ماهی مرده یک نمونه با عظمت واقعی است و تصاویر جسد آن، به هیچ عنوان عظمتش در هنگام شنا در اقیانوس را به خوبی نشان می دهد.

طبق رکوردهای دنیای گینس، رکورد قبلی سنگین ترین ماهی استخوانی در دنیا تا به امروز متعلق به یک خورشیدماهی غول پیکر دیگر بوده که سال 1996 در ژاپن کشف شده و حدود 2300 کیلوگرم وزن داشته است.

در بیانیه محققان بعلاوه شرح داده شده که نام گذاری خورشیدماهی ها به علت شکل بدن دایره ای آن ها نیست، بلکه به این علت است که زیر نور خورشید آرام می گیرند. دانشمندان معتقدند که ماهی ها پس از غواصی طولانی در آب های سرد و عمیق در جستجوی غذا، زیر نور خورشید دوباره گرم می گردد.

خورشیدماهی های غول پیکر در سرتاسر دنیا یافت می شوند، اما تعداد دقیق آن ها تعیین نیست

4141

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 24 مهر 1401 بروزرسانی: 24 مهر 1401 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 2139

به "عکس ، کشف سنگین ترین ماهی استخوانی در تاریخ: یک خورشیدماهی با وزن 3 تن!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، کشف سنگین ترین ماهی استخوانی در تاریخ: یک خورشیدماهی با وزن 3 تن!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید