عوامل کمبود وزن

به گزارش ایران 20 دانلود، افراد بسیاری در دنیا با مشکل اضافه وزن یا چاقی روبرو هستند. با این وجود، افراد بسیاری نیز از لاغری بیش از حد رنج می برند.کمبود وزن می تواند به میزان اضافه وزن سلامت انسان را در معرض خطر قرار دهد.

عوامل کمبود وزن

علت کمبود وزن چیست؟

به علت این افزایش ناگهانی علاقه در افرادی که نمی خواهند یا نیازی ندارند که وزن کم نمایند، بلکه در مقابل برای افزایش یا حفظ وزنشان کوشش می نمایند، ما نگاه جامعی به این مشکل تغذیه ای می اندازیم.

تعریف کمبود وزن

با توجه به (Krause (2000، هر کس که 15 تا 20 درصد کمتر از وزن نرمال برای سن و قدش را داشته باشد، در دسته بندی کم وزن قرار می گیرد.

در شرایط واقعی، این بدان معناست که اگر شما یک خانم میانه بین سنین 25 و 50 هستید و قدتان حدود 1.36 متر است، در صورتی که دچار کمبود وزن نیستید باید وزن تان حدود 59 کیلوگرم باشد.

به محض اینکه وزن بدن شما به 50 کیلوگرم (9- کیلوگرم یا 15-%) یا حتی 47 کیلوگرم (12- کیلوگرم یا 20-%) کاهش یافت، کم وزن در نظر گرفته می شوید.

از نظر شاخص توده بدنی (BMI)، یک زن استاندارد با وزن 59 کیلوگرم باید BMI معادل 22 داشته باشد.

هنگامیکه وزن او پایین بیاید، BMI او به 18.8 (15-% از وزن بدن) که هنوز در محدوده نرمال است یا 17.7 (20-% از وزن بدن) که زیر محدوده طبیعی است، کاهش خواهد یافت.

برای یک مرد 50-25 سال با قد میانه 1.76 متر، یک وزن بدن نرمال با یک BMI سالم 23، 71 کیلوگرم خواهد بود.

کاهش 15-% و 20-% از وزن بدن، وزن مرد استاندارد ما را به 60 و 75 کیلوگرم با BMI های 19.4 و 18.4 (به ترتیب) کاهش خواهد داد.

علت اصلی کمبود وزن چیست؟

کمبود وزن می تواند به وسیله عوامل مختلفی ایجاد گردد که بعضی از آنها روانی هستند، در حالیکه بقیه فیزیکی می باشند.
الف) علل فیزیکی کمبود وزن
بسیاری از بیماری ها می توانند باعث کاهش وزن موقت شوند. اگر شما یک آنفولانزای سخت به همراه تب بالا داشته باشید، ممکن است چند کیلو وزن از دست دهید اما احتمالا هنگامیکه حالتان خوب شد، آن وزن را دوباره اضافه خواهید کرد.

5 علت عمده پزشکی برای کاهش وزن و کم وزنی قابل توجه وجود دارد:

1)پرکاری تیروئید
غده تیروئید که هورمون تیروکسین را فراوری می نماید، اغلب به عنوان رهبر ارکستر بدن در نظر گرفته می گردد.

اگر فراوری هورمون تیروئید شما طبیعی باشد، سلامت، متابولیسم و وزن شما نیز مطلوب خواهد بود.

با این حال اگر عملکرد غده تیروئید شما آنقدر بهم بریزد که هورمون تیروئید بیش از حد فراوری کند، متابولیسم و بسیاری از عملنمودهای بدن شما مانند ضربان قلب، درجه حرارت بدن و… آشفته خواهد شد و شما کاهش وزن قابل توجهی را تجربه خواهید کرد.

این شرایط که پرکاری تیروئید، تیروتوکسیکوز یا تیروئید بیش از حد فعال نامیده می گردد، با علائمی مانند غده تیروئید بزرگ شده که باعث گواتر یا برامدگی در گلو می گردد، عصبانیت، خستگی، کاهش وزن با وجود مصرف غذای کافی، افزایش درجه حرارت بدن با تعریق بیش از حد، افزایش ضربان قلب و در بعضی بیماران اگزوفتالموس (کره چشم برامده) همراه است.

اگر شما کاهش وزن ناگهانی را به همراه هر یک ازعلائم ذکر شده در بالا مانند گواتر، تعریق بیش از حد و خستگی تجربه می کنید، باید معاینه پزشکی و تست های عملکرد تیروئید انجام دهید.

2)سرطان
بدخیمی یا سرطان می تواند با کاهش وزن سریع، خستگی، کم شدن اشتها، تهوع و عدم توانایی در افزایش وزن همراه باشد.

از آنجا که سرطان ها واقعا جدی هستند، مهم است که از پزشکتان بخواهید شما را بطور کامل معاینه کند و آزمایش خون و سایر آزمایشات لازم را انجام دهد تا معین گردد که آیا ممکن است از بیماری هایی مانند سرطان خون و سایر انواع سرطان ها رنج ببرید یا خیر.

3)سل
مرض سل یا TB در آفریقای جنوبی، بسیار شایع است. این، یک بیماری تحلیل برنده است که با کاهش وزن سریع، سرفه، تعریق شبانه، خستگی و بی قراری همراه است.

شما باز هم باید فورا بفهمید که آیا کاهش وزن تان به علت TB است یا خیر، تا در صورت لزوم بتوانید تحت درمان مناسب قرار بگیرید.

4)دیابت
اگرچه بسیاری از بیماران مبتلا به مقاومت به انسولین و دیابت معمولا از اضافه وزن رنج می برند اما کاهش وزن بیش از حد، خستگی، تشنگی بیش از حد و تکرر ادرار نیز علائم دیابت هستند.

بیمارانی که این علائم را دارند، باید سطوح انسولین و گلوکز خون شان را مورد آزمایش قرار دهند تا متوجه شوند که آیا مبتلا به دیابت هستند یا خیر.

این در خانواده هایی با یک زمینه ارثی برای دیابت، بسیار قابل توجه و مهم است.

HIV/Aids(5
احتمالا علت اصلی تحلیل رفتن یا کاهش وزن بیش از حد در بیماران آفریقای جنوبی، HIV/Aids است. این بیماری که در ابتدا بیماری تحلیل برنده نامیده می شد، باعث کاهش وزن قابل توجه شده و از افزایش وزن جلوگیری می نماید.

اگر شک دارید که ممکن است مبتلا به این بیماری باشید و وزن شما حتی هنگامی که مقادیر زیادی غذا مصرف می کنید همچنان در حال پایین آمدن است، باید در اسرع وقت یک تست HIV انجام دهید.

با دارو و رژیم غذایی درست، شما قادر خواهید بود پیشرفت این بیماری را متوقف کنید و مقدار بقا و کیفیت زندگی تان را بهبود ببخشید.

ب) علل روانی کم وزنی
علاوه بر بی اشتهایی و یا بولیمیا (که موضوع بحث امروز ما نیستند)، یکی از مهمترین علل کم وزنی، افسردگی است.

بیماران مبتلا به افسردگی، نه تنها اغلب اشتهای کمی دارند بلکه ممکن است با سرعت نگران نماینده ای وزن از دست دهند.

اگر به هر علتی گمان می کنید که دچار افسردگی هستید، لازم است که برای متوقف کردن فرایند کاهش وزن در سریع ترین زمان ممکن از روانشناسان بالینی یا روانپزشکان یاری بگیرید.

سایر علائمی که ممکن است به افسردگی اشاره نمایند، عبارتند از دمدمی بودن، خستگی، تمایل شدید به خوابیدن در تمام روز، ناتوانی در انجام کارهای ساده روزانه، احساس آنکه زندگی ارزش زیستن ندارد و ایده های خودکشی.

پ) عوامل دیگر
تعدادی از عوامل دیگر نیز وجود دارند که می توانند باعث کاهش وزن شده یا مانع افزایش وزن شوند.
دارو
بسیاری از داروها اشتها را سرکوب می نمایند یا در واقع باعث کاهش وزن می شوند. اگر بتازگی یک داروی تازه را آغاز نموده اید و حالا بدون آنکه بخواهید در حال از دست دادن وزن هستید، با داروسازتان مشورت کنید.
ورزش بیش از حد
شما ممکن است در جلسات ورزشی تان تا حدی زیاده روی کنید که رژیم غذایی تان نتواند پا به پای افزایش نیازهای کالری تان پیش برود.
استرس بیش از حد
افرادی که بسیار استرسی هستند، ممکن است به علت کمبود اشتها، تهوع یا گرفتار بودن با نگرانی هایشان، دست از خوردن بکشند.
کمبودهای آنزیم
کمبودهای آنزیم های گوارشی و یا اسید معده نیز ممکن است مانع هضم و جذب مواد غذایی و در نتیجه باعث کاهش وزن گردد.
سایر شرایط پزشکی
مانند بیماری سلیاک (حساسیت به گلوتن) یا فیبروز کیستیک با ناتوانی درافزایش وزن مرتبط هستند.

اگر برای افزایش وزن تقلا می کنید یا به طور ناگهانی کاهش وزن بدون علت را تجربه می کنید، برای چکاپ با یک پزشک مشورت کنید.

پزشک، شما را برای تیروئید پر کار، بدخیمی ها، RB، دیابت ملیتوس، HIV/Aids، کمبودهای آنزیم، بیماری سلیاک، فیبروز کیستیک و هر شرایط جسمی دیگر که می تواند مانع افزایش وزن گردد، تست خواهد نمود.

علاوه بر این، پزشکتان باید قادر باشد تشخیص دهد که آیا شما افسرده یا بیش از حد مضطرب و استرسی هستید یا نه و شما را برای روان درمانی بفرستد یا برایتان داروهای ضد افسردگی یا داروهای ضداضطراب تجویز کند.

درمان دارویی این بیماری ها به همراه رژیم غذایی مناسب به افزایش وزن یاری خواهد نمود.

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 16 آبان 1400 بروزرسانی: 16 آبان 1400 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 1840

به "عوامل کمبود وزن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوامل کمبود وزن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید