سفری به نجف آباد اصفهان

به گزارش ایران 20 دانلود، تصاویری از قدیمی ترین شهر جدید ایران را در قالب یک سفر مجازی ببینید.

سفری به نجف آباد اصفهان

با شیوع ویروس کرونا و با تأکید کارشناسان بر قطع زنجیره این ویروس در خانه ماندن و کاهش ترددهای شهری و بین شهری تبدیل به یکی از اساسی ترین قوانین برای حفظ بهداشت فردی، اجتماعی و دنیای شد. البته این امر تأثیری در میزان اشتیاق اقشار مختلف در آشنایی با جاذبه های گردشگری کشورشان و نقاط مختلف دنیا نداشت. بنابراین سفرهای مجازی در مرکز توجه همگان قرار گرفتند. ما در این گزارش می خواهیم همراه با شما به یک سفر مجازی برویم و در این سفر شهر نجف آباد اصفهان و جاذبه های گردشگری آن شهر را بیش از پیش بشناسیم.

شاه عباس صفوی در حدود سال 1022 هجری قمری مقداری هدایا، نذورات، جواهرات و پول نقد را که بار چندین شتر بود، برای حرم علی بن ابی طالب به نجف فرستاد. قافله شتران در جایی که امروز با نام نجف آباد شناخته می گردد، متوقف شد و کوشش شتربانان برای حرکت دادن شتران به جایی نرسید. خبر به شیخ بهایی (دانشمند نامدار سده دهم و یازدهم هجری) رسید. شیخ گفت:دیشب در عالم رؤیا شاه نجف را زیارت کردم. فرمود شتران را برهانید و بارشان را به صرف آباد کردن این محل مصرف کنید که اصلح همین است.

ابوالقاسم پاینده روزنامه نگار، داستان نویس و مترجم در کتاب قدمگاه درباره نحوه ساخت و شکل گیری شهر نجف آباد اصفهان چنین نوشته است بیرون شهر معجزه اتفاق افتاده بود، چند شتر که با بارهای سنگین از سکه های نقره شاه عباس، به راه نجف می رفت، پنج فرسنگی پایتخت (اصفهان) در یک دره وسیع ریگی و میان دو رشته کوه، خفتند و دیگر برنخاستند. کوشش شتربانان بی اثر بود. یک روز و دوروز گذشت. شتران هنوز خفته بودند. کاروان سالار درمانده شد و به پایتخت اطلاع داد. همان شب شیخ بهایی مشاور و محرم شاه امام خفته در نجف را به خواب دید که فرمود شتران را رها کنید و اموال را همان جا صرف کنید که صلاح کار همین است و بنایی به نام من بسازید که چنین خواسته ام. اراده امام انجام شد. آب آنجا نبود. از راه دور آوردند. درآن ریگزار بنا و صحن و ضریح و گنبدی ساختند با دو باغ در دو سو.

هم اکنون شهر نجف آباد چهارمین شهر پرجمعیت استان اصفهان است. این شهر که با نام شهر علم و ایثار شناخته شده، قدیمی ترین شهر جدید ایران به حساب می آید. آندره زیگفرید در کتاب روح ملت ها با اشاره به بی نظمی حاکم بر اصول شهرسازی ایران شهر نجف آباد را این چنین توصیف نموده است: فقط شهر نجف آباد را از این قانون مستثنی دیدم، اول دفعه که آن جا رفتم تصور کردم شهر قدیم را یک سره کوبیده اند و خیابان بندی و کوچه سازی را از نو پایه ریزی نموده اند، ولی متوجه شدم معماری نجف آباد از ابتدا همین گونه شکل گرفته است. مساجد و میدان های نجف آباد تنها محلی است که با فکر نادر به وجود آمده است و دارای نظم و قاعده ای است.

یکی از جاذبه های گردشگری این شهر با نام ارگ شیخ بهایی یا هفت برج خارون شناخته می گردد. این ارگ تاریخی که در حصار باغی به مساحت 3000 متر مربع قرار گرفته، 7 برج دارد که 6 عدد از آن ها در حقیقت کبوترخانه هستند. هر کدام از این برج ها 14 متر ارتفاع دارند و با دیوارهای کاهگلی با 4 متر ارتفاع به یکدیگر وصل شده اند.

ارگ شیخ بهایی در گذشته به منظور فراهم کردن کود حیوانی (پرندگان) احداث شد. این اثر تاریخی در سال 1382 به همت شهرداری و تنی چند از میراث دوستان شهر نجف آباد بازسازی شد و در همان سال به ثبت ملی رسید.

منبع: باشگاه ایران 20 دانلود

منبع: چمدان
انتشار: 9 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 995

به "سفری به نجف آباد اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفری به نجف آباد اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید