در نخستین سالگرد او در محله آجودانیه یادت بخیر آقای بازیگر!

به گزارش ایران 20 دانلود، زهرا کریمی-خبرنگار: یک سال مثل برق و باد گذشت اما هنوز تلخی از دست دادن آقای بازیگر همراه عاشقان سینه چاک سینماست.

در نخستین سالگرد او در محله آجودانیه یادت بخیر آقای بازیگر!

هنوز این کوچه و این خانه در آجودانیه با نام عزت الله انتظامی و خاطرات او گره خورده است. سالگرد درگذشت این بازیگر سینما و تلویزیون بهانه ای است برای جمعی از اهالی محله، علاقه مندانش و تعدادی از مسئولان که یاد و خاطره آقای بازیگر را گرامی بدارند. بازسازی خانه این هنرمند و تبدیل آن به موزه و نصب سردیس استاد در محله آجودانیه از برنامه هایی بود که با حضور شهردار منطقه، مجید انتظامی و جمعی از اهالی و هنرمندان انجام شد.

1 خانه موزه ای به یاد استاد

این خانه یک طبقه، هنوز همان معماری اولیه خود را حفظ نموده و نمای خاصی به کوچه داده است. زمانی که استاد خانه را وقف جامعه هنر کرد؛ شهرداری با بازسازی و مرمت، آن را تبدیل به موزه کرد. سرور انتظامی خواهر کوچک تر مرحوم استاد انتظامی در بازدید از خانه می گوید: بازسازی خانه، چیدمان جدید خانه و نورپردازی های آن باعث نشده تا خاطراتم را فراموش و احساس غریبی کنم. این خانه هنوز بوی برادرم را می دهد. خانه داداش عزت معمولاً پاتوقی برای دوستانش بود. گاهی که سرزده به منزل آنها می آمدم، او، مرحوم استاد مشایخی و علی حاتمی در ایوان خانه مشغول گفت وگو درباره فیلم و ساختار لوکیشن ها بودند. اکنون خوشحالم که هواداران هنر سینما در این خانه رفت وآمد دارند و این بسیار ارزشمند است. خواهر مرحوم انتظامی می گوید: برادرم با نگاهی که به این جهان داشت از خود نه یک خانه بلکه هزاران خانه در تهران را به یادگار گذاشت.

2 خیابانی به نام آقای بازیگر

رونمایی از سردیس آقای بازیگر و نامگذاری خیابانی به نام این هنرمند دومین اتفاقی بود که در سالگرد درگذشت آقای بازیگر افتاد. محمدجواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران در این مراسم به همراه خانواده استاد انتظامی و سایر مدیران مراکز فرهنگی و هنری در خیابان شهد سباری(آجودانیه) گرد هم جمع شده بودند. مجید انتظامی پسر استاد انتظامی درباره رونمایی از سردیس پدر و نامگذاری این خیابان به نام پدر گفت: پدرم زمانی که خانه اش را وقف کرد به دنبال این بود تا هنر را ماندگار کند و اینکه شهرداری تهران تصمیم گرفت تا نام عزت الله انتظامی را به همراه سردیس او در این محله جانمایی و نامگذاری کند به طور حتم نگاهی همسو با نگاه پدر را دنبال می نماید و میخواهد تا یاد او را در میان هنرمندان زنده نگه دارد و این حمایت های شخصی پدر از جامعه هنر و حمایت سازمانی مانند شهرداری از پدر هر دو شایسته و قابل تقدیر است و این حمایت ها باید از سوی سازمان و نهادها تدوام داشته باشد. پسر استاد انتظامی در ادامه اضافه نمود: نباید فراموش کنیم که نامگذاری این خیابان به نام پدر و مشاهده سردیس او در محله و تبدیل خانه اش به موزه همه از عوامل مؤثر برای رشد، تقویت و تشویق به روی آوردن به کار حرفه ای هنر است.

3 گردهمایی در موزه سینما با حضور شهردار تهران

هنرمندان سرمایه های کشورند

گردهمایی هنرمندان و خانواده استاد انتظامی با حضور پیروز حناچی، شهردار تهران و شهردار منطقه در موزه سینما سومین برنامه بزرگداشت استاد انتظامی بود. پیروز حناچی شهردار تهران از مهمانانی بود که در این مراسم حضور یافت. او با اشاره به اینکه هنرمندان سرمایه های ارزشمندی هستند و باید به آنها توجه داشت، گفت: مردم از هنرمندان، خاطره های به یادماندنی دارند و ما می توانیم با برگزاری چنین بزرگداشت ها و یا نامگذاری بعضی از خیابان ها به نام شان این یادها را زنده نگه داریم. امیدوارم بتوانیم قدمی هرچند کوتاه برای گرامیداشت یاد این عزیزان برداریم. شهردار تهران در ادامه اضافه نمود: از استاد بارها شنیده ایم که گفت من بچه سنگلجم و چقدر این روزها جای این ارادت ها به محله ای که در آن زندگی می کنیم خالی است. ما در دوره حاضر کوشش نموده ایم که شهر را به ارزش های تاریخی و معنوی آن نزدیک تر کنیم. شهرهای هوشمند جهان شهرهایی هستند که به روی چنین مسائلی سرمایه گذاری می نمایند مانند سرمایه فرهنگ، هنر و تاریخچه هایی که دارند. در نهایت باید به این نکته اشاره کنم که برای برطرف مسائل در این حوزه ها مردم باید خودشان را سهیم بدانند و با سازمان ها و نهادها مشارکت لازم را داشته باشند.

4 حفظ خانه هنرمندان

حضور چهره های سرشناس ویژگی خاصی به مراسم داده بود. شهرام گیل آبادی مدیرعامل خانه تئاتر درباره استاد عزت الله انتظامی به حاضران در مراسم گفت: استاد همواره پیگیر احوال سایر هنرمندان بودند و یکبار از ما سراغ سعدی افشار را دریافتد. این سراغ دریافت ایشان از هنرمندان دیگر، یعنی زندگی او الان در چه وضعیتی است و آیا زندگی بروفق مرادشان است. طی هماهنگی های لازم سری به استاد افشار زدیم و همانجا استاد عنوان کرد که چه خوب است خانه سعدی افشار تبدیل به خانه سیاه بازی گردد ولی آن خانه فروخته شد و متأسفانه این پیشنهاد جدی گرفته نشد و استاد یک جا گفتند که سعدی افشار نمونه دیگری در کشور ندارد و چرا نباید حداقل یاد او را زنده نگه داریم. اینکه حالا خیابان سپند سابق در خیابان موحد دانش به اسم استاد انتظامی تغییر نموده، در حقیقت یاد استاد را زنده نگه داشته ایم و هر شهری با نام چهره های محبوبش زنده نگه داشته می گردد و اگر آدم ها نباشند شهر دیگر زنده نیست. با نامگذاری خیابانی به نام استاد انتظامی یاد و خاطره هنرمندان در محله زنده می ماند.

مهران عباس انارکی مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره موزه سینما:

هدف بزرگداشت استاد بود

مرحوم استاد انتظامی مؤسس موزه سینما و نخستین مدیرعامل موزه بود. هدف از برگزاری مراسم بزرگداشت استاد، مرور خاطرات ایشان در زمان حضورشان در موزه سینما بود. اکنون آثار این هنرمند در بخشی از موزه سینما به نمایش درآمده و تندیسی نیز از استاد در موزه نگهداری می گردد.

سیدحمید موسوی شهردار منطقه یک:

خانه مشاهیر ملی موزه می گردد

آنچه در حفظ هویت شمیرانات و منطقه شمال تهران مهم است، شناسایی بناهای تاریخی و خانه افراد مشهور است. این بناها شناسایی، بازسازی، مرمت و براساس موضوع تبدیل به موزه می شوند. نمونه این بناها در منطقه1 بسیار است. مهم ترین خانه ها در شمیرانات که تبدیل به موزه شده اند موزه زمان، خانه دکتر حسابی، خانه دهخدا، موزه باغ ایرانی و همین عمارت باغ فردوس است. خانه مرحوم استاد عزت الله انتظامی اکنون تبدیل به موزه برای نگهداری وسایل شخصی استاد و پاتوقی برای جامعه هنر شده است. همچنین خانه نیما که 6 ماه پیش توسط شهرداری خریداری و تملک شد و اکنون با یاری اداره زیباسازی شهرداری شهر تهران در حال بازسازی و مرمت است و به زودی شهروندان شاهد افتتاح خانه موزه نیما خواهند بود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 31 شهریور 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 276

به "در نخستین سالگرد او در محله آجودانیه یادت بخیر آقای بازیگر!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در نخستین سالگرد او در محله آجودانیه یادت بخیر آقای بازیگر!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید