داروی ضد دیابت و چاقی کشف شد

به گزارش ایران 20 دانلود، تاییدیه FDA از Mounjaro به طور خاص محدود به بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 است. بعلاوه توصیه می گردد از این دارو برای کنترل قند خون در کنار برنامه غذایی و ورزش استفاده گردد.

داروی ضد دیابت و چاقی کشف شد

FDA نوع جدیدی از داروی دیابت را با پتانسیل ضد چاقی تایید کرد. سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) نوع جدیدی از درمان دیابت نوع 2 را تایید نموده است.

تزریق یک بار در هفته به دارویی به نام مونجارو (tirzepatide) نسبت به سایر درمان های فعلی در کنترل سطح قند خون مؤثرتر بود و آزمایش اخیر نشان داد که این دارو ممکن است به عنوان یک درمان ضد چاقی نیز مفید باشد.

پاتریک آرچدیکن، از مرکز ارزیابی و تحقیقات داروی گفت: مونجارو در دسته جدیدی از درمان های دارویی دیابت قرار می گیرد که برای تقلید از هورمونی به نام پپتید-1 شبه گلوکاگون (GLP-1) ساخته شده است که به طور طبیعی به وسیله روده ها ترشح می گردد و برای تنظیم قند خون و اشتها معروف است.

اولین دارویی که این مکانیسم GLP-1 را هدف قرار می دهد، به نام Wegovy است که برای دیابت نوع 2 در سال 2017 تایید شد.

داروی مونجارو، کمی متفاوت از Wegovy عمل می نماید. این دارو برای تقلید عملکرد GLP-1 و هورمون روده به نام پلی پپتید، مهار کننده معده (GIP) طراحی شده است. کارآزمایی های بالینی نشان داده اند که آگونیست GLP-1 و GIP با عملکرد دوگانه می تواند به عنوان یک درمان دیابت نوع 2 مؤثرتر از درمان هایی باشد که صرفاً GLP-1 را هدف قرار می دهند.

تاییدیه FDA از Mounjaro به طور خاص محدود به بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 است. بعلاوه توصیه می گردد از این دارو برای کنترل قند خون در کنار برنامه غذایی و ورزش استفاده گردد.

جالب اینجاست که این درمان های GLP-1 اخیراً به عنوان دارو های قوی ضد چاقی مورد آنالیز قرار گرفته اند. اگرچه Wegovy در ابتدا به وسیله FDA به عنوان یک درمان دیابت تایید شد، اما آزمایشات بالینی بعدی نشان داد که این دارو در ضد چاقی افرادی که دارای اضافه وزن غیر دیابتی هستند، موثر است.

سال گذشته سازمان غذا و دارو، Wegovy را به عنوان یک درمان ضد چاقی مجاز گفت. خواص ضد چاقی Mounjaro هنوز در چندین آزمایش بالینی در حال اجرا است و این مجوز به وسیله FDA مونجارو را برای هیچ استفاده ای فراتر از دیابت نوع 2 تایید نمی نماید.

منبع: فرادید
انتشار: 30 مرداد 1401 بروزرسانی: 30 مرداد 1401 گردآورنده: iran20download.ir شناسه مطلب: 2110

به "داروی ضد دیابت و چاقی کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داروی ضد دیابت و چاقی کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید